Günün Tarihi:23 Ocak 2021

İnsanın ruhu neye alışmış ise onu ister16 Mayıs 2020 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Önce Dosteyevski’nin aşağıdaki hikayesini okuyalım,

Konuyu sonra tartışırız;

“Dostoyevski okuduğu şiir nedeniyle Rus Çarı tarafından hapse mahkum edilir. Hapishanedeki bir köpekle dost olur ve onunla mahkumların arsındaki ilişkileri gözlemler.

 Mahkumlar her geçtiğinde köpeği tekmeler. Köpek ise yanına bir mahkum yaklaştığında eğilir ve tepki vermez.

Bunun gören Dostoyevski, köpeğe yaklaşır ve onun başını okşar. Köpek sanılanın aksine ona şaşkınlıkla bakar. Acı acı havlayarak yanından hızla uzaklaşır. Korkar!

 Önüne gelen mahkumun tekmelediği köpek, o günden sonra nerede Dostoyevski’yi görse ondan kaçar ve ona bir daha asla yaklaşmaz.

Dostoyevski bu durumu şöyle özetler: “Zulüm bir alışkanlıktır; insanda bu alışkanlığın kökleşmesi, sonunda da hastalığa dönüşmesi mümkündür.”

Dostoyevski insanların alışkanlıkları davranışlarını belirler diyor ben buna her kesin ruhunun bir tavrı vardır ve bundan kaynaklanan davranış şekli hiçbir zaman değişmez diyorum!

Bazıları hizmetçi ruhludur,

Bazıları da aristokrat,

Bazıları hep mahcuptur,

Bazıları da hep haklı,

Bazıları hep özür dilerken,

Bazılarından hep özür dilenir!

Siz de kendinizi ve çevrenizi gözlemleyerek buna benzer bir sürü davranış şekli tanımlayabilirsiniz.

İnsanların sosyal statüsü ve veya gelir durumundan bağımsız ruhundan gelen bu davranış şekli kesinlikle değişmez,

İnsanlara alıştırılan ve kendilerinin ruh hali olduğu kabullendirilen şekilde davranıldığında veya insanlar böyle davrandığında mutlu, huzurlu ve güvende hissediyor kendilerini!

Dostoyevski’nin köpeği gibi! Bir hayvan tekmelendiği için mutlu ve huzurlu olabilir mi? Bir hayvan sevildiği için mutsuz olup ve korku hissedebilir mi? Asla normal değil, ama alıştırılırsa ve ruhu bu davranışı normal kabul ederse “olmaz olur” olur.

İnsanlara da ruhlarına uygun davranırsanız, alışık olduğu (aslında alıştırıldığı) gibi davranırsanız ve bu davranış size ve çevrenize göre olumsuz bir davranış bile olsa karşınızdaki mutlu olur, siz de iyi bir insan olursunuz?

Buna karşın aynı kişiye ruhunun istediği, alışık olduğu gibi değil de normal olması gerektiği gibi davranırsanız, alışık olmadığı bir davranış olduğu için siz iyi bir şey yapmaya çalıştığınız halde karşınızdakini mutsuz edersiniz ve siz de kötü bir insan olursunuz!            

Son söz yerine: Sürekli haksızlığa uğramış ve kötü muamele görmüş insanlar, aslında sevgiye açtırlar. Bu insanlar, iyi bir davranışla karşılaştıklarında nasıl tepki vereceklerini bilemezler. Böylesi kişilerin gözünde onları aşağılamak, onlara sunulmuş bir nimettir. Eşit ve iyi davranış, onların gözünde değersizdir.

Okuyunca sanki imkansızmış, olmazmış gibi geliyor size de değil mi?

Önce kendinize, sonra da etrafınıza dikkatlice bakın,

Pek çok davranışta bunun örneklerini ve türevlerini hemen yakalayacaksınız!

 

Bu yazı toplam 9578 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU