Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Koronadaki yeni tehlike19 Temmuz 2021 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Korona illetinde düşme eğilimine giren vaka sayıları yeniden artışa geçti. Gerçi artış geçtiğimiz yıl kasım ayındaki gibi ciddi boyutlarda değil ama korona çizgisi yukarıya doğru çıkmaya başladı.  Örneğin;  bir süre önce 65-70 dolayında olan günlük vaka sayısı 80-85 bandına yükseldi.  Vaka sayılarının artış eğilimine geçmesinin bir nedeninin vatandaşların artık korona illetini benimsemeye başlaması hatta hastaneye gitmekten kaçınması olarak gösteriliyor

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’a göre  bunun nedeni,  vatandaşların eskiye göre az kaygı duyması, hastaneye başvurma isteği taşımaması. “Delta varyantının ise, koronaya göre farklı bir yönü yok. Bayan aynı bayan sadece daha kolay yayılıyor ve bulaşı özelliği de fazla…”

Görüldüğü gibi delta varyantı daha fazla etkili değil ancak yayılma hızı fazla. Bir de vatandaşın korona ile ilgili eski kaygılarının olmaması  nedeniyle virüs yeniden hızlı bir yayılma sürecine girebilir olması korkutuyor.

Bayram tatili

Koronada gerçekten çok  sıkıntılı bir süreç başladı. Vaka sayısı düşüyor derken, bu kez vatandaş rehavete giriyor ve maske, mesafe, hijyen önlemlerini önemsemekten vazgeçiyor. Bu süreçte bir de yayılma hızı daha fazla olan delta versiyonu ortaya çıktı. Delta versiyonunun yayılma hızı yüksek olduğundan karantina süresi de 10 günden 20 güne çıktı. Şimdi önümüzde bayram tatili var. Uzun tatil nedeniyle tatile gidenler gitti, kalanlar bayramlaşmada mesafe  ve maske önlemine mutlaka dikkat etmelidirler. Hep  belirtiyorum korona kapıdan  içeri girmek için fırsat bekliyor. Bayramın zehir olmaması için önlemlere sıkı sıkıya sarılmalıyız.

 

Memleket

Partisi

İnce aradığını pek bulamadı

 

Geçtiğimiz cumartesi günü Memleket Partisi’nin Sakarya il binasının açılış töreni vardı. Açılışa Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce katıldı. İnce ile birlikte CHP’den istifa edip Memleket Partisi’ne geçen  Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Akyol, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çebi ve Yalova Milletvekili Özcan Özel de vardı. Muharrem İnce’nin daha önce CHP’li olarak yaptığı Sakarya ziyaretlerini izlemiştim. İnce’ye karşı Sakarya’da gerçekten bir teveccüh vardı.  Aynı teveccühün devam edip etmediğini gözlemlemek için  35 yaşında bir delikanlı olarak  açılış törenini izlemeye gittim. Aslında güzel bir hazırlık yapılmıştı. Parti binasının olduğu eski Doğumevi Sokağı’nın  Bosna Caddesi’nden girişi trafiğe kapatılmış. Sokağın ortasına İnce’nin konuşması için bir stant hazırlanmıştı ancak hazırlıklar güzeldi de ortada öyle aman aman bir kalabalık yoktu. Doğru konuşmak gerekirse ben çok daha fazla bir ilgi bekliyordum. Sanırım İnce, içinde hayal kırıklığı olmuştur. Zaten İnce’de cılız kalabalık karşısında sözü fazla uzatmadı. AKP’yi eleştirdi, MHP’ye çattı, CHP’nin umut olamadığını, Memleket Partisi’nin umut olduğunu söyledi. Sloganlarının ‘mavi’ olduğunu hatırlatarak   mavinin “M’sinin Memleket, A’sının Adalet, V’sinin Vicdan ve İ’nin İşsizlere İş” olduğunu söyledi.

İnce, daha sonra Çark Caddesi’ne doğru giderek esnaf ve vatandaşlar ile sohbet etti. Yürüyüşü izlemedim sanırım İnce, açılıştaki burukluğunu esnaf ziyareti sırasında gidermiştir

 

Bu yazı toplam 74 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU