Günün Tarihi:18 Ocak 2021

Kendi Küçük Gönlü Büyük Taraklı…28 Ekim 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Kendi Küçük,

Gönlü Büyük Taraklı…”

 

Taraklı fotoğrafları arşivinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Taraklı ziyareti fotoğrafı mevcut. Bu fotoğraf Ankara caddesi’nde eskiden Hükümet konağı olan binanın merdivenlerinde çekilmiş bir fotoğraf

Eğitimci Yazar Ahi Naci İşsever'in ''Taraklı'' isimli kitabında Mustafa Kemal Paşa'nın Taraklı ziyareti sırasında taklar yapıldığı, her tarafın albayraklarla süslendiği, yol ayrımından Hacı Atıf'ın Hanına kadar yollara halılar döşendiği, Muhtar Emin Nuri'ye Taraklı'dan iki kişiyi sorduğu ve bunlarında Akif Çavuş ve Hacı Atıf olduğu ve Taraklı'dan ayrıldıktan sonra çektiği telgrafta duygularını ''Kendi küçük Gönlü büyük Taraklı'' diye ifade ettiği yazılıdır.

Mustafa Kemal Paşanın Başkomutanlık Meydan Muharebesinden (Büyük Taarruz) çok kısa bir süre önce Taraklı ziyareti ile Taraklılıların da destek ve dualarını almıştır.

Taraklı’da her hanede milli mücadelede şehit  veya gazi olan  vardır.

İstanbul’lu Eşkıya Mehmet Efendiyi Geyve Boğazı denilen mevkide pusuya düşürüp öldüren Taraklı ve Geyve  bölgesini bu adamdan koruyan Hamit Çavuş gibi.

 

**   **

 

Huzurun Adresi: TARAKLI.

 

Usta hikâyecimiz Mustafa Kutlu bir yazısında Sakin Şehir’den bahseder. Bunu da `Cittaslow` kelimesi ile `Yavaş Şehir` diye çevirenler olduğunu söyler. Ama doğru tanımın “Sakin Şehir” olması gerektiğini ifade eder. Daha da ötesi “Huzurun Adresi” diye tanımlamak gerek diye düşünüyorum.

Nüfusu elli bini geçmeyen, sanayisi olmayan, yeşili bol mekânlar “Sakin Şehir”. Teşkilatın merkezi İtalya`da, orası şartlar uygun ise müracaatı değerlendirip bu unvanı veriyor diyor yazısında.

“Sakin Şehir” unvanı olan yerlerden biri de Taraklı… Başka yerlerde var

Özellikle hafta sonlarında şehirde kalabalıktan sıkılan, adeta kaçarcasına uzaklaşanları Taraklı’da görmemek mümkün değil.

Taraklı sessiz sakin huzurlu nadide bir ilçemiz. Emekli nüfusun çok olduğu tarım ve hayvancılığın geçim kaynağı olduğu ve turizm ile ayakta kalmaya çalışan bir ilçe

Son 20 yılda öne çıkan vasfı turizm. Dün ile bugünü birleştirmeye çalışan nostaljik bir değerler bütünü. Sanayi kirliği olmayan, nüfus kesafeti yaşanmayan, tabiat güzelliklerinin ahenkli kuşağı altında bir örnek ilçe Taraklı… Bunu daha öte götürüp, işe birazda daha muhayyel değerler katıp şöyle düşünebilirsiniz: Suç oranı sıfır, tamamen organik tarımın yapıldığı, hır gürün yaşanmadığı bir ilçe olarak anlatabiliriz Evler tarihimize, kültürümüze uygun olarak restore ediliyor.1517 yılında yapılmış Yunuspaşa camii eski ihtişamını koruyor. Bahçeler o evde yaşayanların sebze-meyve ihtiyacını karşılıyor.Ulaşım aracı yürüyüş. İnsanlar bir yerden bir yere yürüyerek gider.

Ben Güzel Taraklımız için turizmin çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Pandemi henüz devam ediyor. Covid-19 hala tehlikesini sürdürüyor. Pandemi dönemi sürecinin devam edeceği belli. Normalleşme süreci ile birlikte Taraklı’da turizmin toparlanarak yeniden yükselişe geçmesi eski hareketliliğin yaşanması en büyük arzumuz.

 

**  **

Cumhuriyetimizin 97 yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile vatanı uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmetle minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun.

 

“Kendi Küçük Gönlü büyük Taraklı” dan hepinize selamlar gönderiyor ve Mevlit kandilinizi tebrik ediyorum.

Haftaya görüşmek tekrar umuduyla hoşçakalın

 

Bu yazı toplam 2192 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU