Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Karasu’nun kaderi13 Ağustos 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Karasu Sakarya’nın Karadeniz’e açılan en önemli kapılarından biri. Ne yazık ki yıllardır turizm ve sanayi ikilemi arasında sıkışıp kaldı. Karasu sanayide topal ördek misali “Karasu Limanı” dendi.  Liman bitti ama limana işlerlik kazandıracak Karasu Demiryolu masal oldu.

 İlçeye hareket getireceği söylenen yanılmıyorsam yedi tersane yapılacağı söylendi. Ter tahsisleri yapıldı. Ancak sadece Gündoğdu isimli bir şirket tersane kurdu. O da kısa süre sonra kapandı gitti. Karasu’nun tersane hikayesi de böylece bitti.

Benzer şekilde Kibar Holding Karasu’da demir çelik işleme tesisi kurmak için Milli Emlak’tan 2 bin 300 dönüm arazi kiraladı. Bu tesise Rusya’dan denizyolu ile getirilecek ham madde işlenecekti. Tabi böyle bir yatırım Karasu ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktı. Ancak Kibar Holding’in  demir-çelik işleme tesisi kurması sanki beklemeye alınmış gibi duruyor.

Görülen o ki Karasu ekonomisine katkı sağlayacağı  ve istihdam kapısı olacak çalışmalardan şuana kadar bir sonuç çıkmadı. Bu konudaki tüm girişimler güdük kaldı. 

Turizm bölgesi iptal

Karasu sanayideki olumsuz gelişmeler ile birlikte acaba turizm alanında beklenen seviyeye geldi mi?

Bu soruya şu anda kimse “Evetdiyemez.  Her şeyden önce AKP iktidarı Karasu’nun turizmde gelişmesi bir anlamda set çekti.

Nasıl mı?

Karasu 1992 yılında ANAP İktidarı döneminde turizm bölgesi ilan edildi. Karasu’nun turizmde hak ettiği yere gelmesi için karar gerçekten çok sevindiriciydi. Ancak aradan geçen süre içinde  turizm bölgesi ilan edilen Karasu’da turizm adına olumlu hiçbir gelişme olmadı. Bir yıl önce AKP İktidarı Karasu’nun turizm bölgesi olması için alınan kararı iptal etti.

***

Karasu’nun turizm alanındaki talihsizlikleri, sanırım 3 veya 4 yıl önce sahilini  ciddi bir  bölümünün dalgalar tarafından yutulması ile devam etti. Bunu önlemek için ilgili kuruluş sahile dalgakıranlar yaptı. Ancak sahil erozyonunu önlemek için yapılan dalgakıranlar sahile yanlamasına değil diklemesine yapıldı. Tam bir kara mizah mühendislik ayıbı olan bu durum daha sonra düzeltildi. Sahile dik olarak yapılan dalgakıranlar yerinden sökülüp yeniden bugün görüldüğü gibi sahile paralel bir hale getirildi. Böyle bir olayı ilk kez duyanlar inanmakta zorluk çekeceklerdir. Ancak olay aynıyla vakidir.

Benim bu konu ile ilgili yaptıkları mühendislik faciası ile devleti milyonlarca lira zarara uğratan ve Karasu sahillerinin dalgalar tarafından yutulmasını sağlayanlar hakkında acaba ne gibi bir işlem yapıldı? Yoksa yaptıkları yanına kar mı kaldı?

Karasu Belediyesi’nin yaptığına bak!

Görüldüğü gibi Karasu yıllardır ne sanayi de ne de turizmde bir arpa boyu yol gidemedi. Karasu’nun her iki alanda çözülmesi gereken bir çok sorunu varken geçtiğimiz pazar günü Karasu Yenimahalle’de deniz kenarına Karasu Belediyesi “Balık tutmak yasaktır” tabelaları asmış.

Tamam da Karasu’ya birçok balık tutma meraklıları Yenimahalle’de hem balık yemek hem de balık tutmak için geliyor.

Karasu Belediyesi  Yenimahalle’de balık tutmayı neden yasakladı. Bu konuda bir açıklama yok. Hele de içinde bulunduğumuz pandemi döneminde  Yenimahalle sahiline asılan  “Yasak” tabelası Yenimahalle’ye balık yemeye gelen ailelerin kafasını karıştırıyor.

Acaba yasak kararı korona önlemi için mi alındı sorusu zihinleri kurcalıyor?

Karasu’da turizm gelişecekse de böylesi yasaklı zihniyet  ile bir yere varılması mümkün değildir.

LONGOZ’un adı yok

Karasu’nun en önemli turizm değerlerinden biri longoz. Ancak Karasu merkezdeki yol gösteren tabelalarda Longoz’un adı yok.

 

Bu yazı toplam 137 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU