Günün Tarihi:6 Haziran 2020

İşimize bakalım!...13 Mayıs 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Bu sene ekonomik gidişat hep beklenti içinde devam etti. Belirsizlikten dolayı da özellikle iç piyasa en durgun dönemlerini yaşıyor Türkiye’de...

Ama artık bazı şeyleri de kabullenip önümüze bakmamız lazım. Sonuçta İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim kararı alındı ve seçim yapılacak. 

İstanbul dünyanın göz bebeği bir şehir. 16 milyon insanın yaşadığı İstanbul'un ekonomik büyüklüğü birçok ülkeden fazla. Böylesine önemli bir şehri yönetecek iradeyi belirleyen seçimler, soru işareti barındırmamalı. 

Seçimlerin yenilenmesi ise ekonomik istikrarı bozmamalı. Çok fazla büyümemeli bu iş.

Türkiye son beş yıldır seçim ikliminde yaşıyor ve hükümetin önünde icraat için 4.5 yıl gibi uzun bir süre var.

Ekonomik büyüme, istihdam, ihracat, enflasyonla mücadele gibi alanlarda önemli adımlar atılması lazım...

Büyük Türkiye isteniyorsa bu üretmekle olur. Başka çıkış yolu yok.

Ekonomi yönetimi kesinlikle İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin ekonomik istikrarın korunmasında herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini, ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini vurgulaması gerekli. Çünkü bunun aksi bir algı var şu an piyasalarda ve 30-40 yıl içerisinde en durgun iç piyasa ekonomisi, ve iç talep daralmış bir ticaret yaşıyoruz.

Türkiye, 23 Haziran’ı da geride bırakarak, bir an önce ekonomiye odaklanmalıdır, artık süratle seçim yörüngesinden çıkmalıdır.

Haziran sonrası Türkiye başta ekonomi olmak üzere her alanda daha ileriye gideceği uzun bir icraat dönemine sahne olacak.

İş dünyası da irili ufaklı bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli...

Tarım alanındaki yenilikçi projelerden en ufak bir geri adım atılmamalı...

Kendi tohumlarını üretebilen bir ülke olmanın hayat memat meselesi olduğunu her Türk vatandaşı idrak etmeli...

İş dünyası, acil bir reform paketi bekliyor. Uluslararası kuruluşlar, Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklara ve risklere dikkat çekerken, iş dünyası temsilcileri ise artık yıllardır süregelen seçim atmosferinin geride bırakılarak reform dönemine girilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

İş dünyasının tüm arzusu, ülkemizin önümüzdeki dönemde öncelikli olarak ekonomiye ve iş ve yatırım ortamının ilerlemesine odaklanması ve bunu sağlayacak yapısal reformların hızla hayata geçirilmesidir.

Artık ekonomiye kalıcı çözümler bulunarak, serbest piyasa ekonomisinden taviz verilmemesi gerekiyor.

Hukuk devletinin, özgürlüklerin ve bağımsız düzenleyici kurulları ile piyasa ekonomisinin güçlenmesi yönündeki tüm atılımlar Türkiye'nin demokrasisi, milli birlik ortamı ve küresel rekabet gücü açısından belirleyici önemdedir.

Turizm alanında da istikrar çok önemlidir. 4.5 yıl seçimsiz bir dönem ekonomik istikrar ve kalkınmaya yönelik olmalıdır. Ekonomiye odaklanma zamanıdır. Ekonominin ve dolayısıyla turizmin büyümesi, gelişmesi için herkes elinden gelen tüm katkıyı yapmalıdır.

Güçlü Türkiye, güçlü ihracat, güçlü ekonomi, güçlü insan kıymetleri, güçlü altyapı ve ihracat ekosistemi vizyonu ile 2019-2020 döneminde ihracatımız 200 milyar doların üstüne çıkmalıdır. 

Evet seçim önemli tabii ama işimize de bakma zamanıdır. Vakitin nakit olduğu en önemli dönemlerin birindeyiz. 

İyi haftalar...

 

 

 

Bu yazı toplam 290 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU