Günün Tarihi:6 Haziran 2020

KENT VE SPOR15 Mayıs 2020 , Cuma


Alpay Alev

 

 

Sevgili Okurlarım,

 

Covid-19 salgını ile mücadelemizde geride bıraktığımız iki aylık süre zarfında yavaş yavaş normalleşmeye adım attığımız şu günlerde umuyorum ki en kısa sürede bu virüs illetinden kurtularak normal yaşantımıza geri döneceğiz. Hafta içinde Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Levent ATALI hocam ile yapmış olduğumuz

‘’Kent ve Spor’’ konulu söyleşiyi canlı yayında bir çok izleyicimiz ilgiyle takip etti.

 

Kentlileşmenin gereklerinden biri olan yüksek ahlak ve sosyal değerlere ulaşmada herkes için spor aktivitelerinin yeri önemlidir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda giderek betonlaşan yaşam alanları, sanayileşen ve her geçen gün daha da artan nüfus şehirlerin, insanların rahat hareket edebileceği, spor yapabileceği, fiziksel aktivitelere katılabileceği ve daha da önemlisi şehrin stresinden arınıp, dinlenebileceği; halka açık “Herkes için spor” alanlarının önemini artırmaktadır (Koçyiğit,M).

 

Değerli Okurlarım, günümüzde fiziksel aktivitenin bireyde sağladığı fizyolojik ve psikolojik gelişmeler bilimsel araştırmalar ile ortaya konmaktadır. Dolayısıyla serbest zaman faydalı ve bilinçli bir şekilde değerlendirilmeli, “Herkes için spor” alanlarına talep konusunda toplumsal bir bilinç oluşturulmalı; bu bilinci geliştirmede en büyük sorumluluğa sahip olması gereken devlet kurumları ve yerel yönetimler de bu konudaki duyarlılığını artırmalı ve federasyonlarla işbirliği içerisinde gerekli tedbirleri almalıdırlar. Çünkü kentli insanlar, bu konuda yeterli eğitimi alamadıkları takdirde, sorunlarını çözebilecek nitelikte etkinliklere yönelememekte veya olumsuz etkinliklere eğilim göstermektedirler. Ülkemizde son yıllarda artan tesisleşme oranına bağlı olarak spor ve fiziksel aktivite konusunda yerel yönetimlerin halka yönelik geliştirdikleri politikalar göze çarparken Herkes için spor federasyonun bu konuda gerek yerelde gerekse uluslararası alanda yürüttüğü projeler dikkat çekmektedir.

 

Değerli Hocam Levent Atalı’nın sohbet esnasında konumuz paralelinde altını çizerek belirtmiş olduğu  Spor Ekosistemi kavramı ile de çok önemli bilgiler aktarıldı. Düzenli çalışan bir spor ekosistemi ile sporu da sporcuyu da mutlu edebiliriz dedi. Bir örnek ile bu süreci yorumlayan Atalı; eşim saksı alıyor çiçek alıyor ama koyması gereken yerine karar veremiyor. Sporda da böyle spora yatkın gençleri buluyoruz ama hangi branşa katacağımıza karar veremiyoruz. Yanlış yönlendirmeler de başarısızlıkları getiriyor. Ayrıca bizler gidip basketbol, futbol ya da herhangi bir sporu yapamıyoruz bizim ekosistemimizde bu yok. Eğer kulüp sporcusu değilseniz spor yapmaya zaman ayıramıyoruz şeklinde konuştu. Sözlerini sürdüren Atalı, Bizim ekosistemimiz ailede bitiyor. Aile spora yönlendiriyor ya da hiç yönlendirmiyor. Anne ve babaya çocuğu için spora başlatalım şu saatte gelsin dediğimizde aileler maddi yönüne ve zamanına bakıyor. Servisinden tutunda kendi işinden zaman ayırıp çocuğunu bırakıp bırakamayacağını düşünüyor. Bu durumda sporcu gençlerimizin yüzde 50’sini kaybetmemize yol açıyor şeklinde görüşlerini belirtti.

Sonuç olarak; Kentlerde suç oranlarının düşürülmesinden, bireylerin ruh sağlıklarını korumaya kadar, onları kalabalık ve yoğun kent yaşantısından yani stresten uzaklaştırmada bir araç görevi gören, fiziksel ve psikolojik birçok faydası olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanan “Herkes için spor” etkinlikleri önemli yer tutmaktadır. Bundan dolayıdır ki gerek yerel yönetimler gerekse sivil toplum kuruluşları gerekli projelerle daha çok kitlenin ulaşabileceği Büyük Parklar, Yürüyüş yolları, Rekreasyon alanları, Sportif sahalar yaparak insanlarımızı buraya yönlendirecek hamlelerde bulunmalıdırlar.

Sağlıklı yaşam dilerim.

Bu yazı toplam 2412 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU