Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

İNTİHAR TOPLUMU...8 Nisan 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

    Huzursuz edici bir başlık değil mi?
 Bir de o aşamaya gelen insanları düşünelim ve biraz onların penceresinden bakalım. Kimi zaman çaresizlik, kimi zaman değersizlik hissi, bir insanı hiç düşünemeyeceği karanlığa sürükleyebilir. Sağlıklı bir ruh halindeyken yapmayacağı hataları yapabilir. Pandemi, ekonomi derken olumsuz giden hayat şartları maalesef giderek artan umutsuzluğa neden olmaktadır. Ve acı haber şu ki umutsuzluk bulaşıcıdır. Bu bakımdan intihar bireysel bir sorundan çok çözülmesi acil olan sosyal bir problemdir.

 

 Örneğin Sosyolog ‘Toplum Bilimci’ Durkhime; ‘ modern toplumu kendine ait bir gerçekliğe sahip organik bir bütün olarak görür. Bu bütün normal durumunda var olabilmek için bütünü oluşturan parçalar tarafından karşılanan gereksinme veya işlevlere sahiptir. Eğer bazı temel gereksinmeler karşılanmazsa patolojik bir durum ortaya çıkar. Ekonomik işlev modern toplumda karşılanması zorunlu bir gereksinmedir. Ekonomide şiddetli bir dalgalanmanın varlığı, sistemin diğer parçalarını ve sonuçta da bütün sistemi etkileyecektir. Şiddetli bir buhran siyasal sistemi altüst edip, aile sistemini değiştirir ve dinsel yapıda değişmelere neden olabilir. Sistemdeki böyle bir sarsıntı, sistemin kendi kendine çalışması ile yeniden normal durumunu kazanabileceği patolojik bir durum olarak değerlendirilebilir. Çağdaş işlevselciler, normal durumu (normal state) denge (equilibrium) veya dengelenmiş sistem şeklinde adlandırırlarken, patolojik durumu (pathological state) dengesizliği veya toplumsal değişmeyi temsil eden yönüyle kabul ederler (Polama, 1993: 31, 33). Patolojik olan bu dengesizlik durumuna birçok sosyal sorun eşlik eder.’ (dergipark.org.tr)

    "YARGILAMAK KOLAY, ANLAMAK ZORDUR."

    Dengelerimiz sarsıldı ve tekrar denge durumuna gelebilmemiz toplumsal anlamda hayati önem arz ediyor. Psikolojilerimiz, pandemi dönemi tedbirler, kaygı eşiğinin yükselmesi ile virüsün vücuda verdiği zarardan çok daha fazla yara aldı. Bu yaraları iyileştirebilmemiz için anlayışlarımızı değiştirmek, yargılamalarla uzaklaşmalardan çok çözüm odaklı, yeni pencerelerden bakmayı öğrenmek zorundayız.

   Toplumsal dengemizi koruyabilmek hatta yeniden yapılandırabilmek adına; vatandaş olarak bizlere düşen görevler muhakkak ki az değil ama toplumsal düzeni yürütsünler diye görev almış olan; siyasetçilerin, bürokratların hatta göz önünde olan ve kitlelere hitap eden gazeteciler, sanatçılar gibi camiaların, üzerine düşen görev ve sorumluluklar çok daha fazla.

  Gerek söylem şekillerinde, gerekse toplumun yıpranan güvenini onarmak üzere çok ciddi revizyonlara gitmek zorundalar. Pandemi sonrası normalleşme ya da normalleşebilmek için toplumun psikolojisini onarmaya yönelik, acil çözümler oluşturmak zorundalar. Sosyologlar ve psikologlarla yapılacak, birebir toplumun her bireyine ulaşabilecek onarıcı etkinlikler şimdiden oluşturulmalıdır.

 Aksi halde bir fay hattı misali gerilen toplum, eninde sonunda kırılır…

 

 

Bu yazı toplam 1576 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU