Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Kripto Para!...1 Mart 2021 , Pazartesi


Murat Kaba

Kripto Para!...

Bitcoin, vs gibi paralara verilen genel isme Kripto Para deniyor…

Bu paraların ilk çıkışı 2009’da oldu. . İlk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin'lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken,  26.07.2020 tarihi itibarıyla bu değer 182.967.290 milyar dolar olmuştur. 

Pek çok kişi bu para birimlerinin varlığından bile haberdar değilken “Pandemi” ile beraber de daha popüler hale geldi.

İşin garip yanı bazı kimseler bu para birimlerine milyar dolarlar yatırırken, bazıları ise bu para biriminin yakın gelecekte geçerliliğini yitireceğini iddia ediyor.

Şimdilik hangi tarafın haklı olduğu hakkında net birşey söylemek tam olarak mümkün değil.

Kripto paraların gelecekte ne derece geçerli olacağı, gündemdeki yerini ne kadar koruyabileceği şimdilik çok da net değil.

Yapılan araştırmalar insanların büyük bir kısmının yatırımlarını kripto paralar yerine, altın, gümüş  ve borsada işlem gören hisseler ya da farklı dövizler gibi somut şeyler üzerine şekillendireceğini de ortaya çıkarıyor.

Son dönemde kripto paralara olan güven de azalmış durumda. Birden yükselip, birden çakılan bu para birimleri özellikle küçük yatırımcıları zorlar, birikimlerini sıfıra indirebilir… Dikkatli olmak lazım…

Geniş bir analiz yapalım;

Bir süredir “Büyük Sıfırlama” diye bir konu tartışılıyor. Bu yaklaşımı ortaya atanlara göre küreselleşme sonrasında kapitalizm artık eski haliyle sürdürülemez bir hal aldı.

Sermaye hareketlerinin serbest kaldığı, yani sermaye sahiplerinin dilediği yere dilediği zamanda parasını yollaması ve çekmesiyle başlayan serbestleşmeyle ulus devletlerin kendilerine özgü para ve maliye politikaları birbiriyle çelişiyor. 

Çünkü; bu politikaları tek elden standart biçimde yürüten bir oluşum var. Küresel Sermaye sahipleri de denen “Para ile oynayan, Ulus devletlerinin var olmasını veya güçlü olmasını istemeyen bir yapı” var…

2020’ye kadar ABD ile yürüyen bu güç; belli ki kendine ÇİN’i oyuncu olarak seçti…

Bu güç küresel sistemin tümünde geçerli kuralları belirleyip uygulamayı denetlemek isityor…

Tüm bu plana da “Büyük Sıfırlama” deniyor… İngilizcede “Great Reset” diye geçiyor…

Bunun en büyük adımı da Covid-19 Salgını oldu…

Büyük sıfırlama Endüstri 4.0 yaklaşımını da içine alarak giderek genişleyen bir kapsama bürünmeye başladı. Büyük sıfırlama görüşü taraftar bulduğu kadar tepki de çekiyor.

Bu durum Covid-19 salgınının bile isteyerek çıkarıldığı biçimindeki komplo teorisiyle birleşerek daha büyük bir komplo teorisine dönüşüyor ki benim de inancım o yöndedir…

Bu iddialar, insanlığın, dijital dünyanın giderek kök salmasıyla biçimlenen, yaşamların, davranışların, eylemlerin denetlenip yönlendirilebileceği bir yapıya doğru sürüklendiği iddialarına kadar gidiyor.

Yani “yeni dünyanın altyapısı”  kuruluyor…

Salgını öne çıkararak son derecede masum gerekçelerle ortaya atılan bu yaklaşımın altında aslında dünyanın gelişmiş ülkelerinin egemenliği altında toparlanması, elitlerle halk, zenginlerle fakirler, yönetenlerle yönetilenler arasında ayrımlar yapılması görüşü yatıyor.

Küreselleşmenin temelini oluşturan bu politikalar etik değerleri bir yana bırakarak yalnızca sermaye hareketlerinin serbestliği üzerine inşa edilmiş bir finansal dünya yaratarak zengini daha zengin kılmaya yöneldi.

Bu politikalar gelir dağılımını düzeltmeye, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya, çevreyi korumaya yönelmek yerine tam tersine daha fazla büyümek uğruna bütün değerleri ve çevreyi alt üst etmeye öncülük etti.

Benzer yöntemleri farklı araçlarla kullanan Çin öne çıkmaya başlayınca bu kez ABD onu durdurabilmek için o güne kadar şampiyonluğunu yaptığı serbest ticareti bir kenara atarak ticaret savaşlarına yöneldi. 

Büyük sıfırlama adı altında masum görünen bu yaklaşımdan şüphe duymalıyız..

Temeli olmayan yapılara güvenip kolay para kazanma saplantısından uzak durulmalıdır… Umudunu kripto paraya bağlamış, konuyu bahis gibi gören geniş bir kitle var maalesef.

Ben yeniden bir defa daha hatırlatmak isterim…

Lütfen Uzak durun!...

Evet Dolar ile altının ilişkisi bitti!

Dolar yükselir altın düşer, altın yükselir dolar düşer gibi yaklaşımların devri bitmiştir…!

2020 ile başlayan yeni bir çağ dediğimiz yeni dünya tüm bildiklerimizi değiştirmiştir…

Küresel sermaye ile ulus devletlerinin savaşında taraflar cephe değişiyor.

Olmayan paranın hayaline kapılmayalım…

Evet Kripto para kullanacağımız günler yakın…

Bu paralar yeni dünyada statüleşecek ama şimdi değil!

En iyi yatırım araçları toprak, altın ve iyi bir “iş”tir…

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 2283 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU