Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Kurşunlu Camii14 Nisan 2021 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Ne vakit Yunuspaşa Camiinin önünden geçsem içim sızlar!

 

Öncelikle 11 ayın sultanı Ramazan ayına tekrar ermenin mutluluğu içerisindeyiz. Hepimiz farz olan oruç ibadetimizi yerine getireceğiz. Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayınızı tebrik ediyor hayırlara vesile olmasını diliyorum.

** **

Geçtiğimiz günlerde Taraklı’ya gelen misafirlerimiz ile ilçemizi dolaşıyoruz. Ulucamii mahallesi’n de tarihi hamam ile Yunuspaşa camii arasındayız. Ağzımdan Yunuspaşa camii hakkında bilgiler akıyor.

Yunuspaşa camiinin Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Vezir-i Âzamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırıldığını ve kubbesinin kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” diye anıldığını camiinin kesme taşlardan kare bir plan üzerine inşa edildiğini anlatıyorum.

Misafirimin ağzından dökülen ifadeler “ Fakat camii bakımsız. Kurşunlar dökülüyor. Pek ilgilenmiyorlar anlaşılan! ”

Aynı düşünceleri paylaştığımı/paylaştığımızı belirtmek istiyorum.

Evet, Yunuspaşa camiini ne zaman ziyaret etsek içim sızlıyor.

En son 1990 yılında bakım yapıldığını biliyorum.

Yunuspaşa camii tarihi camii diyoruz ya. Vakıflar Genel Müdürlüğünce 1878 yılında kayıtlara geçirilen camii için yetkililer geliyorlar, bakıyorlar ve gidiyorlar… Sonra diyorlar ki “ Elimizde bundan daha kötü durumda restorasyona muhtaç tarihi eserler var !”. Ama gerçek şu ki Taraklı’daki Yunuspaşa camii Sakarya İli’ne mal olmuş tarihi bir camii. Cami çevresindeki mezar taşlarından en eskisinin ise 1746 yıllarına ait olduğu biliniyor.

Şuan kubbesinde kurşunlar dökülüyor. Camii ibadete açık olmasına rağmen oluşan hasarı kimse küçümsememeli.

“Yazık, günah, bir sahip çıkın” diyesim geliyor. Ancak yetkililerin söylediklerini öğrenince umutlarım yerle yeksan oluyor.

İçimin sızladığı ile kalıyorum.

Yunuspaşa camii Mimar Sinan eseridir diye övünüyoruz.

Yanı başımızda tarihi cami kütüphane çok etrafımızda.

Geyve’de Elvanbey,Göynük’de Akşemseddin camii ne kadar güzel ve bakımlı

500 yılı aşkın süredir ayakta durmayı başaran Yunuspaşa Camii artık kubbesinde bakım yapılacağı günü bekliyor. Caminin simgesi kurşunların dökülmesi yürekleri sızlatıyor. Bürokratik engellerden dolayı onarım yapılamıyor olabilir Madem Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü bakım ve onarımı yapamıyor Belediyeler aracılığı ile onarım yapılabilir.

Bir an önce Yunuspaşa camiinde kubbede gerekli restorasyon çalışmalarının başlaması dileğiyle bir kez daha hayırlı Ramazanlar diliyorum

Haftaya görüşmek dileğiyle

Hoşçakalın.

 

 

Bu yazı toplam 561 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU