Günün Tarihi:20 Eylül 2021

İnternet, telefon şirketlerinden çok insan şikayetçi14 Eylül 2021 , Salı


Seyfi Yücel

İnternet, telefon şirketlerinden çok insan şikayetçi

Çarşıda, pazarda, çay ocağında, işte; kulak misafiri oluyorum çoğu insan internet, telefon sağlayıcı şirketlerin hizmetlerinden şikâyetçi. Özellikle müşteri hizmetlerine ulaşmadıkları, defalarca aranıp, tesadüf müşteri temsilcisiyle görüşse bile sorunun çözülmediğini, savsaklandığını, işin yokuşa sürüldüğünün ifade ediyorlar.

***

Geçtiğimiz günlerde ben de yaşadım. İnsanın başına gelmeyince bilmiyor, ciddiye almıyor. Oturduğum mahalleden başka mahallede bir eve taşındım. Elektrik, doğalgaz, su abonelik iptallerini yaptıktan sonra sıra internete geldi. Abonesi olduğum internet sağlayıcı şirketin sayfasından nakil isteği formunu doldurdum. Günlerdir arayan soran yok. Daha sonra ısrarlı aramalarımla şirkete ulaşmayı başardım. “Taşındığım yerde altyapı olmadığını” ifade ettiler. Oysa şehrin ortası denilebilir. Altyapı olmaması mümkün değil. Yine ısrarlı aramalarım sonucunda abonesi olduğum adsl hattının olmadığını, fiber hattın olduğunu öğrendim. “Olsun biran önce işlemi yapalım” diye anlaştık. Yeni abone sözleşmesi yapmam gerektiğini, eskisinin iptal edilmesi gerektiği ifade edildi. “Yapın o zaman” üzerinde anlaştık. Yeni abonelik için sözleşmeyi berberde tıraş olurken kurye getirdi. İmzaladık. Kopyasını istedim vermek istemedi. Fotoğrafını çektim. Gerçekten çok kısa zamanda yeni abonelik hizmetini açtılar.

***

Gelelim eski abonelik iptaline… Öyle kolay değil. Yeniden internet sitesinden başvuru yaptım; arayan, soran yok. Fak geçtim; günler sonra, “Gönderdiğiniz belge okunaklı değil” cevabı geldi. Mail ile gönderdim evrakların “10 KB den büyük, jpek formatında olmadığı” ifade edildi. Israrla tekrar tekrar gönderdim. Güneler, haftalar geçiyor kullanmadığım internet hattının faturası hesabıma yazıyor. Müşteri hizmetlerini defalarca aradım, ulaşmak mümkün değil. Sonuçta ilgili kuruma şikâyet ettim, çok kısa zamanda iptal işlemini yaptılar. Basit bir abonelik işleminin iptali için üç hafta uğraştım. Kullanmadığım halde üç haftalık bedel faturalandırılacak. Yüzlerce, binlerce kişiyle çarpıp, toplam miktarı düşünün…  Demek ki şikâyet etmek gerekiyormuş.

***

Sizlerin de telefon şirketleri, internet sağlayıcıları, televizyon platformlarından şikâyetleriniz varsa aşağıda sıralayacağım kanallardan birisi ya da birkaçını kullanabilirsiniz. Şikâyet edin ki devletin kayıtlarına geçsin, takip edilsin. 

***

*Devletin en önemli ve etkili şikâyet, öneri, teşekkür gibi isteklerinizi cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine iletebilirsiniz. Kısaca cimer

*İnternet, telefon gibi iletişim araçların iş ve işlemleriyle ilgilenen devletin kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu. İletişim bilgileri sırayla şöyle:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Eskişehir Yolu 10.Km No: 276 Posta Kodu: 06530 Çankaya/Ankara


Tel: (0312) 294 72 00

Alo:120

https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/

Faks: (312) 294 71 45

Bunlarla birlikte abonesi olduğunuz şirketin internet sayfasının tüketici şikâyetleri bölümüne şikâyetinizi yazdığınızda aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na da gittiğini belirtmek istiyorum.

“Şikâyet etsem ne olacak?” demeyin. Hakkınızı arayın, yılgınlık göstermeyin. Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu herkes bilsin. Vatandaşa hizmetini doğru versin.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 141 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU