Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Korona ile mücadele27 Mayıs 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

                       Gevşemek yok!

                Korona ile mücadele konusunda Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya’da da iyiye gidiş var. Aslında ilk anlarda koronavirüs görülen iller arasında ilk 7.ci sırada yer aldığımız düşünülürse... Sakarya’da iyiye gidiş oranı Türkiye geneline göre çok daha iyi bir noktada.

                Sakarya’da iyiye gidiş konusunda şunları söyleyebiliriz.

                ***

                Koronavirüsün ilimizde ilk göründüğü günlerde  Toyota (Altınova) Hastanesi ile birlikte Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 500 yatak Kovit-19 ile mücadeleye tahsis edilmişti. Bugün gelinen noktada Toyota Hastanesi normal konumuna döndü. Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise normal konumuna dönme yolunda ilerliyor. Son olarak hastanede  daha önce  hizmet vermeye başlayan  servislerin yanı sıra  genel cerrahi ve ortopedi servisleri de yeniden hizmet vermeye başladı.

                Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir süre önce korona ile mücadele için 400 yataktan 200 yatağa düşülmüştü. Son olarak hastanede korona ile mücadele için 100 yatak yeterli gelmeye başladı. Ayrıca tüm yataklar dolu olmamak kaydıyla.

                Aynı  şekilde ilk günlerde yoğun bakımda tedavi gören  kovit-19 hastalarının sayısı  100’lü rakamlardaydı. Bugün için bu sayı 40 dolayına düştü.

                       Ölümcül tehlike    

Sizlere ilk günden beri uzmanların görüşleri doğrultusunda korona ile ilgili tedbirlerin kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini hep paylaşıyorum.   Çünkü bu virüs ölümcül.  Biraz tatsız olacak ama bugüne kadar Sakarya’da  korona  nedeni ile  110 dolayında insanımızın  hayatını kaybettiği  belirtiliyor. Yani işin şakaya gelir bir yanı yok. Bu illet  özellikle erken müdahale edilmezse öldürücü oluyor.

 Şüphesiz her koronavirüse yakalananın hayatını kaybedecek diye bir şey yok. Başta  yoğun bakım servisi olmak üzere Sakarya’daki tüm sağlıkçılarımız  gerçekten çok iyi görev yaptılar. Yapmaya da  devam ediyorlar.

***

Evet, korona ile mücadelede iyi bir noktaya gelinmeye başlandı. Ancak buna bakıp önlemleri gevşetirsek 2. bir dalganın kapıda olduğunu kesinlikle akıldan çıkarmamamız gerekiyor.  Hep  belirtiyorum virüs salgını başladığından beri hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan sağlıkçılarımız için önlemleri gevşetmeyelim. Tabi bunun zararı şüphesiz kendimize ve çevremize olacaktır. Demek istediğim sağlıkçıların emeklerini boşa çıkartmamamız gerekiyor. Allah korusun   şayet 2. dalga başlarsa neticeleri şimdikinden çok daha ağır olacaktır.

Bu nedenle önlemler harfiyen uymaya devam.

En azından önümüzdeki kurban bayramında sevdiklerimiz ile bir araya gelebilmek için…

 

BİZ  EVLERDE ONLAR GÖREVDE 

Korona ile mücadele konusunda özellikle yoğun bakım servisinde görev yapan doktor ve hemşirelerin  hakkı zor ödenir. Zaman zaman  hastalara şifa olurken, bazıları koronavirüs kaptı. Ancak onlar   Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Erdem   yönetiminde görevlerini  en iyi şekilde yapmaya devam ettiler.  Örneğin biz bayramda evlerimizdeyken, onlar yine  GÖREV BAŞINDAYDILAR.

 

 

Bu yazı toplam 157 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU