Günün Tarihi:20 Ocak 2021

Kentsel dönüşüm18 Kasım 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Bugün  Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun  son zamanlarda üzerinde durdukları kentsel dönüşümden söz etmek istiyorum.

                Baştan söyleyeyim Adapazarı’nda kentsel dönüşüm için  çok geç kalındı. Ayrıca kentsel dönüşümü şehir merkezindeki ayakta kalan bazıları bir, bazıları 2 büyük deprem  gören çok katlı binalarda bugün için uygulamak öyle kolay bir iş değil.

                Kentsel dönüşüm şehir merkezinde depremden  2-3 yıl sonra uygulanmaya başlansa, belki gerçekleşebilirdi. İnsanlar yaşadığı  büyük şok nedeniyle kentsel dönüşüme rıza gösterebilirdi. “Gösterebilir değil, gösterebilirdi diyorum .”

                Çünkü kentsel dönüşüm için bildiğim kadarı ile dönüşüm yapılacak yerde mülkleri olanların % 70’inin kentsel dönüşüme rıza göstermesi gerekiyor.

Dörtyol’da gerçekleşmemişti

                Hatırlanacağı üzere Zeki Toçoğlu  Büyükşehir Belediye Başkanı  seçildiği ilk dönemde Dörtyol’da kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için ciddi bir çalışma başlatmıştı. Dörtyol’u baştan başa değişime uğratacak gerçekten güzel bir proje hazırlanmıştı.  Projenin tanıtımı ve mülk sahipleri tarafından kabul  görmesi için tanıtım ofisleri hizmet vermeye başlamıştı.

                Ancak Dörtyol’daki mülk sahipleri tüm çabalara rağmen ikna olmamış. Proje için imza veren mülk sahiplerinin oranı % 70’lerin  çok altında kalmış ve proje iptal edilmişti.

Bu kez gerçekleşir mi?

                Anladığım kadarı ile Adapazarı Belediye Başkanı kentsel dönüşüm projesini ilk anlarda şehrin merkezindeki  mahallelerde değil kenar mahallelerde 2 katlı evlerin yoğun olduğu yerlerde uygulamayı planlıyor.

                Erenler’de olduğu gibi muhtemelen iki ya da  tek katlı evlerin yerine çok katlı evler yapılacak. Tabi ki yapılacak çok katlı evler son deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılacaktır. Çevre düzenlemeleri ile birlikte proje çevreye değer katacaktır.

                Ancak projenin gerçekleşmesi için  % 70 kabul şartını ulaşmak pek öyle kolay olmayacaktır.  Çünkü bizim insanımız yaşam tarzını değiştirmeye pek yanaşmaz. Ancak mevcut mülkünü değer kazanacağına ikna olurlarsa belki…

Merkezde zor

                Şehir merkezindeki çok katlı  binalarda kentsel dönüşüm uygulanması kenar mahallelere göre çok daha zor gibi duruyor.

                Çünkü şehir merkezindeki çok katlı binalarda  büyük ölçüde mülk sahiplerinin kendileri oturmuyorlar.

                Binalarını allayıp pullayıp  kiraya verdiler.

                İşin doğrusu kentsel dönüşümün asıl merkezdeki çok katlı yapılarda yerinde kentsel dönüşüm olarak uygulanması gerekir.

                Kimsenin yüreğini kaldırmak istemem ama  bu şehirde deprem sonrası bakanlıkça yapılan tespitler göre 23 bin orta hasarlı konut vardı. Yasaya göre bir yıl  içinde güçlendirilmeyen orta hasarlı konutların ağır hasar kapsamına geçip sahipleri tarafından yıktırılması gerekiyordu.

                Ancak bu durum sürekli olarak verilen  süre uzatımları ile yıllarca ertelendi. Zamanın Valisi Nuri Okutan bu yaraya  şöyle bir neşter vurmaya kalktı. Süresi içinde güçlendirilmedikleri için ağır hasar kapsamına geçen binalar yeniden tespit edildi. Şöyle göstermelik olarak Donatım semtinde ağır hasar kapsamına geçen eski SSK binası ve kırsal kesimde zaten ayakta zor duran birkaç ev   yıktırıldı o kadar…

                Şu anda ne yazık ki şehirde çok sayıda yıktırılmayan orta hasarlı bina var, okul var.

                Özetle Mutlu Işıksu ve Ekrem Yüce kentsel dönüşümü gerçekleştirebilirlerse  büyük  ve gerekli bir hizmeti gerçekleştirmiş olacaklardır.

 

Bu yazı toplam 371 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU