Günün Tarihi:28 Mart 2020

İnadım inat!26 Mart 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Asrın sağlık tehdidi ile karşı karşıyayız. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen  koronavirüs giderek yayılıyor. Dün öğle saatlerindeki verilere göre koronavirüsüne yakalanan hasta sayısı 1.872 olarak açıklandı. 44 vatandaşımızda ne yazık ki hayatını kaybetti.

            Yukarıda alınan tüm önlemlere rağmen korona vakalarının sayısının arttığını belirttim. Sakarya’da da durum  pek farklı değil. Ne yazık ki ilimizde de koronavirüsüne yakalanan hemşerilerimizin sayısında bir gerileme yok...

            Evet, korona inatçı bir illet. Ancak koronanın inadına karşılık bizde önerilen önlemleri almayarak ya da ihmal ederek karşı bir inatçı durum sergiliyoruz.

            Hayati bir sağlık konusunda önlemlere direnmek için inat etmek ne derece mantığa yakın bilemiyorum.

            ***

            Dün konu ile yakından ilgilenen bir isimle görüştüm. Kendisi pek umutlu değil. Çünkü vatandaşların özellikle sokağa çıkma konusunda ki önlemlere uymadığını belirtiyor.  Ve ekliyor: “Abi dün gözlemledim.  Yolcu taşıyan toplu taşıma araçları tıklım tıklım. Böyle devam ederse, yani vatandaşlar sokağa çıkma yasağına uymamakta direnirlerse vaka sayısının artmasından endişe ediyoruz.

            Özellikle sokağa çıkma konusunda yanlış anlaşılan ya da kamuoyunda yanlış algı yaratan bir durum var.

            Sanki sokağa çıkmaması gereken kişiler sadece 65 yaş üstü olanlar. Öyle bir hava yaratılıyor ki, sanki 65 yaş altındaki kişilerin koronaya yakalanma riski yok.

Böyle bir durum tabi ki söz konusu değil. 65 yaş ve üzeri kimselerin doğal olarak genç nüfusa göre bağışıklık sistemleri daha bir kritik noktada. Bu nedenle koronadan hayatını kaybedenlerin büyük bir bölümü bu yaş grubundan oluşuyor.  Bu açıdan bence yerinde bir önlem olarak  65 yaş grubuna  sokağa çıkma yasağı getirildi.

Yoksa sadece 65 yaş grubuna değil, tüm vatandaşlardan da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları isteniyor.

Toplumumuzun önlemlere uymama konusundaki inadı sürerse, yakında tamamen sokağa çıkma yasağı ilan edilirse kimse şaşırmasın.

Korona ile mücadelede  en etkili yönün sokağa  çıkmama olduğu belirtiliyor. Hatta ısrarla söyleniyor. Şayet gerçekten bu önleme hep birlikte  uyarsak  korona illeti gerilemeye başlar ve giderek inşallah yok olur gider.

                                   Sağlıkta tek tehdit korona değil

Bu arada sağlıkta tek tehdit korona değil. Korona tabi ki başka bir tehdit ile kıyaslanamayacak bir illet.

Ancak bugünlerde korona ile mücadele ederken, korona dışındaki hastalıklara karşı da önlem almamız gerekiyor.

Çünkü  sağlıkta doğal olarak ilk hedef koronayı bertaraf etmek. Tüm sağlık kuruluşları bu konuya kitlenmiş durumda.

Bugün  Toyota-sa (Altınova) Hastanesi’nin yanı sıra Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’de korona ile mücadeleye odaklanmış durumda. Hastanenin sadece acil servisi hizmet vermeye devam ediyor. Poliklinik hizmeti ise son derece sınırlı.

Şuanda Adapazarı merkezinde normal hastane hizmeti veren sadece Yenikent Devlet Hastanesi var. O da tıklım tıklım.

Diyeceğim tabi ki korona ile mücadeleden ve alınması gereken önlemlerden kesinlikle taviz vermeyelim. Vermemeliyiz.

Ancak bunun yanında  genel olarak sağlığımıza dikkat edelim.

***

İşte sağlık açısından böylesi kritik bir dönemden geçiyoruz. Topyekun önlemlere uyarsak bu illetti yenmemiz mümkün olacaktır.

Bu konuyu tekrar tekrar dile getiriyorum. Çünkü ilgililer ile sık sık görüşüyorum, korona ile mücadelede en etkili yol, başta sokağa çıkmamak olmak üzere önlemlere uymak. Bir diğer önemli husus ise önlemleri alırken paniğe kapılmak.

 

Bu yazı toplam 118 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU