Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

İnegöl gerçekten mobilyanın başkenti olmuş…11 Ocak 2022 , Salı


Seyfi Yücel

İnegöl, Bursa’nın şirin ilçelerinden birisi. Bize de çok yakın. İnegöl’ü meşhur köftesinin yanında mobilya imalatı, ahşap endüstrisinde de uzun yol almış.

***

Geçtiğimiz günlerde mesleki yeterlilik kurumunun iş ve işlemleri ile ilgili İnegöl’e gittik. Bursa’dan değerli kardeşim Dr. Oğuzhan Karagül ile İnegöl’de ön çalışma yaptık. Önümüzdeki ayın başında yapacağımız kapsamlı çalışmayla İnegöl’ü daha yakından tanıma; sanayi kuruluşlarını ayrıntılı inceleme fırsatımız olacak.

***

Önceki yıllarda mobilya fuarı gezi programıyla öğretmen arkadaşlarımızla, öğrencilerimizle birden fazla gitmişliğimiz oldu ama dar alanda ziyaretimiz sebebiyle ayrıntıları görememiştim.

***

Benzerini Gaziantep’te gördüm. Şehir kamu kurum, kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, esnafıyla, çalışanıyla hedefli, planlı örgütlenmiş, kenetlenmiş.

***

Ahşap, mobilya sanayi ülkemizin iç piyasa, dış piyasa bakımından etkili, değerli sektörlerinden birisi. Türkiye’nin mobilya üretimi ve markalaşması dünyada önemli yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin 2021 yılında mobilya ihracat potansiyeli 4,5 milyar dolara ulaştı. Bu ihracat miktarının arkasında hammaddeyi, yarı mamul maddeyi, istihdamı, pazarı düşünün!...

***

İnegöl’de mobilya sanayini atölyeler şeklinde düşünmeyin; Ham orman kereste işleme, sunta imalatı, sunta, mdf üzerine yüksek teknolojiyle lamine, boya kaplama; tekstil, deri, iplik; doğal mermer, yapay mermer; orta ve büyük ölçekli fabrikalarda modern üretim makine parkı, imalat… Devamında modern pazarlama yöntemleri, alanları. Geniş cadde üzerlerinde teşhir salonları, fabrika satış mağazaları… O kadar ki Mobilyum adıyla, mobilya avm açılmış. Otel birleşimiyle modern alış-veriş merkezi haline getirilmiş.

***

Mobilya sektörüne insan kaynağı yetiştirmek üzere meslek yüksekokuluyla beraber, mobilya mesleki teknik Anadolu lisesi faaliyet gösteriyor. Sektöre nitelikli işgücü yetiştiriyor.

***

Devamında ilçeye gelen-gidenlerin meşhur İnegöl Köftesinden tatmaları için restoranlar açılmış. Öyle ki restoranlar kolay ulaşılır; geniş, ferah alanlarda; parka sorunu olmayan mekânlar… Kısaca ham keresteden başlayıp, pazarlamasına kadar tüm aşamalarında; yan destekleyici unsurlarıyla İnegöl tam organize olmuş, “Mobilyanın Başkenti” olmayı hak etmiş…

***

Belki abarttığımı düşüneceksiniz ama gördüklerimi ana hatlarıyla aktarmaya çalıştım. Gördüklerimi aktarmaktaki amacım Sakarya bunları neden başaramıyor? Sakarya tüm Anadolu’nun geçiş yolu; kara, deniz, demiryolu, havayolu avantajıyla; coğrafi geçiş noktası avantajıyla; İstanbul, Ankara gibi büyük metropollere yakın olması sebebiyle bu tür organizasyonlarda niçin başarılı olamıyor? Oysa 80’li yıllarda, Çark, ASEM, Marangozlar, Güney Sanayi Sitelerinde çok ciddi mobilya işyerleri vardı, üretim vardı. Yıllar geçtikçe geriledi geriledi birkaç belirgin işyeri dışında merdiven altı imalata sıkıştı kaldı. Bugün Çark Caddesi sonunda kümelenen mobilya mağazalarının ürünlerinin Sakarya üretimi olmadığını, dışarıdan geldiğini göreceksiniz. Bunun yanında meşhur Adapazarı Islama Köftesi yemek üzere ilimize gelecek olan bir, iki otobüs dolusu kafileler araçlarını nereye park edecekler, köftelerini nerede yiyecekler?

***

Sözün özü; Sakarya’da yapacak daha çok iş var…

 

 

 

Bu yazı toplam 258 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU