Günün Tarihi:31 Mayıs 2020

LGS 2019 Analizi-316 Temmuz 2019 , Salı


Seyfi Yücel

 

 

Konuyla ilgili serinin birincisinde ortaokuldan liseye geçişte yapılan sınavın sonuçlarının milli eğitim banaklığı tarafından açıklandığını ifade etmeye çalışmıştık. Geçmiş sınav sonuçlarının açıklanmasından farklı olarak bakanlığın yüzde beşerli dilimler halinde illere göre ve ilk yüzde yirmi dilimin de her bir yüzdelik dilime düşen öğrenci sayısı kapsamlı bir şekilde açıkladı. “Ölçmediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz” anlayışından yola çıkarak verilerin son derece kıymetli, yalın olduğunu; ortaokul seviyesinde eğitimin röntgeni, mr olduğunu ifade etmeye çalıştık.

İkinci analiz yazımızda da Türkiye genelinde ilk beşe giren iller ile Sakarya’nın kıyaslamasını ortaya koymaya çalıştık. Kuşkusuz her ilin ekonomik, sosyal, coğrafi, insan kaynakları açısından farklı olduğunu; her ilin kendi özgün koşullarıyla değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmeye çalıştık. Tablo ve grafikle okuyucularımıza aktarmaya çalıştığımız verilerle, resmi bilgiler doğrultusunda Sakarya’da eğitim tartışılsın, eğitim konuşulsun istedik.

Sosyo-ekonomik, nüfus yapısı, sınava giren öğrenci sayısının yakınlığı nedeniyle Denizli ile Sakarya arasında karşılaştırmalar yapmaya çalıştık.

Konuyla ilgili serinin son yazısında da yine bakanlığımızın resmi verilerine dayanılarak, yineleyerek son derece önemli bilgileri okuyucularımızın bilgilerine, değerlendirmelerine sunmaya gayret etmeye çalıştım.

Bugün aktarmaya çalıştığımız tablo ve grafikte LGS 2019’a giren öğrencilerin ilk yüzde yirmilik dilimde olan öğrencilerin; yüzde birer dilme girenlerin sayılarını göreceksiniz. Başka ifadeyle maraton koşusunda, kros yarışmasında, bisiklet yarılmalarında önde grubun değerlendirmesi; ince analizi diyebiliriz. Zaten sınavla öğrenci alan okulları ancak bu dilimde olan öğrencilerin seçebileceğini; yarışın ilk yüzde yirmilik dilimde olan öğrenciler arasında geçtiğini de belirtmek isterim.

Ülke ve Sakarya olarak eğitimde çok başarılı olmak istiyoruz. Çocuklarımızı, gençlerimizi çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştiremezsek işimizin çok zor olduğunun bilincindeyiz. Geleceği ancak eğitimle, bilimle, sanatla inşa edebiliriz…

Aktarmaya çalıştığımız verilere dayanarak bakanlığımızın tablolarına, şablonuna uygun olarak her sınıf seviyesinde şube, sınıf, okul, ilçe, il düzeyinde yüzdelik dilimlere giren öğrenci sayıları şimdiden tespit edilebilir. Önümüzdeki yıllara taban oluşturacak bu çalışmayla iyi, kötü yönlerimizi ortaya koyup daha sağlıklı, doğru kararlar alabiliriz.

Eğitimle ilgili herkes, her kesim, kurum görüşlerini, fikirlerini ortaya koymalı. Sakarya’da altyapı, teknik donanım, insan kaynakları açısından büyük bir sorunun olmadığını görüyoruz. Küçük dokunuşlarla, organizasyonlarla ciddi başarıların elde edilebileceğini görebiliyoruz. Somut bir öneri ortaya koymak istiyorum; sınıf ortamında öğrencilerin cep telefonlarından dolayı neredeyse ders yapılamaz hale geldi. Öğrencinin telefonunun elinden almaya çalıştığınızda da başta veliler olmak üzere herkesi karşınızda buluyorsunuz. Bu durum eğitimi olumsuz yönde etkiliyor. Hep beraber olalım bakanlığımızın da genelgesinde belirttiği üzere öğrencilerin dersliklerde cep telefonu kullanmalarının önüne geçelim; engelleyelim. Sadece bu tedbir bile alınsa gelecek yılla sınav yüzdelerinde önemli başarı elde edileceğini söyleyebilirim.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 366 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU