Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Kurban Bayramı yaklaşırken22 Haziran 2022 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Tabi her kurban bayramı yaklaştığında doğal olarak, kurban telaşı da başlıyor. Kurban telaşı derken, son yıllarda gerek Türkiye  içinde, gerekse dışında çok sayıda hayır kuruluşu kurban hissesi  satıyorlar. Benim dikkatimi çeken ise, gerek yurt içi gerekse yurt dışı için kurban hissesi fiyatlarının farklı - farklı olması.  Son yıllarda kurban hissesi satan kuruluşların sayıları da giderek artıyor. Sanırım bunda kurban kesenlerin çevrelerinde kurban eti dağıtacak kişilerin pek olmaması.  Hatta kurban dağıtılacak ailelerin bulunmaması. Bu nedenle yine son yıllarda gerek yurt içi, gerekse yurt dışında kurban kesip hisse satan kuruluşlar giderek çoğalıyor. Özellikle de yurt dışı için belirlenen hisse bedelleri birbirinden çok farklı. Özellikle yurt dışında kurban hisseleri daha da birbirinden farklı

**  ***   ***   ***   ***  

Merak ettiğim bu konuyu dün Sakarya Müftüsü Hasan Başiş ile uzun uzun görüştüm. Başiş özellikle yurt dışında kurban hisselerinin farklı olmasının nedenini kurban kesilen ülkelerdeki kurbanlık fiyatlarının birbirinden farklı olmasından kaynaklandığını belirtti. Yurt içinde kurban hissesi satanların fiyatları da yine yurt dışı kadar olmasa da birbirinden farklı. Hatta bu konuda kurban hissesi kampanyası düzenleyenler de var. Peki yurt içi veya yurt dışında kurban hissesi satın alanların, kurban kesmeleri maksadı oluşur mu?

Başiş bu soruma çok net bir cevap vererek hisse satın alma yoluyla kurban kesme şartının yerine geldiğini vurguladı. Artık Sakarya Müftüsü böyle bir açıklama yaptığına göre, benim merak ettiğim konu da açıklığa kavuşmuş oldu.

***

Adapazarı’nın Kurtuluşu

                             Atatürk İlkokulu farkı

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun dün 100’ncü yılıydı. 101.nci yıla girdik. Adapazarı’nın kurtuluşunu 101.nci yılında mezun olduğum Atatürk İlkokulu farklılığını gösterdi. Müdür Yardımcısı Havva Özhelvacı koordinatörlüğünde Orhan Gazi Kültür Merkezinde okul öğretmenlerinden oluşan koro  “Sakarya’nın Türküsü Gönüllerin Köprüsü “ programı ile Sakarya Türkülerini seslendirdi. Konser öncesinde ise, Adapazarı’na ait görsel eşyalar sergilendi.  Sergilenen eserler teker teker sahiplerinden temin edildi. Ardından konseri izlemeye gelenlere  yöresel tatlardan keşkek ve kabak tatlısı dağıtıldı. Programda Sakarya Türküleri ağırlıklı 10 eser seslendirildi. Koro Şefliğini Yusuf Dülger’in yaptığı konser izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Programın saz sanatçıları da başta Aykut Yiğit Ortaokulu Müdürü Muhterem Altın olmak üzere eğitimcilerden oluşmuştu.

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını güzel bir etkinlikle renklendiren başta okul müdürü tekin ateş olmak üzere yöneticilerini ve öğretmenlerini kutluyorum.

 

 

 

Bu yazı toplam 23 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU