Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Kentsel dönüşümü beklerken17 Eylül 2021 , Cuma


Cevdet Güngör

Sakarya artık herkesin bildiği gibi Türkiye’nin 1. derece deprem kuşağı içinde yer alıyor. Belli aralıklar ile ilimizde yıkıcı ve can kayıplarına neden olan depremler oluyor. Geçmişte ilimizde meydana gelen büyük depremler 1943, 1967 ve 1999 yıllarında oldu. Bu verilere bakarak Sakarya’da her 25-30 yılda bir büyük depremlerin olduğunu görüyoruz. Bu arada 1999 depremi daha önce olanlardan çok daha şiddetli ve çok daha yıkıcı oldu. 1999 depreminde 4 bin dolayında hemşerimizi kaybettik.

***

            Deprem sonrasının çocukların “Deprem Dede” adını yakıştırdıkları Ahmet Mete Işıkara deprem ile yaptığı uyarılarda: “Depremler öldürmez, binalar öldürür” cümlesini, sanırım o günleri yaşayanların akıllarındadır. Tabi bu gerçeğin akıllarda kalması  bir şey ifade etmiyor. Önemli olan bu gerçek ışığında önlemler almaktır. “Deprem değil, binalar öldürür” tespitinin ışığında şüphesiz deprem riski taşıyan binaların yerine depreme dayanıklı ve her bölge zeminin taşıyabileceği binalar yapmak gerekiyor.  Yani kentsel dönüşüm gerekli. Bu doğrultuda takip edebildiğimiz kadarı ile beklenen büyük deprem nedeniyle  İstanbul’da geniş çaplı kentsel dönüşüm projeleri yapıldı.

            Olası İstanbul depreminden  deprem bilimciler tarafından  büyük ölçüde etkileneceği söylenen  Sakarya’da  kentsel dönüşüm adına hiçbir şey yapılmadı. Hatta  depremden bu yana uzun yıllar geçmesine rağmen kentsel dönüşüm neredeyse hiç hatırlanmadı.

***

            Yukarıda belirttiğim gibi uzun bir aradan sonra Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu kentsel dönüşüm  projesinin hayata geçireceklerini açıkladı. Işıksu’nun ardından Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’de kentsel dönüşüm projesinden söz etti. Şu ana kadar her iki belediye başkanından  konu ile ilgili bir gelişme kaydedilmedi.

            Şu da bir gerçek  kentsel dönüşüm  projelerini yaşayan bir şehirde uygulamak öyle kolay bir olay değil.  Proje için vatandaş desteğinin de sağlanması gerekiyor. Vatandaş açısından yerinde kentsel dönüşüm projesi kabul görülebilir gibi duruyor.  Daha açıkçası vatandaşın kapsamlı bir kentsel dönüşüm için katılımcı olması gerekiyor. Bu da pek o kadar çözülecek bir çözüm olarak durmuyor.

Zeki Toçoğlu  ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği dönemde Dörtyol’da kentsel dönüşüm projesi için harekete geçmişti. Projeyi uygulamak için Ankara’dan deneyimli bir firma Adapazarı’na gelip çalışmalara başladı. Ancak Dörtyol Sanayi Çarşısı esnafı,  hem depreme dayanıklı hem de yeni bir düzenleme ve güzellik getirecek projeye bir türlü ikna olmadı. Dörtyol Değişim Projesi de başlamadan bitti.

***

Evet, kentsel dönüşüm projelerini uygulamak öyle pek kolay bir iş değil. Daha önce Erenler Belediyesi’nin yaptığı gibi kenar mahallelerde uygulama imkanı daha kolay. Önemli olan şehir merkezinde riskli olduğu bilinen binalar için kentsel dönüşüm uygulayabilmek.

Bunun için Büyükşehir Belediyesi ile Adapazarı Belediyesi ayrı ayrı kentsel dönüşüm projesi düşüneceklerine, birlikte kentsel dönüşüm projesi yapmaya çalışsalar daha iyi  olur gibime geliyor.

 

Bu yazı toplam 85 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU