Günün Tarihi:8 Temmuz 2020

İhracaat12 Kasım 2019 , Salı


Cevdet Güngör

Türkiye kazanırken

Sakarya kaybetmesin!

 

            Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre   Sakarya; İstanbul,Kocaeli, Bursa,  İzmir, Ankara ve Gaziantep’in ardından ihracatta 7. sırada yer alıyor.  Sakarya bir ay öncesine  göreihracatınıyüzde 26 artırarak 495 milyon 505 bin dolara yükseltti.

            Bir çok kez sizler ile paylaştığım gibi, Sakarya ihracatta Türkiye’yekazandırırken, ne yazık ki, bizim ilimiz kaybediyor.

            İllere yapılacak hazine yardımları o ilden yatırılan vergiler ile doğru orantılı. Yani bir ilden ne kadar çok vergi yatırılırsa,o il’e hazineden o ölçüde fazlayardımyapılıyor.

Ancak  bir ilden yapılan ihracatlara ödenen  vergi iadeleri o ile yapılan hazine yardımlarından kesiliyor. Kalan kısım hazine yardımı olarak ödeniyor.

            Toyota Fabrikasıbu kent ekonomine ve istihdamına büyük katkı sağlayan bir kuruluş.  Toyota son yıllarda  Sakarya fabrikasında imal edilen  otomobilleri  yurt dışına ihraç ediyor. Hem de ciddi ölçülerde ihraç ediyor.

            Sakarya’nın ihracattabir çok ili geride bırakarak Türkiye 7. si olmasında,ilimizdenyaptığı ihracatın rolü büyük. Hem de çok büyük.

            Böyle olunca  Toyota’nın yaptığı ihracatlaraödenen vergi iadeleri Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ödenecek olan hazine paylarından düşüyor.

            İşte bu nedenle  Sakarya Büyükşehir Belediyesinin hazineden aldığıpaylar büyük ölçüde düşüyor. Birörnek vermek gerekirsekomşukent Kocaeli,Sakarya’ya göre hazineden 10 kat fazla yardım alıyor.

            Çözüm var ama… 

            Sakarya’nınuğradığı bu haksızlığı gidermenin,  bu ilden yatırılan vergilere göre hazineden aldığı payınkesilmemesi için, yani Sakarya’nın hazineden alacağı payların  uçupgitmemesiiçin yapılması gereken belli.

            Bu konuda bir yasal düzenleme yapılması gerekir. İşin bir başka ilginç yönü, AKP Sakarya milletvekilleri yıllardır bu konuda bir yasal düzenlemenin yapılacağını söylüyorlar. Bunun için girişim yaptıklarını belirtiyorlar. Hem de yıllar öncesinden beri bunu söyleyip duruyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam 10 yıldır hepbu konuda bir yasal düzenlemeden söz ediyorlar.

            Ama iş Sakarya’ya gelince olmuyor,olmuyor. Bundan kaybedenyine bukent oluyor.

            Vergisini ilimize yatırmayan büyük kuruluşlar

            Bu arada söz ilimize yapılacak  hazineyardımlarınınartmasına gelince, yıllardır  bu konuda mağdur olduğumuz bir başka konu var.

            O da ilimizde kazanan özellikle bazı büyük kuruluşların vergilerini Sakaryadışındaki vergi dairelerine yatırmaları. Sakarya’da kazanan   veihracat  yapmayan büyük kuruluşlar vergilerini Sakarya dışındaki vergi dairelerine yatırınca, ilimize verilmesi gereken hazine yardımları, vergilerin yattığı illere gidiyor.

            Hani tabir biraz kaba olacak amabu kuruluşlarSakarya’da yemleniyor, ama gidip başkaillere yumurtluyor.

            ***  

            Sakarya’dakibazı  kuruluşların vergilerini Sakarya vergi dairesini yatırmaları için SATSO Başkanı Akgün Altuğ ilk başkanlık döneminde bu konuda ciddi çalışmalar yapmıştı.

            Altuğ’un o çalışmasında bildiğim kadarı ile100 dolayında kuruluş Sakarya’dakazandıkları halde, vergilerini başka illerin vergi dairelerineyatırıyorlardı.

            Altuğ o dönemde bu kuruluşları ziyaret edip vergilerini ilimize yatırmaları için girişimlerde bulunmuştu.

            Bence o girişimlerin tekrar ciddi olarak devam etmesi ve desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum.

 

Bu yazı toplam 158 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU