Günün Tarihi:21 Eylül 2021

İnanılır gibi değil30 Temmuz 2021 , Cuma


Cevdet Güngör

Korona illeti tam azalıyor derken yeniden yükselişe geçti. 10-16 Temmuz’da yüz binde 69.22 olan Sakarya’daki koronavirüs vaka oranı son hafta yüz binde 99.100’e yükseldi. Bir hafta içinde görülen % 70’lik bu artış gerçekten ürkütücü. Bence bunun iki nedeni var. Birincisi  bazı yasaklar kaldırılınca vatandaşlar korunma önlemleri olan maske ve  mesafe kuralını hiçe saymaya başladılar. Önceki gün Çark Caddesi’nde şöyle bir tur attım. Maske takmayanların sayısı ciddi boyutlarda. Bir de ilk günlerdeki alışkanlık geri gelmiş. Vatandaşın maskesi var ama olması gereken yerde değil,  ya kolunda ya da çene altında. Sanki böyle yaparak koronaya meydan okuyorlar. Tabi ki kendilerini aldatıyorlar. Böyle ucuz kabadayılık yaparken sadece kendilerini değil çevresindekileri de tehlikeye attıklarının ya farkında değiller ya da farkında olmak istemiyorlar.

Aşıya direnenler

            Vaka sayılarındaki artışta bir diğer önemli faktör ise aşı olmamak için direnenler. İşin ilginç yanı ise aşı olmamak için direnenlerin büyük bir bölümü öğrenim düzeyi yüksek olan kesim. Bu kesim içinde inanması zor ama  bazı doktorlar da var.  Neden  aşı olmadıklarını sorduğunuz da mantıklı bir açıklama yaptıkları da yok. Eskiden verem öldürücü bir illetti. O yıllarda verem salgınının önüne verem aşısı ile geçildi. Ben o yıllarda verem aşısına karşı bir direniş olduğunu duymadım. Galiba öğrenim  ve sosyal yaşamın seviyesi yükselince  insanların  bilgi karmaşası içinde kafası karışıyor. Birde manevi görüşler ile aşı olmayanlar var. Aşıya karşı en çok direnç gösterenlerde  yüksek tahsillilerin yanı sıra bu kesim.

Merak ediyorum. Sakarya’daki aktif vakaların % 87’si aşısız  kimseler. Aşı karşıtları bu gerçeğin farkındalar mı? Tamam, hepimiz kadere inanıyoruz ancak elimizden gelen her türlü önlemi de almalıyız. Sen kalk kendini yolda giden bir aracın altına at. Buna da “Kaderim böyleymiş”  de…  Biraz dik bir benzetme oldu ama aşıya karşı olanların durumu da sanki böyle.

Bir başka neden

Sanırım aşıya karşı direnenlerin bir başka nedeni  de korona aşılarının ilk kez üretilmiş olmalarından kaynaklanıyor. İlk olarak Çin menşeli Sinovac aşısı uygulanmaya başlandı .Ardından Alman menşeli Biontech aşısı yetişti. Uzun süre bu iki aşıda hangisinin yan etkisinin daha az olacağı tartışıldı. Bu tartışmalar sanırım insanların kafasını karıştırdı.

            Gelelim bir başka hususa. Sakarya, Marmara Bölgesi içinde aşı olma oranı en düşük il. Sakarya’da da bugüne kadar istenen seviye de olmasa bile binlerce kişi aşı oldu. Siz çevrenizde aşı olanlar içinde ciddi bir yan etkinin olduğuna şahit oldunuz mu? Görülen yan etki sadece ilk akşam aşı yapılan kolda bir ağrı olduğu yönünde.  Tabi bunları  belirtirken  ukalalık yapmış olmayayım. Benim bu konuda bilimsel bir birikimim ve dayanağım yok. Benim tek dayanağım şudur: “HİÇBİR YAN ETKİ ÖLÜM TEHLİKESİNDEN DAHA RİSKLİ DEĞİLDİR.”

 

Bu yazı toplam 144 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU