Günün Tarihi:17 Ocak 2022

Hiç Sakarya’da 18 katlı bina olur mu?9 Ekim 2021 , Cumartesi


Garip Kocabay

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nca hazırlanan ve artık Sakarya’nın ilçeleri dahil imarını kapsayan ‘İmar Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

30 Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yönetmeliklerden ilk olarak İzmir Büyükşehir Yönetmeliği yayınlandı. İkinci olarak ise Sakarya’nın İmar Yönetmeliği’nin yayınlanması bir anlamda sürpriz oldu.

Ancak bu yönetmelikte yer alması zorunlu olan madde kapsamında 18 katlı binaya kadar imar düzenlemesinin nasıl olacağı yer aldı.

Oysa yönetmelik tam incelediğinde bu yönetmeliğin uygulama imar planı bulunan alanları kapsadığı da ikinci madde de yer aldığı görülüyor.

Ama imarı bilmeyen şartların ne olduğunu incelemeyen bizim basının çok bilmişleri hemen ortaya atılıp ’18 katlı binaya imar’ diyerek yaygarayı bastılar.

Büyükşehir Belediyesi bir anda sosyal medyada yayılmaya başlayan ‘Sakarya’da 18 katlı bina yapılacak’ sözlerinin yanlış anlamadan kaynaklandığını içeren bir açıklamada bulundu.

Ve siteler haberlerinden çark ederek, bunun bir yönetmelik olduğunu ve imar izinlerinin Sakarya’nın ilçeleri de dahil olmak üzere kat yüksekliklerini belediye meclislerinin belirleyeceği açıklamasını verdiler…

Ama 18 kat gazını alan sosyal medya da ise bunun yankıları halen devam ediyor…

Kentsel Dönüşüm bazında ilimizde çok katlı binaların yapılmasına yönelik projeler yapıldı. Ama bu projeler maalesef hayata geçemedi. İnsan önce şunu düşünmeli: ‘Acaba 18 katlı binada hele ki 1999 depremini yaşamış biri yaşayabilir mi?’ Bu olmayacağına göre, bunun bir yönetmelik gereği olduğu gayet net…

Biz bu şehirde bırakın 18 katı, fore kazık çakılarak yapılan kamu binaları dışındaki binaların 3 katı geçemeyeceğini biliyoruz. Bu nedenle yönetmelikte bile olsa siz ‘Sakarya’da 18 katlı bina yapılacağına inanır mısınız?’ Ama sosyal medya inanmayacağınız sözleri bile size tam olarak inandıramasa da kafanızı karıştırmaya yetiyor…

İşin özüne gelirsek, merak etmeyin Sakarya’da 18 katlı bina olmaz. Olsa bile orada oturacaklar bunu düşünsün…

Bu vesile ile Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesi arasında İmar Yönetmeliği’ni ikinci büyükşehir olarak çıkarttırmayı başaran İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Atilla Aydoğan ve ekibine kolay gelsin,..

 

Bu yazı toplam 215 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU