Günün Tarihi:5 Haziran 2020

KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL9 Şubat 2020 , Pazar


Orhan Sinan Dural

Bu hafta siz değerli okuyucularıma ceza hukukuyla ilgili herkesin karşılaşmasının muhtemel olduğunu düşündüğüm bir dava olması nedeniyle konut dokunulmazlığını ihlal suçundan ve bu suçun Türk Ceza Kanunu’ndaki türlerinden siz değerli okuyucularıma  bahsedeceğim.

***

            Konut dokunulmazlığını ihlal suçu; bir kimsenin konutuna, işyerine veya bunların eklentilerine rızaya aykırı olarak girme veya rıza ile girilen yerden çıkmama fiilleriyle kişi hürriyetine karşı işlenen bir suçtur. Bu suç Türk Ceza Kanunu’muzun 116. maddesinde düzenlenmiştir. Bu suçun TCK madde 116’da bahsi geçen tüm türlerinin savcılıkça takibi şikayete bağlıdır. Bir başka deyişle konut dokunulmazlığı ihlal edilen kişi evine zorla girilen kişiyi şikayet etmez ise emniyet ve savcılık bu kişi hakkında re’sen işlem yapamayacaktır.

***

            Şikayete tabi suçlarda şikayet zamanaşımı denilen bir husus mevcuttur. Şikayet süresi, mağdurun fiilin işlendiğini ve fiili işleyen kişiyi öğrendiği tarihten başlamak üzere 6 aydır. Örneğin; mağdur, kendisinin evde veya işyerinde olmadığı bir zamanda, konutuna veya işyerine girildiğini 01.06.2016 tarihinde öğrenmiş, konutuna veya işyerine izinsiz giren kişinin kim olduğunu da 01.09.2016 tarihinde öğrenmiş olsun. Bu somut olayda mağdurun 6 aylık şikayet hakkı süresi, 01.09.2016 tarihinde başlar, 01.03.2017 tarihinde sona erer. Suçun dava zamanaşımı süresi 8 yıldır. Bu süre içerisinde bu suçu işleyen kişiye dava açılmaz ise bir daha aynı vakıa ve sebebe dayanarak hakkında iddianame düzenlenemeyecektir. Failin hapis cezası ile cezalandırılması halinde ise ceza zamanaşımı 10 yıldır. Yani, fail hakkındaki mahkumiyet hükmü 10 yıl içinde infaz edilmezse hapis cezası zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkar.

***

            Konut dokunulmazlığının ihlali suçunun TCK md.116’da düzenlenen tüm fıkraları uzlaşma kapsamında yer almaktadır. Soruşturmayı yapan savcı, dava açmak için yeterli şüphe nedenlerinin varlığı kanaatinde ise, mutlaka tarafların uzlaştırılması için soruşturma dosyasını uzlaştırma bürosuna göndermelidir.

***

            Uzlaştırma, tarafsız bir kimsenin arabuluculuğuyla suçtan kaynaklanan uyuşmazlığın çözülmesi için suçun mağduru ve failinin iletişim kurduğu süreçtir. Uzlaştırma, hem soruşturma aşamasında hem de mahkemede dava açıldıktan sonra mahkeme aşamasında uygulanabilecek bir ceza muhakemesi kurumudur. Bu kurumu daha önceki yazılarımda ayrıntısıyla açıklamıştım.

***

            Konutdokunulmazlığını ihlal suçunda; cezanın ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya adli para cezasına çevrilmesimümkündür. Cezanın ertelenmesi mahkeme tarafından belirlenen cezanın cezaevinde infaz edilmesinden şartlı olarak vazgeçilmesidir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ise sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde sonuç doğurmaması, denetim süresi içerisinde belli koşullar yerine getirildiğinde ceza kararının hiçbir sonuç doğurmayacak şekilde ortadan kaldırılması davanın düşmesine neden olan bir ceza muhakemesi kurumudur.

Bu yazı toplam 471 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU