Günün Tarihi:23 Ocak 2020

KARA KARA GÜNLER9 Ocak 2020 , Perşembe


Özlem Doğan

Kenarda köşede birikmiş oldukça fazla yazım var ama bugün sabahtan bu yana o kadar çok haber bombardımanına maruz kaldım ki; o yazıların hepsi boş göründü gözüme...

  Malum burnumuzun dibinde "Yeni bir dünya savaşı mı başlıyor?" dedirten olaylar baş göstermiş durumda. Dünya siyaseti, ulusal siyasetimiz derken, aşırı enformasyona ve dezenformasyona maruz kalan bizler, doğru yanlış her türlü bilgi akışı içinde akılları bulanmış haldeyiz. Yani en azından ben öyleyim. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün; "Yurtta sulh, dünya da sulh" sözü kulağımda çınlarken, yine onun değerli fikirlerini içeren bir paylaşım ekranıma düştü. Şöyle diyordu;
.
1.Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin ordusu, istilalar yapmak veya saltanatlar yıkmak veya saltanatlar kurmak için şunun bunun elinde ihtiras aleti olmaktan uzaktır.

 2.Ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.

Mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Hakiki düşüncem şudur: Ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. Ancak, ulusun  hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.

(1923, Adana) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 128)

 3.Askeri hareketler, siyasi faaliyetlerin ümitsiz olduğu noktada başlar. Ümidin güvenli bir surette geri dönüşü, orduların hareketinden daha seri hedeflere ulaşmayı temin edebilir.

(1922, İzmir) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. III, s. 61-62)5.

4. Dünyada milletler bir apartmanın sakinleri gibi kabul edilir. Eğer bir apartman, sakinlerinden bazıları tarafından ateşe verilirse, diğerlerinin yangının etkisinden kurtulmasına imkân yoktur.

5. Türkiye’nin güvenliğini amaç tutan, hiçbir ulusun aleyhine olmayan bir barış istikameti bizim düsturumuz olacaktır.
 

6. En uzakta sandığımız bir olayın bize bir gün dokunmayacağını bilemeyiz. Bunun için insanoğlunun hepsini bir gövde ve bir ulusu bunun organı saymak gerekir. Bir gövdenin parmağının ucundaki acıdan öteki bütün organlar etkilenir.

  Bu konu hakkında söyleyecek çok şey varamadoğru sözün eskisi olmaz diyerek, gündeme düşen, canımı bir hayli sıkan başka bir konu daha değinmek istiyorum. Gazetelerde çıkan haberlere göre;

‘Kız çocuklarının kendilerine cinsel istismar uygulayan kişilerle evlendirilmesi halinde suçluya ceza verilmemesine ilişkin düzenleme yeniden gündemde. Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği tarafından başlatılan kampanyada çocukların haklarının ellerinden alınmaması talep ediliyor.’‘Türkiye’de 197 kadın örgütü, çocuk istismarı vakalarında faillere evlilik yoluyla af getirecek tasarının bir kez daha gündeme gelmesine tepki gösterdi. Kadınlar, "Bir kereden bir şey olmaz zihniyeti devam ediyor" dedi.’

  ‘İSTİSMARIN AFFI OLMAZ’ sloganıyla kadınlarımız yollara düşmüşler ki; çok ama çok haklı bir talep bu. Geçmişte böyle bir önergenin konuşulmuş olması dahi kanımı dondurmuştu.Bu gibi, toplumun genel güvenlik ve huzurunun temelini oluşturan bir konuda ‘Suskunluk Sarmalına’ kapılmak hiç doğru değil. Yani,‘etliye sütlüye dokunmayayım, bana bir zarar gelmedi ki’ denecek bir konu değil bu. Bu gereksiz ve suça teşvik eden öneri, toplumun her bir bireyini ilgilendiren önemli konudur. Ben de ‘İstismarın Affı Olmaz’ sloganıyla bir kere daha haykırarak, çocuklarımızın ve kadınlarımızın korunması önünde engel teşkil edecek olan; her yasa ve önergeyi kınıyorum!

 

Bu yazı toplam 183 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU