Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

Koronavirüsle mücadele...23 Mart 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Tabii ki morallerimiz bozuk ama bu böyle devam etmeyecek tabii…

Önemli olan kısa sürede atlatmak ve alınan önlemleri ciddi bir şekilde uymak ve bu konudaki sınırlandırmalara uymak…

Çin’den ve Singapur’dan bazı dostlarımla görüştüm. Malumunuz; oralarda yayılma yavaşlamaya başladı… Çin’de yeni vaka sadece yurtdışından getiren olursa onlarda çıkıyor. İç kaynaklı yeni vakalar yok…

Peki bu 2-3 aylık bir süreç mi ? Yoksa önlemler paketi mi? Tedbirlere ciddi uyum mu?

Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” ilan ettiği Coronavirüs ailesinden Covid-19 virüsüne karşı dünya genelinde farklı seviyelerde önlemler uygulansa da, bu konuda salgınla mücadele eden Asya ülkeleri öne çıkıyor. Özellikle Salgının merkezi Çin’e coğrafi yakınlıklarına rağmen Güney Kore, Singapur, Tayvan ve Hong Kong’un,  haftalardır süren çabalarıyla coronavirüsün yayılmasını yavaşlatmakta belli bir başarıya ulaştıkları kabul ediliyor.

Bu 4 ülkede neler yapılmış kısaca özet geçeyim…

 

Hong Kong

İlk Coronavirüs vakası 23 Ocak’ta tespit edilmiş. 7.5 milyonluk Hong Kong, Çin’e olan yakınlığı nedeniyle seyahat kısıtlaması ve okulların kapatılması gibi önlemleri hızla devreye sokan ülkelerden biri. Maskesiz sokağa çıkılmayan, toplu taşımanın kullanılmadığı, düzenli olarak el yıkama anonslarının yapıldığı ülkede, hükümet de her bir vakanın bulunduğu bölgeyi online olarak görüntülemeyi mümkün kılan bir web sitesini hizmete açmış. 8 Şubat’tan bu yana ülkede geçerli kural, Çin’den gelen tüm yolcuların 14 gün boyunca evden çıkmaması oldu. Bu kural daha sonra, başta Güney Kore ve İtalya olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiyesi ile corona virüsün yayıldığı diğer ülkelerden gelenleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Dün itibariye 274 hastadan 4 vefat, 100 de iyileşen var.((Kaynak:https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

 

Singapur

Şubat ayı ortalarında 58 vakayla coronavirüsün Çin dışında en fazla görüldüğü ülke olan Singapur, hastalığın yayılımını sınırlı tutabilen ülkelerden oldu. Bugüne kadar test sonucu pozitif çıkan 432 vakada 2 vefat var.Dün itibariyle iyileşen 140 hasta var. Temel olarak kişilerin birbirinden izole edilmesine dayanan bir strateji benimseyen Singapur’da, kurallara uymamanın cezası 10 bin dolar ya da 6 ay hapis cezası olarak belirlenmiş. Bunu tespit etmek içinse kişilerin gün içinde birkaç defa telefonla arandıkları bir sistem oluşturuldu. Görüşme sırasında kişinin, cep telefonu üzerinden bulunduğu lokasyonu paylaşmasını sağlayan bir linke tıklaması ve böylece evde olduğunu ispatlaması istendi. Buna ek olarak, serbest çalışanlara evde kalmaları için günlük 100 dolar teşvik sunulurken evde yalnız kalamayacak olanlara da kamu tesislerinin kapıları açıldı.

Tayvan

Tayvan coronavirüse karşı en iyi önlemleri almakla övülen ülkelerden biri. Ülkede SARS salgını sonrası kurulan Ulusal Sağlık Kumanda Merkezi ile güçlerini birleştiren yetkililer, Çin’de tanımlanamayan bir virüsün ortaya çıktığı bilgisi üzerine 31 Aralık gibi erken bir tarihte harekete geçti. Vuhan’dan tüm gelişler detaylı bir incelemeden geçerken seyahat uyarıları devreye sokuldu. Bu süreçte, halkın ihtiyaç duyacağı ve bir süre sonra ücretsiz olarak dağıtımı yapılan temel malzemelerin ihracatı yasaklanırken tıbbi malzemeleri stoklamak veya karantina kurallarına uymamak cezai yaptırıma bağlandı. Ülkede ilk vakanın tespit edildiği 21 Ocak’tan 25 Şubat’a kadar ilk ve orta dereceli okullar kapatılmış. Bugüne kadar 15 binden fazla kişinin testten geçirildiği ülkede dün itibariyle 153 kişide tespit edilen corona virüs 2 kişinin ölümüne neden oldu.28 kişi de iyileşmiş.

Güney Kore

Güney Kore, Çin’den sonra en fazla coronavirüs vakasının görüldüğü Asya ülkesi olmakla birlikte süreç içinde en düşük yayılma oranını yakaladı. Bir başka ifade ile, 28 Şubat’ta 916 kişiyle zirve yapan corona virüsün günlük yayılma hızı, 242 kişiye kadar düşmüş. Ülkede ağırlık verilen strateji ise olabildiğince geniş bir kitleyi ücretsiz olarak testten geçirerek hastalığın en çok hangi bölgelerde yoğunluk gösterdiğini saptamak oldu. Günde 15 bin kişinin testten geçirildiği ülkede, 50 mobil test merkezi oluşturuldu ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin bulundukları bölgeler de diğer kişilere cep telefonlarına gönderilen mesaj yoluyla bildirildi. Hastalığın yaygın olarak tespit edilmesi nedeniyle “özel bakım bölgesi” ilan edilen alanlarda ise ekstra tıbbi malzeme ve sağlık çalışanının yanı sıra sokakları dezenfekte etmek üzere özel birlikler görevlendirildi. Buna paralel olarak kişilere de sosyal mesafelenme ve hijyen kuralları defaaten hatırlatılmış.

Çin’de ise dün itibariyle durum 81.054 vaka, 3261 ölüm ve 72.440 kişi iyileşme var. Çin’de ekonomik yaşam düzene girmeye başladı. Fabrikalar, depolar ise özel devlet kontrolleri ve izinleriyle peyder pey açılıyor.

Evet, istatistiklerle, rakamlarla bilgi vermek istedim. Yayılmasını önlemenin ne kadar mühim bir konu olduğunu ifade etmek istedim. Görüyoruz, izliyoruz. Allah muhafaza, salgının hızlı yayılması, koca koca devletlere kontrollerini kaybettirmiş. İnsan sağlığı kontrol edilemez, hastaneler, doktorlar hasta seçer olmuşlar.

Bu nedenle önce sağlığımıza dikkat etmek ve ciddiye almamız elzemdir.

İyi ve sağlıklı bir hafta dilerim.

 

 

Bu yazı toplam 1721 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU