Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

İnanılır gibi değil!..23 Haziran 2022 , Perşembe


Cevdet Güngör

                Son zamanlarda şehir içi ulaşımda raylı sistem konusu nedense siyasilerimizin pek ilgisini, çekmiyor. Sanki Sakarya'nın şehir içi  ulaşımda raylı sisteme ihtiyacı yok. Her şeyi bir tarafa bırakın. Yenikent'te inşaatı başlayan bin yataklı hastane bittiğinde ulaşım sorunu tam bir işkenceye dönecek. Biliyorum bu konuya son zamanlarda sıklık ile değiniyorum. Konuya ilgisiz kalan tüm siyasilerimize hastane bittiğinde insanların ulaşımı nasıl sağlanacak? Yenikent'in şu anda merkez ile bağlantısı ile ilgili sorun olduğu bir gerçek. Bin yataklı hastane bittiğinde, insanlar 20 kilometrelik yolu yürüyerek mi gidecekler?

                      Raylı sistem yoluna akaryakıt istasyonu.

                Şehir içi ulaşımda raylı sistemin gerekliliği yıllardır biliniyor. Hatta rahmetli Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran  ilk seçim beyannamesinde Yeni Otogar ile Yenikent arasında  ulaşımda raylı sistem ön görmüştü. Hatta raylı sistem için yolun gidişte sol tarafı boş bırakılmıştı.

 Ancak zaman içinde raylı sistem için bırakılan boş alan imara açıldı. Çeşitli sosyal derneklere yer verildi. Hatta akaryakıt istasyonu yapılmasına da izin verildi. Çok merak ediyorum Yenikent'e raylı sistem getirilmeye karar verildiğinde güzergahı neresi olacak? İşin doğrusu söz konusu yapılaşmalar bir anlamda:

”Siz ne derseniz deyin. Biz Merkez ile Yenikent arasında ulaşımda raylı sistem getirmeyi düşünmüyoruz” demek.

                O zaman Ekrem Yüce Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde ilk olarak açıkladığı proje şehir içi ulaşımda raylı sistemdi. Hatta güzergahları bile belirlenmişti. Bir taraftan Yenikent hattında raylı sistem için bırakılan güzergahta yapılaşmaya izin ver. Diğer tarafta raylı sistem projesinden söz et.          İl dışına gittiğimde hemen tüm önemli şehirlerde şehir içi ulaşımda vızır-vızır tramvaylar işliyor. Gerçekten çok merak ediyorum. Sakarya'ya gelince şehir içi ulaşım konusunda Ankara lafını bile etmiyor. Daha doğrusu lafını bile ettirmiyor.

                Daha önce de bahsetmiştim, komşu kent İzmit'te yeni yapılan bin yataklı şehir hastanesi için ek olarak raylı sistem hattı yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 30 kilometrelik söz konusu ek hattın maliyetini karşılamak istedi. Ancak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi biz kendi raylı sistem hattımızı kendimiz yaparız dedi ve yaptı.

İşin ilginç yönü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmit 'e yapılan ek raylı sistem hattını yapmayı öneriyor. Ancak. onların ihtiyacı yok. Oysa aynı bakanlık ihtiyacı olan Sakarya'ya  raylı sistem için destek olmuyor. Bu işe aklı eren varsa. anlatsınlar da bizde bilelim.

***

Sizler ile sürekli paylaşıyorum. Sakarya'ya gelince bu işler neden olmuyor? Bunun tek nedeni olabilir. Sakarya'nın Ankara da yeterli lobisinin olmaması.  Şayet bu konuda yanıldığımı düşünen siyasiler varsa, bizim raylı sistem projemizi gerçekleştirsinler de görelim. 

 

FOTO: Yine raylı sistem: Adapazarı'nın şehir içi ulaşımda raylı sisteme kavuşması şu an için hayal gibi uruyor. Biz daha uzun süre komşu illerdeki raylı sistemlere bakıp hayıflanacağız. 

 

Bu yazı toplam 44 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU