Günün Tarihi:29 Kasım 2021

Koruyucu Ruh Sağlığı Hizmetleri nedir?14 Ekim 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

    Koruyucu ruh sağlığı hizmetleri; ruhsal hastalıkların önlenmesi, risk faktörlerinin belirlenmesi, ruhsal hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi, ruhsal hastalığı olan bireylerin desteklenmesi, toplumsal düzeyde ruh sağlığının geliştirilmesi amacıyla birincil, ikincil ve üçüncül koruma düzeylerinde sunulan/sunulması gereken hizmetlerdir. 

 Yukarda tanımını okuduğunuz çalışmanın ülkemizde aktif bir şekilde uygulanması gerektiğini düşünmeyenimiz az çıkar sanırım.

 Gerek siyasi, ekonomik, gerekse sağlık bakımından kaygı eşiği yükselmiş bireylerin oluşturduğu toplumda, huzur kalitesinin olmayacağını varsayarsak, en acil yapılması gereken işlerin başında ‘Koruyucu Ruh Sağlığı Hizmetleri’ gelmektedir.

 İnsanlık var olduğundan bu yana değişimler yaşamış ve dönemler atlatmıştır. Düşünüş biçimleri, olayları karşılama biçimleri çağdan çağa farklılaşmıştır elbet. Her tarih ve olay kendi içinde, döneminde en iyi şekilde değerlendirilir. Bu bakımdan şuan içinde bulunduğumuz çağ ve getirilerini ülkemiz özelinde yorumladığımızda; siyasi ayrıştırmacı yaklaşımların, ekonomik olarak düşen alım gücünün, salgınların ve kısıtlamaların yarattığı karamsarlığın, giderek büyüyen güvende hissetmeme ikliminin, teknoloji aracılığı ile insandan insana hatta toplumdan topluma bulaşan ruhsal hastalıkların ya da daha iyi yaşamların olduğunu görüp bunu elde edemeyeceğini düşünerek bunalıma girenlerin vs. bir manzara var ortada. Bu manzaraları daha da çok örneklendirmek mümkün ama amacımız sorun saymak değil; çözüm önerisi sunmak.

 Sosyologlarımızı, Psikolojik Danışmanlarımızı daha aktif şekilde toplumsal çalışmalar için saha da olmalarını sağlamalıyız. Bu bilim dalları sadece kâğıt üzerinde veya üniversitelerde kuruluş neden ve tarihlerini okuyup, oturdukları yerden fikir üretsinler diye ortaya çıkmadı. İş yerlerinde, okullarda ve hatta mahallelerde aktif çalışacak merkez ve sistemler kurulmalı. Nasıl fiziksel sağlık için aile hekimlikleri ve merkezler oluşturulduysa, ruhsal sağlık içinde merkezler oluşturulmak zorundadır artık. Zira ruhsal sağlığın korunmadığı ya da onarılmadığı yerde, ne fiziksel hastalıklar, ne de suç oranının artmadığı, saygılı, sabırlı ve huzurlu bir toplum söz konusu olamaz.

 

Bu yazı toplam 131 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU