Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

İnanılır gibi değil16 Nisan 2021 , Cuma


Cevdet Güngör

Dün YENİGÜN’de gerçekten ilginç ama çok ilginç bir haber vardı. Haberde eski adı ile TÜVASAŞ, yeni uygun (!) görülen adı ile  TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü’nün  Boji Atölyesi’nin  Sivas fabrikasına taşınmak istendiğini okuyunca  şok oldum. Demiryol-İş Sendikası  Sakarya  Şube Başkanı Cemal Yaman’da şok olmuş olacak ki, yaptığı açıklamada, “Boji Atölyesi TÜRASAŞ’ın hem kalbi hem beyni. Fabrikanın böylesi önemli bir yerini Sivas’a götürmek istiyorlar.”

            Bilindiği gibi bir süre önce TÜVASAŞ’ın yapısı değişti. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün bağlı işletmelerinden Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş.'nin birleştirilmesi suretiyle Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kuruldu.

            Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışanlar demiryolundan anlayıp anlamadıklarına bakılmaksızın  yeni bir oluşum olan TÜRASAŞ’a yerleştirildi. Bizim Vagon fabrikası da  TÜRASAŞ’a bağlı bir genel müdürlük oldu.

            TÜRASAŞ’ta yeni göreve başlayanlar kendilerine bir anlamda iş çıkarmak için Sakarya, Eskişehir ve Sivas fabrikalarını dolaşıp neler yapılabileceğini araştırmışlar.

            Bu araştırma sonucunda da  bizim Vagon fabrikasındaki Boji Atölyesi’nin Sivas’a taşınmasını uygun(!) görmüşler.

            Bilindiği gibi Milli Tren Adapazarı Vagon Fabrikası’nda üretilecek. Milli Tren bizim Vagon fabrikasında ancak yürüyüş aksamı (Boji) Sivas fabrikasında üretilecek. Üretilecek derken, Sivas’taki yan sanayi kuruluşlarında üretilecek. Sanki Sakarya’da aynı işi yapacak yan sanayi kuruluşları yok. Bence yapmak istedikleri Sakarya ekonomisinin boğazından lokmayı almak gibi bir şey.

Tekerleksiz Milli Tren

            Geçtiğimiz aylarda Milli Trenin Sakarya’da üretilecek olması nedeniyle bakan ve üst düzey yöneticilerinin katıldığı anlı şanlı bir tören yapıldı. Şimdi üreteceğimiz Milli Trenin yürüyen aksamı olmayacak yada  Sivas’ta üretilecek. Bu nasıl bir mantıktır? Sen Milli Tren vagonlarını Sakarya’da üret yürüyen aksamını Sivas’ta üret. Her şeyi bir tarafa bırakın, yürüyen aksamın Sivas’tan getirilmesi bile ayrı bir sorun. En önemlisi fabrikada kurulan Boji Atölyesi’nde çalışan ve  bu konuda kurs görmüş yetişkin elemanlar ne olacak?

            Neresinden tutsanız elinizde kalıyor.  Ankara’daki genel müdürlüğe işten anlamayanları getirirseniz, olay böyle ahbap-çavuş ilişkilerine döner.

Bu işin şakası yok

 Başta Demiryol-İş Sendikası yetkilileri ve Sakarya milletvekilleri ağzımızdaki lokmayı Sivas’a kaptırmamak  için uyanık olmalı. İş  işten geçtikten sonra ayağa kalkmanın bir faydası olmuyor.

Toplan’a  geçmiş olsun

Uzun Çarşı’nın en eski esnaflarından ilimizin siyasi duayeni Özcan Toplan (84) ne yazık ki korona illetine yakalandı. Toplan’ın koronaya yakalanması sevenlerini üzdü.  Toplan’ın tedavisi evinde karantina altında sürüyor. Bir süre önce kendisini ziyaret ettiğimde, “Cevdet aşılarını oldun mu ben oldum. Aman sende ol demişti.” İlerlemiş yaşına rağmen   doktorlar, Toplan’ın koronayı  hafif atlatmasında (aman nazar değmesin) aşı olmasının önemli rolü olduğunu belirtiyorlar. Özcan ağabeyimize geçmiş olsun diyor. Bir an önce dükkanını dönüp hoş sohbetlerine devam etmesini bekliyoruz.

 

Bu yazı toplam 69 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU