Günün Tarihi:6 Mart 2021

Kültür Sitesi12 Ocak 2021 , Salı


Cevdet Güngör

Sakarya’nın yıllardır bir kültür sitesi olmamıştı. İlimizin bir kültür sitesine kavuşmasını, 1980’li yılların başından beri gündemde tutmaya çalıştık. Bu arada Ahmet Faik Abasıyanık, Atatürk Spor Salonu’nun karşısındaki geniş araziyi “Kültür Sitesi” yapılmak üzere bağışlamıştı. Öyle ki kültür sitesinin yapımı sürüncemede kalınca bu kez  Abasıyanık Ailesi adına   rahmetli Av. Raşit  Abasıyanık dava açıp arsayı geri almak için harekete geçeceklerini açıklamıştı.

Ahhh Siyaset Ah!...

            Sonuçta ANAP iktidarının ilk yıllarında kültür sitesi yapımı için Kültür Bakanlığı harekete geçti. Hatta Atatürk Spor Salonu’ndaki kültür sitesinin temeli de atıldı. Ancak ANAP Sakarya milletvekillerinin parti içi çekişmesi nedeniyle bir milletvekilinin girişimi ile atılan temel, diğer bir ANAP milletvekilinin girişimi ile öylece kalmıştı.  Neyse   ANAP’taki bayağı bir iç dalgalanmanın ardından  inşaatın devamı için harekete geçildi. Ancak atılan temel uzun süre bekleyince çürümüştü. Bunun üzerine çürüyen temel sökülüp yeni bir temel atılarak inşaata başlandı. Sitenin 2. kez temelinin atılması törenine zamanın iki bakanı katılmıştı. Bakanlardan biri bir milletvekiline, diğeri ise diğer milletvekiline yakındı. Böylece bizim külttür sitesinin temeli, 2 bakan tarafından  atılan kültür merkezi özelliği taşımış oldu. İnanması zor ama olay tam tamına böyleydi.

Depremde hasar gördü

            AFA (Ahmet Faik Abasıyanık) Kültür Merkezi depremde ciddi hasar gördü.  Bina Caritas tarafından onarıldı ve 6 katlı olan binanın 1 katı alındı.  İşin doğrusu 1. katı alınsada bina güven vermiyordu. Örneğin; ben burada yapılan törenlere hep endişe ile katılıyordum.  Sonuçta Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Zeki Toçoğlu, mevcut kültür sitesinin yıkılıp yerine son derece modern bir kongre merkezi yapılmasına karar verdi. Kültür sitesi yıkıldı. 

            Ekrem Yüce, çok doğru bir yaklaşım ile Zeki Toçoğlu döneminde başlatılan kongre salonu projesine sahip çıktı. Hatta bir açıklama yaparak. Yapılacak olan kongre salonunun bitmiş halini gösteren video çekimlerini ve fotoğraflarını paylaştı.  Kongre sarayında biri  1000 kişilik diğeri 400 kişilik iki salon olacağını, ayrıca 110 araçlık bir otoparkında yapılacağını açıkladı.

            Bunların hepsi güzel gelişmeler. Ancak AFA  Kültür  Sarayı’nın yıkılmasının üzerinden  sanırım 3 yıl geçti. Yıkılan molozlar kısmen kaldırıldı. Alan şu anda yer yer moloz yığınları ile görüntü kirliliği yapıyor.

***

            Sakarya’ya modern bir   kongre sarayı yakışır mı? Yakışır.  O halde başta AKP İl Başkanı olmak üzere AKP Sakarya Milletvekilleri, kongre merkezi için  Ankara’da kulisler yaparak, inşaatın bir an önce başlaması için destek olmalıdırlar. Aslında bunu hatırlatmam bile gereksiz. Sakarya’ya hizmet anlayışı prensibi ile belki de girişimlere başlamışlardır.

Kültür sarayının geçmişinde yukarıda anlattığım talihsizlikler olmuştu. Dilerim 2.cisinde öyle talihsizlikler olmaz.

Sakarya eksiksizliği duyulan modern bir kongre merkezine kavuşur. Şehir  girişindeki görüntü kirliliği de ortadan kalkar.

 

Bu yazı toplam 337 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU