Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

İpin ucu kaçmasın3 Haziran 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Yüzyılın illeti korona ile mücadele olumlu sonuçlar vermeye başladı.  Özellikle Sakarya’da vaka sayıları ciddi bir düşüş içinde. Örneklemek gerekirse geçtiğimiz kasım ayında Sakarya’da günlük vaka sayısı bin 600 gibi çok ciddi boyutlara ulaşmıştı. Şu an için günlük vaka sayısı 80-90 arasında gidip geliyor. Hatta günlük vaka sayısı bir ara 60’a kadar geriledi. Ancak vaka ortalaması yukarıda belirttiğim gibi 80-90 arasında seyrediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son açıklamasında, Sakarya’da vaka sayısının bir hafta öncesine göre düşüş göstererek yüz binde 69.15 olduğunu belirtti. Bir hafta önce verilere göre, Sakarya’daki vaka sayısı yüz binde 94.29 olarak belirlenmişti.

            Vaka sayılarının azalmasında Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın kararlı tutumu rol oynadı. Bu arada Vali Kaldırım’ın vaka sayılarının düşmesi için getirilen her öneriyi uygulamaya koyduğunu da belirmek isterim. 

     **   **   ***   **   ****   ***   

            Vaka sayıları düşme eğilimine giriyor diye şüphesiz önlemlere aynen devam etmek gerekir.  Şöyle son günlerde sokağa çıktığımızda herkesin maske taktığını görüyoruz.  Kollara maske takmak gibi fantaziler artık daha az görülüyor. Toplum olarak işin ciddiyetini ancak anlamaya başladık diye düşünüyorum. Aman böyle devam etsin. Unutmamak gerekir ki, koronalı bir kişi 15 kişiye virüsü bulaştırabiliyor.

            Bu arada son açıklanan kararlar ile koronadan en mağdur kesim olan hizmet sektörünü biraz olsun rahatlattı.  Öğrenciler sınırlı da olsa tekrar, okullarına ve öğretmenlerine kavuştular.

Önlemlere uymaya devam edildiği taktirde daha da bir rahatlama olacaktır.

         Aşılamada son durum.

Korona illetinden ölümler son zamanlarda daha önceki dönemlere göre azalmaya başladı. Bunda en büyük etken, bir süre önce başlatılan ve son olarak 50 yaş üstüne uygulanmaya başlayan aşılama işlemi.

Sakarya’da aşılama işleminde herhangi bir aksaklık yok. Sadece aşı olmaya çekinenler sıkıntı yaşatıyor. Sakarya’da şu ana kadar 350 bin doz aşı yapıldı. İki doz aşısı tamamlananlar ise 150 bin dolayında. Aşılama oranı arttığında, koronadan dolayı ölümler ciddi ölçüde azalacaktır. Örneğin; Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre aşı olanların ölüm oranlarında yüzde 95 gibi ciddi bir düşüş gözlenmiş

    Yan etkisi

Bu arada kamuoyunda en çok merak edilen konu ise, aşının yan etkisi olup olmadığı konusu. Yan etki durumu hala toplumda tartışılmaya devam ediyor. Örneğin daha önce korona geçirenlerin ‘BioNTech’ aşısı olmaması gerektiği yolunda haberler çıktı. Ancak uzmanlar kesinlikle aşı olunmasını tavsiye ediyorlar. Örneğin; Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve İntaniye Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Karabay kesinlikle aşı olunmasını tavsiye etmiş ve “ Ölüm tehlikesinin yanında aşının yan etkisi söz konusu olmamalıdır ” demişti.

    Sakarya’da görüldü mü?

Sakarya’da bugüne kadar Sinovac ve BioNTech aşılarından toplam 350 bin dolayında aşı yapıldı. Aşı yapılan binlerce kişi arasında nadiren hafif ateş ve halsizlik gözlendiği öğrenildi. Mantıklı düşünmek gerekirse ölüm tehlikesinin yanında hafif ateş ve halsizliğin lafı bile olmaz.

O halde..

Haydi büyükler aşıya..

 

Bu yazı toplam 92 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU