Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Camili-Kampüs hattı28 Ekim 2016 , Cuma


Cevdet Güngör

  Sakarya Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı, Camili-Kampüs hattında mesafeyi kısaltmak adına yeni bir düzenleme yaptı.

   Güzergah düzenlemesi, özellikle Camili’de oturan vatandaşların tepkisine neden oldu. Ama öyle az-buz bir tepki değil. 

   Tepkilerin odak noktası Camili-Kampüs hattında çalışan iki ayrı güzergahta yapılan değişiklik ile Orta Garaj’ın devre dışı bırakılmasıydı.

   Orta Garaj, yeni yerleşim bölgesinde oturanların tümünün alışkanlığı haline geldi. Camili’de oturan vatandaşlar, bu alışkanlıklarından bir türlü vazgeçmek istemiyorlar.

   Haklı nedenleri de var. Orta Garaj gerek pazaryeri, gerek çarşı merkezi olarak Yenikent’te oturanlara daha bir ayak altı geliyor.

***

   Güzergahta yapılan değişiklikle Orta Garaj’ın devre dışı bırakılması, öyle ortaya konan neden gibi mesafeyi aman-aman kısalttığı da yok.

   Hattın biri Orta Garaja uğrama yerine, Nuri Bayar Ortaokulu’nun önünden Çark Mesireyeri istikametine devam ediyor. Diğer hatta, Orta Garaj yerine Yenicami’den Kampüse gidiyor.

   Çark Caddesi başı ile Kent Meydanı’nın Orta Garaja uzaklıkları olsa olsa 100-150 metre mesafe. Yoldan bu kadar kısa bir mesafe için Camili’de oturanları sıkıntıya sokmanın bence pek alemi yok.

 

Hayırlı haber gelebilir

   Bu arada vatandaşların tepkisine Büyükşehir Belediyesi’nin kayıtsız kalmadığını da Camili’de oturan hemşerilerimiz sizlerle paylaşmak istiyorum.  Güzergah değişikliği ile ilgili şikayetler şu anda Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nca değerlendiriliyor.

   Yapılan değerlendirmeler kısa süre içinde Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na sunulacak.

   Umarım Camili’de oturanların haklı tepkilerine neden olan güzergah eski haline döner.

Çark Caddesi’ndeki sıkışıklığın nedeni

    Son yıllarda trafiğe çıkan araç  sayısı hızla artıyor. Hızla artan araç sayısını mevcut yollar karşılamaya çalışıyor. Bu nedenle son zamanlarda özellikle mesai saatleri giriş-ve çıkışlarında trafikte ciddi sıkışmalar meydana geliyor.

   Hani bazen, ya yeni bulvarlar açılmasaydı trafiğin hali ne olurdu diye düşünüyorum.

   Gerçekten Aziz Duran zamanında başlayan yeni bulvarlar açılması çalışmaları, Zeki Toçoğlu döneminde büyük bir hızla devam edip gidiyor.    

   Yeni bulvarlar ile trafik rahatlatılmaya çalışılırken, yapılan bazı uygulamalar ile trafik sıkıştırılmaya çalışılıyor.

   Bunun en net örneği Çark Caddesi ile Sedat Kirtetepe Caddesi’nin kesiştiği kavşakta görülüyor. Öncelikle Çark Caddesi’nden Şeker Mahallesi istikametine Kirtetepe Caddesi’nin ilk 50 metresinde yola çakılan kazıklar (delinatör) trafiği rahatlatma yerine daha bir içinden çıkılmaz hale getiriyor. Kazıklar araçların yol kenarına park etmesini önlemek için konmuş. Tamam da, parkeden yine kazıkların yanına park ediyor. Bu kez üç aracın geçebileceği yol, kazıklar ve hatalı park nedeniyle bir şeride düşüyor. Yol tek şeride düşünce trafik şişiyor.  

***

   Aynı güzergahta trafiği asıl çıkmaza sokan nokta ise Sedat Kirtetepe Caddesi’nden Atatürk İlkokulu istikametine dönüşteki kavşak. Bu kavşakta orta refüjün kapatılması trafiği rahatlatacak bir düzenleme olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü söz konusu kavşaktaki sıkışıklık geliş istikametinden Atatürk Okulu istikametine dönmek isteyen araçlar nedeniyle meydana geliyor. Geçmişte özellikle ramazanlarda bu geçiş, trafik polislerince geçici olarak kapatılarak trafik rahatlatılmaya çalışılıyordu. Geçici olarak yapılan kapatma sürekli hale getirilince sıkışıklığın bir nebze olsun önleneceğini düşünüyorum.

   Bunlar benim şahsi fikrim. Şüphesiz bu düzenlemeleri yapanların da bir bildiği vardır.

   Ama bu kavşak ile ilgili de yeni bir değerlendirme yapmalarında fayda görüyorum.

Bu yazı toplam 115678 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 1 Kasım 2016 , Salı

Levent Bayri

Çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Nedir bu Yenikent halkının ulaşımdan çektiği!.. Camili - Korucuk - Karaman ulaşım araçlarının hat ve saatlerinin değişimi bölge halkını perişan etti. Hizmet mi eziyet mi?.. Ulaşım sorumluları bir kez olsun o bölgeye bu otobüslerle gitmiş midir acaba?. Bu saçma düzenlemeler masa başında güzergâh belirlemenin sonucudur. Büyükşehir Ulaşım bu yanlıştan hemen dönmelidir.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU