Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Donatım’daki görüntü kirliliği…10 Mart 2017 , Cuma


Cevdet Güngör

  Sosyal Sigortalar Kurumu , Donatım Semti’nde  hizmet verdi.  Kurum  sosyal kurumların birleşmesi ile daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı’na bağlandı.

            Yıllarca SSK İl Müdürlüğü’nün hizmet verdiği bina depremde  hasar gördü. Yapılan teknik incelemede binanın orta hasarlı olduğuna karar verildi. Bina deprem sonrasında da yine hizmet vermeye devam etti.

            Ta ki,  Hızırtepe’deki SSK Hastanesi, Karaman’da yapılan Yenikent  Devlet Hastanesi’ne taşınana kadar.

            Donatım semtindeki bina kurumun Hızırtepe’ye taşınmasından sonra boş kaldı. Sanırım 6 yıl önce Türkiye genelinde kentsel dönüşüm hamlesi başlatılırken bizim eski SSK binası da televizyonlarda canlı olarak yayınlanan bir törenle yıkıldı.

   ***   ***   ***    ***   ***   ***  ***   ***   ***   **

O gün bu gün söz konusu arsa, bomboş duruyor. Hemen her gün binlerce kişinin önünden geçtiği arsa her geçen gün biraz daha görüntü kirliliği yapıyor.

Şehir merkezi denebilecek bir yerde devletin bir kurumuna ait arsanın yıllardır böylesine boş bekletilmesine, görüntü kirliliği yapmasına nasıl göz yumuluyor?

Görüntü kirliliğinden vazgeçtik. Uzun bir süredir Sakarya genelinde ve Adapazarı’nda bazı okulların hasarlı oldukları biliniyor. Hatta bu okulların bir bölümü ağır hasarlı kapsamına geçtiğinden, yıkılıp yerlerine yeni okul yapılması vicdani sorumluluğu bir kenara bırakın bilimsel bir gerçek.

Büyükşehir Belediyesi, yıllardır hasarlı binada öğretime devam eden Atatürk İlkokulu için  Yenicami’deki Palmiye Caddesi’nin sonlarına doğru bir yer buldu. Böylece hasarlı bir okul deprem güvenliği olan modern bir binaya kavuştu.

Ancak kent merkezinde hasarlı binalarda öğrenim gören başka okullarda var. Bu okulların isimlerini tüm ilgililer biliyor.

En azından hasarlı okullarımızdan biri Donatım semtinde yıllardır boş duran bu arsaya yapılamaz mı?

Buraya yapılacak yeni bir okul Donatım semtine de yeni bir hareket getirecektir. Arsanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmesi bu kadar zor bir iş mi?  

Nedense başka illerde kolayca halledilen benzer işler, Sakarya’ya gelince zor oluyor.

Hadi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arsayı Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmedi diyelim.

O zaman kendisi  yıllardır boş duran bu arsayı bir şekilde değerlendirsin. Hiç değilse bu alandaki görüntü kirliliği sona ersin.

Ne kendileri değerlendiriyorlar ne başka bir kamu hizmeti için kullanılmasına izin veriyorlar.

Biz de her gün böylesi ve çevre kirliliğinin önünden geçip duruyoruz.

Bizden

hatırlatması

                       Donatımlılar  camilerini geri istiyor

Şu anda Kent Parkı’n içinde  bulunan Kent Park Cami ile ilgili Donatım Semti’nde tepki sürüyor.

Tepkinin nedenini daha önce sizler ile paylaşmıştım ama, Donatım Semti’ndeki dostlar bir daha hatırlatmamı istediler.

Yeni Kent Cami’ne gösterilen  tepkinin nedeni yıllarca Donatım Cami olarak hizmet veren camiye Yenikent Cami adının verilmesi.

Yenikent Parkı’nın bulunduğu yerde yıllar önce Donatım Fabrikası vardı. Donatım Fabrikası bulunduğu semte de adını vermişti.

Cami zamanında Donatım Fabrikası’nda çalışan işçilerin maaşlarından kesilen paralar ile yapılmıştı.

Donatım fabrikasından emekli olanların, çoğu yine aynı semtte oturuyorlar.

Donatım fabrikası taşındıktan sonra hiç değilse Donatım adının yaşaması için kendi yaptırdıkları camiin adının eskiden olduğu gibi Donatım Camii olarak değiştirilmesini istiyorlar.

Pek haksız bir istek de değil…

 

           

              

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 113922 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 10 Mart 2017 , Cuma

Fatih KUŞCAN

Donatımdaki SSK arsası yaklaşık 6 yıldır boş o vaziyette duruyor.Hiç olmazsa Adapazarı Belediyesi arsayı bir düzeltse de yeni bir bina yapılıncaya kadar orası otopark olarak kullanılsa ,O semtteki Esnaflara gelen müşteriler Araçlarını yollara park etmesin,Donatım semtindeki ışıkların olduğu yerde dükkanların önleri araç parklarıyla dolu.SSK arsası Belediye tarafından bir iş makinesiyle düzeltilse,üzerine de güzel bir mucur serilerek düzenlense o semtte Trafik sıkışıklığına bir miktar katkı sağlayacağını düşünüyorum. Öneri bizden,takdir önerimizi dikkatte alacak sayın yetkililer.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU