Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

İyi insan olmak13 Nisan 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Geçtiğimiz günlerde bir işim nedeniyle Ankara Caddesi’nden, Yağcılar Mahallesi’ne doğru giderken solumda köfteci tabelasını gördüm. Öğlen yemek vaktim geçti, ilkindi vakti epeyce acıkmıştım. Durdum, yolun karşısına geçtim. Kapıdan seslenerek, tezgâhının başında temiz, beyaz aşçı kıyafetli ustaya paket siparişimi söyledim. Dışarıda sandalyeye oturdum, beklemeye başladım. Aradan bir, iki dakika geçmeden içeriden yine temiz iş kıyafeti giyimli bir genç geldi. Hocam hoş geldiniz. Nasılsınız, iyi misiniz?. Maşallah sizi iyi gördüm dedi. Teşekkür ederim diyerek ben de hal hatır sordum.

***

Maske nedeniyle bir an tanıyamadım ama sonradan hatırladım. Öğrencilik döneminde de son derece efendi, olgun olan delikanlı ilerleyen yaşında daha da oturmuş, beyefendi olmuş. Hocam bir sözünüz hiç unutmuyorum. Yirmi altı yaşına geldim inşallah evlat sahibi olduğumda çocuklarımız sizin sözünüz doğrultusunda yetiştireceğim, öğreteceğim dedi. Merak ettim hangi sözüm? Hocam, pazartesi günleri İstiklal Marşı’ndan önce toplandığımızda, sınıfları ziyaretlerinizde, ‘Matematik, fizik, kimya, felsefe, edebiyat derslerinizi anlamaz, yapamayabilirsiniz, başarılı olamayabilirsiniz ama iyi insan olmayı başarabilirsiniz. Bunun için ayrıca ders çalışmanıza, ders kitabı okumanıza gerek yok. Aklınız, vicdanınız, ahlakınız olsun, iyi insan olursunuz’ derdiniz. Bu sözlerinizi hiç unutmadım. Hep beynimde çınladı. İyi insan olmaya çalıştım, çocuklarımız da iyi insan olarak yetiştirmeye çalışacağım.

***

Bir eğitimci olarak söylediğiniz bir sözün olumlu olarak anlaşılması, bir kişi bile olsa değer verilmesi, yaşam ilkesi olarak algılanması, yıllar sonra karşınıza çıkması çok güzel bir duygu. İşte öğretmenliği güzelleştiren anlardan birisi… Bir gün öncesinden lodos nedeniyle ağrıyan başıma ilaç gibi geldi. Kısa sohbetimizden sonra teşekkür ettim, selamlaştık ayrıldım.

***

Açık bir alanda, inşaatın istinat duvarına paketi koydum. İçindeki ayranı çıkarttım, ekmek arası köfteyi açıp yemeye başladım.

Biryandan da biraz önce yaşadığımız güzel anı sindirmeye çalıştım. Öğrencilere hitaben “iyi insan olun” derken neyi anlatmaya çalışıyordum? Öğretmenlik esleğini icra ederken biryandan da okumayı, insanları izlemeyi, toplumsal olayları gözlemeyi, yazmayı bırakmadım, geliştirmeye başladım. Gördüm ki eğitimde sonunda doktor, mühendis, öğretmen; esnaf-sanatkâr, işadamı olmayı hedefinin yanında iyi insan olmayınca bunların hiçbir değeri olmuyor. Tıpkı onlarca sıfırın önündeki “1” rakamı gibi. Makam, para, şan-şöhreti temsil eden “0”ların önünden iyi insanı temsil eden “1” olmadığı sürece veya kaldırdığınızda geriye kalanlar sıfırdan başka bir şey olmuyor. İyi insan olmak her şeyin başlangıcı, değeri, anlamı…

***

Nasıl iyi insan olunur? Kendisine değer veren; içki, sigara, uyuşturucu, kumar gibi kötü alışkanlıklardan uzak duran. Vatanına, milletine, toplumuna yararlı işler yapan. Örfüne, âdetine, devletin koyduğu kurallara uyan. Başkalarının haklarına saygı gösteren. Toplumun inanç değerlerine saygılı. İşini iyi yapan, kazandığının hakkını veren; “eline, belin, diline” sahip olan. Yalan söylemeyen. Başkalarının arkasından dedi-kodu etmeyen. Hayata dair olumlu düşünen. Etrafına sürekli karamsarlık yayman. Okuyan, yazan, düşünen, sorgulayan, başkalarının fikirlerini akıl süzgecinden geçirerek kabullenen. Barış, hoşgörü, demokratik değerlere vb. özelliklere sahip olanlar iyi insanlardır… İyi insan tabiata, ağaçlara, suya, hayvanlara zarar vermez. Bilir ki insan kadar diğer canlıların da bu evrende yaşamaya hakkı vardır. İyi insan başkalarının hayat tarzına, inancına, örfüne-âdetine, tarihine, kültürüne; farklı fikirlere saygı gösterir.

***

Baktığınız zaman bazıları için iyi insan olmak hiç de kolay değil. Ama içinde iyi insan olma niyeti olanlar için oldukça kolay. İyi insan olmak için iyi insan kitabı okumak, dersi görmek, okuluna gitmek gerekmiyor. İyi insan yetiştiren bir okul da yok… İyi insan olabilmek için önce “iyi insan olmak istiyorum” niyetiyle başlayıp ailenizde, çevrenizde, toplumda; tabiatta her şey bir kitaptır, okuldur… Yeter ki görmeye, anlamaya, öğrenmeye çalışın…

 

 

Bu yazı toplam 677 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU