Günün Tarihi:29 Eylül 2020

Malumun ilanı16 Temmuz 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Türkiye’de  ne zaman bir deprem olsa, deprem bilimciler hemen beklenen Marmara depreminin kapıda olduğundan söz ediyorlar. Söyledikleri depremin ne zaman olacağı yolunda bilimsel bir tahmin değil. Çünkü şuanda depremin ne zaman ve nerede olacağını tahmin  edilebildiği yok. Amerika ve Japonya’da  yıllardır depremin ne zaman olacağının bilinmesi ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalardan  henüz bir sonuç elde edilemedi.

             Örneğin Sakarya’da 1943’te olmuş, 1956’da olmuş, 1967’de olmuş ve son olarak 1999’da oldu. 1967 ile 1999 arasında  32 yıl açılınca yıkım da büyük oldu. 1999 yılında bir felaketi yaşadık.

            Sakarya’da 1999 felaketinin üzerinden  21 yıl geçti. İstatistik verilere bakınca artık yeni bir büyük deprem kapıda.   

                                                       Deprem ile yaşamayı bilmek

            Sakarya Türkiye’nin 1. derece deprem bölgesi  içinde. Bunun için her an depreme hazırlıklı olmalıyız. 1999 felaketi sonrasında rahmetli Ahmet Mete Işıkara (nam-ı değer deprem dede)  yıllarca “Deprem öldürmez, binalar öldürür” diye haykırdı.  Bu konuda il il gezip konferanslar verdi.  Okullarda öğrencileri bilinçlendirmeye çalıştı. Tabi ki yaptıkları son derece güzel şeylerdi.

            Tabi çocuklarımız ve insanlarımız depreme karşı bilinçlensin. Ancak asıl bilinçlendirilmesi gerekenler genel ve yerel yöneticilerdir.

            Ne yazık ki olmadı. Yerel ve genel yöneticiler  ne yazık ki olası depreme karşı hayati önem taşıyan önlemleri bile almış değiller alabilmiş değiller.

***

Olası bir büyük depremde vatandaşlar toplanma noktalarının neresi olduğunu bile bilmiyor. AFAD  yetkililerine göre Sakarya genelinde atıyorum 300 toplanma bölgesi var diyelim. Vatandaş ilçesindeki, mahallesindeki toplanma noktasının neresi olduğunu bilmedikten sonra isterse  kağıt üzerinde 500 toplanma noktası  olsun ne işe yarar1999 depremi sonrasında Adapazarı’na yardım malzemesi getiren kamyonların sürücüleri. Yardımı nereye boşaltacakları konusunda kendilerini bilgilendirecek bir organizasyon olmadığı için şehrin sokaklarında (tabi girebildikleri sokaklarda)  deyim yerindeyse avare avare dolaşıyorlardı.

***

            Bu konularda olası depremde tabi ki alınması gereken önlemler  önceden belirlenmesi gereken ayrıntılar. Bunları bir kenara bırakalım. Bugün için zamanında (yasaya göre bir yıl içinde) onarılıp güçlendirilmedikleri için ağır hasar kapsamına girmesi gereken çok sayıda konut var. Hatta bu konumdaki binalarda hizmet veren resmi daireler var.

            Hepsinden önemlisi yasaya göre bir yıl içinde onarılıp güçlendirilmedikleri için ağır hasar kapsamına geçen binalarda  depremden bu yana öğrencilerin büyük risk altında öğrenim gördüğü okullarımız var

***

            Ben bu vahim duruma defalarca  dikkat çektim. Çekmeye de devam edeceğim. Allah aşkına 1999 depremini üzerinden 21 yıl geçmiş hala ağır hasar kapsamına geçmiş binalarda  çocuklarımızın öğrenim görmeleri. Okullar açıldığında öğrenim görmeye devam etmeleri ne demek?

            Evet, bu şehrin atanmış ve seçilmişleri ne demek?

 

 

Bu yazı toplam 184 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU