Günün Tarihi:11 Nisan 2021

KALIP YARGI2 Nisan 2021 , Cuma


Özlem Doğan

Kalıp yargı nedir?

“Ön yargıyı muhafaza eden bilişsel çerçeve kalıp yargıdır. Bir kalıp yargı, bir grubun üyeleri hakkında, sadece o grubun üyeleri olmaları nedeniyle sahip olunan bir dizi inanç ve beklentilerdir.” (Feldman 1998)

Kalıp yargı terimi ilk defa 1922’de Lipmann tarafından kullanılmış ve “zihindeki resim” olarak tarif edilmiştir. (felsefe.gen.tr)

 Hemen hemen hepimiz, yaşadığımız toplumun zihnimize bıraktığı ve hayatımız boyunca düşünme biçimimizi yüksek oranda etkileyen, kalıp yargılarımızı oluşturan şema tohumlarıyla büyürüz. Bu şemalar örneğin siz daha büyümeden; nasıl bir kadın veya nasıl bir erkek olacağınıza karar veren kalıplardır. Gerçekte düşüncelerimizin kaçta kaçı bize aittir? Birçoğumuz yaş alırken mutlaka sormuşuzdur bu soruyu kendimize…

 Bu bakımdan düşündüğümüzde kalıp yargı meselesi hiç hafife alınacak bir konu değildir. Parçadan bütüne, bütünden parçaya, yani tümevarım ve tümdengelim olarak bireysel ve toplumsal psikoloji, bir şekilde toplum çarkını etkileyen ilişki dişlileridir. Ve bu dişli; inançlar, kültürel ağlar başta olmak üzere siyasete ve dolayısı ile halkların yönetim şekillerine kadar maalesef sirayet etmektedir.

  Her zaman olduğu gibi, bu durumda da işin sonu yine eğitime dayanıyor. ‘Ne alakası var?’ diye düşünebilirsiniz ama çok alakası var. Her şeyin başı eğitim diyoruz ya; düşünme becerileri gelişen-geliştirilen insanlar sürü psikolojisinden sıyrılır ve tamamen kendilerine ait bakış açılarını oluşturabilirler. Toplumların onlara nasıl düşünmesi gerektiğini söyleyen dayatmalardan çok özgün fikirlerine ulaşır, gerçekte kim olduklarını bilen duyarlı, farklılıklara ve tüm canlılara saygılı bireyler olabilirler.

  Düşünme becerilerinin gelişmesi ise felsefe derslerinin, sosyoloji derslerinin, yani; tartışma ve farklı açıdan bakabilme becerilerini geliştiren derslerin, mümkün olduğunca küçük yaş gruplarına indirgenerek, eğitime eklenmesiyle mümkün olabilir.

   Kadına ve çocuğa şiddetten, toplum içindeki saygısızlıklardan, hadsizliklerden şikâyet ediyor, çözüm istiyorsak; sorunu çözmeye kalıp yargı konusunu iyi anlamakla ve temele inip eğitim vermekle başlamak zorundayız. Bunu başarabilirsek sempati toplumundan, daha çok gelişmiş olan empati toplumuna evrilir, kalıp yargıların omuzlarımıza bıraktığı yükten kurtulabiliriz.

 

 

Bu yazı toplam 1646 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU