Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

LGS 2020 Analizi28 Temmuz 2020 , Salı


Seyfi Yücel

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) 2020 sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. Ortaokuldan mezun olup, daha iyi bir lisede okumak için ter döken öğrencilerimiz bazıları sevindi, bazıları üzüldü. Kolay değil yılların emeği, gayreti emeği, alın teri…

 

***

LGS 2020 sonuçları açıklanınca bu yıl 181 birincinin olduğunu öğrendik. Her yıl olduğu gibi bu yılda sınav sonuçları açıklandıktan sonra Türkiye’nin dört bir tarafından “Gurur Tabloları” haberleri gelmeye başladı. Birinci olan öğrencilerle, aileleriyle röportajlar izledik. Okul yöneticileri, mülki amirler, belediye başkanları ile makam odalarında fotoğraflar neredeyse her yıl klasikleşmiş haberler haline geldi. Bir, iki gün süren birinci haberlerinden sonra sınav sonuçları unutulur gider. Oysa yapılan sınavın sonuçları eğitimbilimleri, ölçme değerlendirme, istatistik vb. bilimler açısından incelendiğinde ilgin sonuçları görebilirsiniz. Hekimlerin tanı ve tedavi yöntemlerini belirleme amacıyla yaptırdığı tahlil gibi sınav sonuçları da eğitimin iyi, kötü, aksayan yönlerini ortaya koyar. Koyar ama gelin görün ki birinci haberlerinin dışında kamuoyu bu yönüyle pek de ilgilenmez. Eğitimci gözüyle sonuç raporunu ana hatlarıyla aktarmaya, insanlarımızın dikkatini çekmeye çalışacağım.

***

Bu yıl geçen yıldan farklı olarak öğrenciler başvuruları otomatik olarak yapılmıştır. Yani ortaokul sekizinci sınıfa devam eden 1.671.337 öğrencinin tamamının başvurusunun tamamı alınmış olup; bunlardan 1.472.088 öğrencinin sınava katıldığını görüyoruz. Katılım oranının geçen yıl % 85.08, bu yıl % 88.08’e çıktığını görüyoruz.

***

Cinsiyete göre değerlendirildiğinde genel olarak kız öğrencilerin matematik dışında diğer derslerde belirgin derecede önde olduğunu görüyoruz. Bu anlamda kız öğrencilerimizi yürekten kutluyorum. Türkçe E 9.25; K 10.77; Matematik E 4.92; K 4.86; Fen Bilimleri E 9.62; K 10.81; T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük E 4.93; K 5.18; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi E 5.94; K 6.85; Yabancı Dil E 3.16; K 3.91 ortalamaya sahip olduğunu görmekteyiz.

***

Türkçe dersi için sonuç analizlerine baktığımızda sorulan 20 soruya sınava giren toplam öğrencinin 10.00 oranında doğru cevap verdiğini görüyoruz. Başka bir anlatımla tüm öğrenciler yüz puan üzerinden değerlendirmiş olsak ortalama 50.00 puan almış olacaktı.

***

T.C. İnkılap ve Atatürkçülük derinde sınava giren on öğrencilerin tamamı 10 sorudan ortalama olarak 5.05’ine cevap verdiğini görüyoruz. Öğrencilerin % 4.65’i hiçbir soruya doğru cevap veremediği; % 10.52’de soruların tamamını yapabildiği görülmektedir.

***

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde sorulan 10 sorudan ortalama olarak 6.39 oranında doğru cevaplandırıldığı; 1.99’unun hiçbir soruya doğru cevap veremediği; 12.81’inin de soruların tamamına cevap verdiğini söyleyebiliriz.

***

Yabancı Dil testinde 10 sorudan ortalama olarak 3.53’üne cevap verildiği; 22.38 oranında öğrencilerin sıfır cevabı olduğu; 7.55’nin de soruların tamamını yaptığını görüyoruz.

***

Matematik dersinde sorulan 20 sorunun ortalama doğru cevaplandırma oranı 4.89; öğrencilerin 3.55’inin sıfır doğru cevap; 0.09’unun da soruların tamamını cevaplandırdığı görülmektedir.

***

Fen Bilimleri testinde sorulan 20 sorudan öğrencilerin ortalama doğru cevaplandırma oranının 10.21; 0.46’sının hiçbir soruya doğru cevap veremediği; 2.76 oranında öğrencinin de tüm soruları doğru cevaplandırdığını söyleyebiliriz.

***

Genel olarak baktığımızda bu sonuçlar başta eğitim yöneticilerine, eğitimcilere, ailelere, topluma, devleti yönetenlere; kısaca hepimize bir şey söylüyor. Bu verileri iyi anlayıp eğitimde doğru çözümleri ortaya koymamız gerekiyor.

***

Gelecek haftaya son üç yılın lgs verilerini tablo halinde ortaya koyarak analiz etmeye çalışacağız…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2128 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU