Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Kefil olmak ve hükümleri20 Temmuz 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

BORCA KEFİL OLMANIN ŞARTLARI VE HÜKÜMLERİ

 

            Birisinin borcuna kefil olmak herkesin hayatında, en azından bir kere de olsa, denk gelebileceği önemli bir konudur. Çünkü borçlu borcunu ödemezse alacaklı kefile başvuracaktır. Bu  nedenle bu hafta kefil olmanın şartları ve hükümlerini siz değerli okuyucularımla paylaşacağım.

***

            01.07.2012 tarihinde değişen borçlar kanunumuz kefalet sözleşmesi ile ilgili hükümleri önemli ölçüde değiştirmiştir. Yürürlükteki kanunumuzun tanımladığı şekliyle kefalet sözleşmesi; kefilin alacaklıya karşı, borçlunun borcunu ifaetmemesinin sonuçlarından kişisel olarak sorumlu olmayı üstlendiği bir sözleşmedir. Bir başka deyişle borçlunun borcunu ödememesi durumunda alacaklıya kefile de başvurma hakkı veren bir sözleşmedir.

***

            Peki kefalet sözleşmesini hukuken geçerli bir şekilde kurmak için kanun hangi şartları aramaktadır? Öncelikle tüm hukuki işlemlerde olduğu gibi kefil olabilmek için fiil ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Fiil ehliyeti 18 yaşını tamamlamış olmak, kısıtlanmamış olmak, ayırt etme gücüne sahip olmak yani kefaletin hukuki sonuçlarını kavrayabilecek akli yeteneğe sahip olmak demektir. Bunun yanında diğer tüm sözleşmelerde olduğu gibi kefilin hata, hile, tehdit gibi sözleşmeyi sakatlayan sebeplerden birinin varlığı altında kefillik sözleşmesini imzalamamış olması gerekmektedir. Yukarıda saydığım şartlar tüm hukuki işlemlerin geçerli bir şekilde yapılabilmesinin genel şartlarıdır.

***

            Kefalet sözleşmesi özelindeki şartlar ise Türk Borçlar Kanunu’nun 583. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; “kefalet sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça ve kefilin sorumlu olacağı azamî miktar ile kefalet tarihi belirtilmedikçe geçerli olmaz. Kefilin, sorumlu olduğu azamî miktarı, kefalet tarihini ve müteselsil kefil olması durumunda, bu sıfatla veya bu anlama gelen herhangi bir ifadeyle yükümlülük altına girdiğini kefalet sözleşmesinde kendi el yazısıyla belirtmesi şarttır.” Yani kefilin 1- azami sorumlu olduğu miktarı, 2- kefalet tarihini ve 3- müteselsil kefil olmak istiyorsa açıkça bu yükümlülüğü kabul ettiğini kendi el yazısıyla belirtmesi şarttır. Bu şartların dışında evli bireyler için Türk Borçlar Kanunu’nun 584. maddesinde özel bir şart daha kabul edilmiştir. Anılan düzenlemeye göre; “eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır.” Anlayacağınız eşinizin izni olmadan kefil olamayacaksınız.

***

            Yukarıda açıkladığımız eşin rızasının gerekmesi şartı ilk kabul edildiği tarihte bu şartın ticari hayatın büyük ölçüde kilitlenmesine ve hızının yavaşlamasına neden olduğu görüldüğünden olsa gerek 2013 tarihli bir düzenlemeyle: “Ticaret siciline kayıtlı ticari işletmenin sahibi veya ticaret şirketinin ortak ya da yöneticisi tarafından işletme veya şirketle ilgili olarak verilecek kefaletler, mesleki faaliyetleri ile ilgili olarak esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı esnaf veya sanatkârlar tarafından verilecek kefaletler, 27/12/2006 tarihli ve 5570 sayılı Kamu Sermayeli Bankalar Tarafından Yürütülen Faiz Destekli Kredi Kullandırılmasına Dair Kanun kapsamında kullanılacak kredilerde verilecek kefaletler ile tarım kredi, tarım satış ve esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredilerde verilecek kefaletler için eşin rızası aranmaz.” denilmekle bu şarta çeşitli istisnalar getirilmiştir.

 

Bu yazı toplam 301 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU