Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

MAL KAÇIRMA AMACI GÜDEN İŞLEMLERİN İPTALİ9 Kasım 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

 İnsanlar kendilerine karşı bir icra takibi yahut dava açılacağını bildikleri zaman üstlerine kayıtlı olan arsa, daire, araç, mevduat gibi taşınır ve taşınmaz mallarını güvendikleri bir akrabaları ya da arkadaşlarına devir etmektedirler. Bu işlemdeki amaç şüphesiz ki devredilen malların mülkiyetinin güvenliğinin sağlanması, olası bir cebri icra işleminden kurtarılmasıdır. Peki bu devir işlemleri hukuka uygun mudur? Bu işlemlerin iptali mümkün müdür? Alacaklı olarak kendinizi nasıl güvenceye alabilirsiniz?

***

            Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim bu işlemlerin iptali mümkündür. Ayrıca kanunen kendinizi güvenceye almanızı sağlayacak hukuki müesseseler mevcuttur. Dava açacağınız kişinin mal kaçırma ihtimalinden şüpheleniyorsanız ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz müesseselerini kullanabilirsiniz. Bu iki hukuki kurum aynı olmamakla birlikte aynı amaca hizmet etmektedir. İhtiyati haciz sadece para alacakları için istenebilirken, ihtiyati tedbir uygulamada genellikle mülkiyet hakkının koruması amacıyla tapu dairesinin kütüğe taşınmazın devrini engelleyen bir şerh düşmesi için kullanılmaktadır. Tapu dairesi tarafından tapu kütüğüne şerh düşüldükten sonra uyuşmazlık konusu mülkün devri engellenmiş olacaktır.

***

            Eğer siz dava açmadan önce mal kaçırma işlemi tamamlandıysa önünüzde iki seçenek mevcuttur. Ya tasarrufun iptali davası açacaksınız yahut muvazaa nedeniyle işlemin iptalini mahkemeden talep edeceksiniz. Bu durumda muvazaa davasının daha işlevsel olduğunu düşünmekteyim çünkü tasarrufun iptali davasını açabilmeniz için icra işleminiz sonuçsuz kaldığını gösteren “aciz vesikası” adlı belgeyi elde etmiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca tasarrufun iptali davası için 5 yıllık bir hak düşürücü süre mevcutken muvazaa kaynaklı iptal davalarında böyle bir süre bulunmamaktadır. Yani anlayacağınız muvazaa nedeniyle işlemin iptalinin talep edilmesinin  sizin açınızdan türlü faydaları bulunmaktadır.

***

            Örnek olarak bir boşanma davası üzerinden yukarıda anlatılanları biraz açalım. Boşanma davalarında eğer eşlerin çocukları yoksa uyuşmazlık konusu olan iki temel husus vardır: bir boşanmanın kendisi ve buna bağlı feri hususlar, iki boşanma sırasında elde edilen malların nasıl paylaşılacağı. Boşanmadan sonra eşlerin malları bölüşmesi gerektiği için malların bölüşülmesi için açılacak olan tasfiye davası boşanma davası sonuçlandıktan sonra açılabilmektedir. Fakat bu sırada eşlerden biri kendi üzerindeki mülkleri bir başkasına devrederek kaçırabilir. Bu nedenle uygulamada sıklıkla malların tasfiyesi için açılacak olan dava boşanma davası ile birlikte açılmakta ve tasfiye davasında mahkemeden boşanma davasının bekletici mesele yapılması istenmektedir. Bu sayede malların üzerine tedbir koyularak devir işlemlerinin önüne geçilmektedir. Fakat davanın bu şekilde açılmadığını ya da eşlerden birinin her nasılsa dava konusu malları kaçırdığını düşünelim. Bu durumda da muvazaa nedenine dayanılarak bir iptal davası açılmalıdır. Bu iptal davası da boşanma davası ve tasfiye davasının sonucunu bekletici mesele yapmalıdır. Muvazaanın varlığının kanıtlanması halinde de dava konusu malların haciz ve satışını yapmak için mahkemeden yetki talep edilmelidir. Davalar bu şekilde yürütülecek olursa mal kaçırma gayesi akamete uğratılmak için her türlü yasal yol sonuna kadar tüketilmiş olacaktır.

 

Bu yazı toplam 436 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU