Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Kazakistan…10 Ocak 2022 , Pazartesi


Murat Kaba

Türk Devletleri Teşkilatı; adını12 Kasım 2021 tarihinde bu şekilde değiştirmiştir. 3 Ekim 2009'da Nahçıvan’da imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında kurulmuştur.

Sonra Özbekistan da eklenmiştir. İlk kurulduğunda ismi Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi idi. Gözlemci ülkeler de Macaristan ve Türkmenistan’dır… Daimi Onursal Başkanı da Nursultan Nazarbayev’dir…

Nüfusu 173 milyon, Kişi başı milli geliri 7.772 Usd. Toplam Gayri Safi Milli Hasılası da 1 Trilyon 331 milyar dolardır.

Karabağ’ın da alınmasıyla koridoru Avrupa’ya kadar kesintisiz giden bir yoldur. Ticari yol, enerji yolu ne derseniz deyin. Büyük bir gelecek vadeden bir Türk Yoludur…

Neden Kazakistan’da bu tür olaylar oluyor? sorusunu bunlara bakarak sadece Kazakistan iç sorunu olmadığını öncelikle vurgulamak isterim. 

Kazakistan’dan bir Türk baharı başlatmak ve tüm Türki cumhuriyetlere yaymak ve Türkiye'de 12 Eylül benzeri gibi gençliği sokağa çekerek silahlı anarşi oluşturma hesabı var.

Üstelik Kazakistan  toplam yüzölçümü yaklaşık 5 milyon kilometre kare olan Türk Birliği Teşkilatının  yarısından fazla yüzölçümüne sahiptir… 

Doğal kaynaklar bakımından da en zenginidir ve Kripto madenciliğinin yapıldığı dünyanın ikinci büyük Bitcoin madenciliği merkezidir. 

Doğal gaz ve petrol üretimi dışında güçlü bir Uranyum ihracatçısıdır.

En önemli bir özelliği de Kazakistan Türk tarihinin önemli devletlerinden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın, Ordu gibi devletlerin merkez üssü; Kıpçak, Oğuz, Karluk gibi Türk boylarının beşiği olmuştur.

Şimdi sanırım Neden Kazakistan sorusu daha önem kazanmıştır…
Yani dünyada bir grup insan, çeşitli toplulukların huzur içinde yaşamasından rahatsız.

Bizde de olmadı mı ? Gezi Parkı, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz Darbe girişimleri? Bunları gördük ve görmeye devam ediyoruz…

Türkiye’de olduğu gibi Kazakistan’da da hain yok mu ?  

Bilmeliyiz ki her an, her ülkenin içinde bu tür ihanet kaynakları var. İnsanoğlu Muhteristir…
Bazı güçler dünyada bazı ülkeleri Türkiye’ye karşı hazırlıyor da olabilir. Gerçekçi olmak ve çok dikkatli olmamız lazım 2022 ve 2023’de…

 

İyi haftalar…

 

Bu yazı toplam 213 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU