Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Makam Koltuğunun İğneli İmgesi5 Temmuz 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Makam Koltuğunun İğneli İmgesi

Değerli okurlar, bu da ne demeyin, oturduğunuz yerin hakkını verin… özetiyle başlıyorum makaleme. Bir yerlerde yankı bulur mu bilemem fakat makalenin doğrudan muhatapları yazdıklarıma alınmasınlar, çünkü Makam nesnesinin vech-i şebeh’idir çivi veya iğne.Haset, Adalet, Kibir, Zulüm, Vicdan ve Liyakat gibi sadece birkaçını sayabildiğim bu çiviler, başka bir deyişle “iğneler” döşeme kalitesi ne olursa olsun her makam koltuğunun yok edilemeyen temel özelliklerindendir. Bu çiviler “beni görene aşk olsun” türden görünmez özelliktedirler.

Başkasının mutluluğunu çekemeyen ilgili koltuk sahibi feraset sahibiyse haset iğnesi ilgili bir yerini rahatsız eder ve ilgili kişi kendine çeki düzen verip haset duygularını törpülemeye başlar.

Oturduğu makam koltuğunu sadece kendisine tahsis edildiğini ve o koltuğun sağlayacağı nimetlerden sadece kendisinin ve ayrıcalıklı kıldığı belirli kişilerin yararlanmasını sağladığında adalet iğnesi devreye girer. “Makamlar adalet dağıtmak için vardır” ilkesine inanan ve uygulayan kişileri bu iğne çok rahatsız edeceği için ivedi olarak hiç kimseyi ayırt etmeksizin herkese adil paylaşım yapar.

Bu dünyayı ben yarattım, ben tırnaklarımla buralara geldim, her şeyi ben daha iyi bilir ve yaparım tutum ve davranış içinde bulunan malum sahiplerine kibir iğnesi hiç rahat vermez. Bu iğnenin açacağı yaralara hassas olan malum döşeme sahipleri derhal tevazu ile karşılık vererek zarar en aza indirgemeye çalışır.

Kişisel çıkarları ve o döşemeye oturmasını layık gören atayıcıların siyasi aidiyetleri uğruna farklı din ve siyasi aidiyet sahiplerine yönelik yıldırma, ortamdan soğutma ve dışlama gibi durumlarda zulüm iğnesi kendini iyiden iyiye hissettirir. Bu iğnenin hissettireceklerini bilen döşeme sahipleri gerekli hassasiyeti eşitlik, birlik beraberlik ve dayanışma hasletlerini kullanmak suretiyle karşı koyabilir.

Birilerini veya bir grubu ayrıcalıklı kılıp başka insanlara haksızlık yapılıyorsa, birilerinin çok önceden hak ettiği unvanın başka birine veriliyorsa, birilerinin cebinden çıkanlar ayrıcalıklı bir gruba tahsis ediliyorsa böyle durumlarda vicdan iğnesi hatta çivisi görevini layıkıyla yerine getirir. Bu çivinin vereceği tahribatı bilen döşeme sahipleri ise vicdan terazisinin şaşmayacağını bilir ve ona göre hareket eder.

“-cu” son ekiyle türetilmiş, şucu, bucu, ocu… gibi bir çok aidiyet göstergesi işaret zamirlerine iş bilmezliklerine rağmen ayrıcalık tanınıyorsa bu durumda liyakat iğnesi gerektiği kadar uyarısını yapar. Liyakati dikkate alan malum yer sahipleri liyakat iğnesinin ne tür zarar açabileceğini çok iyi bilirler ve ona göre davranırlar.

Elbette isteyen her makam sahibi “çivilerin” veya “iğnelerin” kendisini koltuğa çakmalarına izin verebilir. İstemeyenler ise gerekli hassasiyeti gösterip, makamlarında “diken üstünde” otururlar. 

Tüm bu “çivilere” veya “iğnelere” karşı bağışıklık kazanmışların vay haline. Allah onları düz bir zeminde dinlenmek ve bu alışkanlıktan kaynaklı fark edemedikleri yaralarının iyileşmesini nasip etsin.

 

 

Bu yazı toplam 407 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU