Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı8 Aralık 2016 , Perşembe


Cevdet Güngör

Müzik ve duygu seli içinde güzel bir akşam geçirdik

   Önceki akşam davete icabet ederek Sakarya Üniversitesi’ndeki “Bu Topraklar İçin Bir Kahramanlık Öyküsü” programını izlemeye gittim.

   İyi ki gitmişim.

   Müzik ve duygu seli içinde güzel bir akşam oldu.

   Kuruluşunda bir kare de olsa katkımız olduğunu düşündüğümüzden, Sakarya Üniversitemiz’deki güzelliklerden mutlu olurum. Olumsuzluklardan ise üzüntü hissederim.

   Çok şükür son zamanlarda üniversitemizde gerek akademik, gerekse etkinlikler açısından olumlu ileriye gidişlerin olmasından hepimiz gurur duyuyoruz.

***

   “Bu Topraklar İçin Bir Kahramanlık Öyküsü” isimli program, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından hazırlanmıştı. Genel Sanat Yönetmeni Yard. Doç. Dr. Kerem Cenk Yılmaz ile senaryo ve kurgu yönetmeni Arş. Gör. Umut Erdoğan akıcı bir tablo ortaya koymuşlar.

   Program bana göre sürpriz bir şekilde mehteran takımının konseri ile başladı. Mehter marşlarını çocukluğumdan beri hep keyifle dinlerim.

   Mehter takımıyla birlikte bir zamanlar Bursa ile özdeşleşen “Kılıç Kalkan” ekibi de sahne alarak, mehter marşları eşliğinde güzel bir gösteri sundular.

   Daha sonra güzel bir akış ve göze hoş gelen koreografi ile “Türkün Kahramanlık Öyküsünü” zaman-zaman buğulu gözler ile izledik.

***

   Kahramanlık öykülerine akışa uygun “Köroğlu, Çanakkale İçinde Vurdular Beni ve Kerimoğlu” gibi türküler eşlik etti. Program Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı Kahramanı Büyük Önder Atatürk’e  övgüler ile sürdü. 

***

   Türküler deyince biraz durmak gerekiyor. Çünkü türkülere eşlik eden Öğretim Görevlisi Tuncay Kardaş yönetimindeki Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı saz sanatçıları büyük bir uyum içindeydiler.

   Salonun yetersizliği nedeniyle saz sanatçıları izleyicilere arkası dönük, bir köşeye sıkışmak zorunda kalmışlardı. Programı izleyenler saz sanatçılarını face to face  izleyebilseler sanırım daha büyük bir keyif alırlardı.

   Bu arada Tuncay Hoca, kanununu vals yapar gibi icra ederek rol çalıyordu. Ama çok hoştu.

     Bu arada konservatuarın Türk Halk Oyunları Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu Nevi Dans Sahne Sanatları Topluluğu, programa çok güzel bir katkı sağladı.

 

Ve müthiş final

   “Bu Topraklar İçin Bir Halkın Kahramanlık Öyküsü” programı, 15 Temmuz işgal girişimini anlatan müthiş bir finalle son buldu.

  Bence Bölücü Terör Örgütü FETÖ’nün, 15 Temmuz İşgal Girişimi ve girişimin Türk halkı tarafından kahramanca önlenmesi bu kadar kısa sürede, ancak bu kadar güzel anlatılırdı.  

   Başta Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Hatice Selen Tekin olmak üzere, bu güzel programı hazırlayan tüm öğretim üyelerini, öğretim görevlilerini, araştırma görevlilerini ve öğrencileri kutluyorum.

   Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş başta olmak üzere programı izleyenler geceden olumlu izlenimlerle ayrıldılar.       

***  

   Bu arada Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas’ı, Rektör Yardımcılığı yaptığı yıllardan beri tanırım. Özellikle yüzyılın felaketi sonrasında yaraların sarılması için verdiği emek ve gayreti çok iyi bilenlerdenim.

   Kendisi zaman içinde hiç de hak etmediği eleştiriler ile karşılaştı. Ama hep dik durdu. Hep Sakarya Üniversitesi’nin çağdaş bir üniversite olması için çaba harcadı. Hala daha harcamaya devam ediyor.

   Elmas, sosyal yönü ile öğrencileri ile doğrudan iletişim kurmaya gayret ediyor. Devlet konservatuarının başta Sakarya türkülerinin tanıtımı gibi birçok etkinliğe tam destek veriyor.  

   Dedim ya Sakarya Üniversitesi’nin her bir adım ileriye gidişinden bizler sadece mutlu oluruz.

   Mutluluğumu, Elmas Hocam ile paylaşıyorum.

 

              

Bu yazı toplam 115709 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 9 Aralık 2016 , Cuma

Tuncay KARDAŞ

Çok kıymetli Hocam Kurumum adına yazdığınız güzel paylaşımlarınızdan dolayı öncelikle size ve mensubu olduğunuz gazeteye çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum iyi günler dilerim...

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU