Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

PISA 2015 Sonuçları13 Aralık 2016 , Salı


Seyfi Yücel

PISA sonuçları açıklandığında bu yıl kadar ses getirmedi. Sonuçlar açıklandığında oldukça dar çerçevede, gazetelerin orta sayfalarında küçük haber olarak yer alırdı. Eğitimci, eğitim konularında yazılar yazmaya gayret eden bir kişi olarak her PISA sonucu açıklandığında anlamaya, analiz etmeye, kamuoyunun dikkatine sunmaya çalıştım. Geçmiş yıllarda gazetelerde küçük haber halinde geçiştirilen PISA sonuçlarının 2015’i çok ses getirdi. Ulusal basının birçoğunda manşet haber olarak verildi. Sosyal medyada oldukça ses getirdi. Bir haftadır hala tartışılıyor. Görsel medyada haberlerinde de iki, üç gün yer aldı; açıkoturumlarda tartışıldı. Bu yönüyle çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Yoğun siyasi gündemde eğitim sorunumuz üç, beş gün de olsa ön sıralara çıktı, tartışıldı. Eğitim diye önemli bir sorunumuz olduğunu fark ettik. PISA 2015’in ülkemize böyle bir katkısı oldu.

 

PISA, OECD tarafından yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın adıdır. Üç yılda bir, 15 yaş öğrencilere uygulanır. PISA’nın ilki 2000 yılında yapıldı. Türkiye 2006 da katıldı. PISA 2015’e 72 ülke katıldı. Dünya genelinde 540 bin öğrenci katıldı. Türkiye’de 187 okuldan 5 bin 895 öğrenci katıldı. PISA’nın Türkiye’de uygulamasının ikisinde ben de bulundum. Şunu söylemek isterim; Ölçme-değerlendirme yöntemi bizi anladığımız ortaokul ya liselerde sorulan bilgiye, ezbere dayalı bir uygulama olmadığını söylemek isterim. Daha çok okuma-anlama ve açık uçlu soruları kapsamaktadır. Böyle bir ölçme-değerlendirmeyi de kendi adıma okullarımızda görmedim. PISA eğitimin başarısını ölçen yegane ölçüt olmamasına rağmen, özelikle gelişmiş ülkelerde oldukça önemsenen bir değerlendirme olduğunu söyleyebiliriz.

 

2015 PISA’da Matematikte en iyiler: 1.Singapur, 2.Hong Kong, 3.Çin, 4.Tayvan, 5.Japonya; Fen Bilimlerinde: 1.Singapur, 2.Japonya, 3.Estonya, 4.Finlandiya, 5.Çin; Okuma-Anlama: 1.Singapur, Hong Kong, 3.Kanada, 4.Finlandiya, 5. İrlanda

 

Türkiye açısından duruma bakıldığında, Matematik 32, Fen Bilimleri 34, Okuma-Anlama da 34. Sıradayız. Tabi bu sonuçların çok parlak olmadığı, hatta OECD ülkeleri arasında son beşin içinde olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

Yazıyı yazdığım gün milli eğitim bakanımız konuyla ilgili sorulan soruya: “Fen liselerinde başarılıyız. Eğer sadece fen lisesi öğrencileri girmiş olsaydı ilk beşteydik. Biz bir önceki yıla göre dört, beş sıra geriledik, asıl siz Finlandiya’ya bakın sekiz sıra geriledi” dedi. 

 

 

 

Bu yazı toplam 115308 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 17 Aralık 2016 , Cumartesi

Seyfi YÜCEL

Selahattin Bey, Dünya genelinde PISA sonuçları önemsenen bir konu. İki dönem önce Finlandiya iki basmak düştü diye eğitim alanında olağanüstü durum ilan ettiler. Biz her dönemde yerlerde sürünüyoruz kimsenin umurunda değil. Ben PISA 2015 Sonuçlarını okuyucuların dikkatine sunmak istedim. Değerlendirme her zaman olduğu gibi okuyucuya ait olduğunu düşünüyorum. Eğitimin partiler üstü olası gerektiğine inanalardanım. Yazımın son paragrafında da tırnak içinde Sayın Bakanımızın değerlendirmesini aktarmaya çalıştım. Konuya ve yazıma ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Tarih : 14 Aralık 2016 , Çarşamba

selahattin Çırak

Sayın Öğretmenim Bakan Fen liseleri ile PİSA girseydik birinci olurduk ifadesi bakan beyin Fen liselerinin başarısını gösterdiği kanıttır.Sayın bakan bütün okulları İmam hatip yapmayla kindar ve dindar yeni nesiller mi yetiştirmek istiyor

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU