Günün Tarihi:4 Temmuz 2020

Meslek anıları16 Kasım 2019 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Meslekte yarım asra yaklaşıyoruz. Meslek hayatım boyunca şüphesiz bir çok anım vardır. Genel anlamda pek kötü bir anım yok. Örneğin  zamanın Geyve Kaymakamı’nın Uzay Mekiği  Challengerın Geyve’ye düştüğünü sanması gibi.  Örneğin yeni muhabirleri  toprağa düşen cemrenin fotoğrafını çekmeye göndermem  gibi.   Tabi böyle hep güzel anılar yok.  Örneğin bir yanlış anlama sonucu Eyüp Sabri Tuncer kolonyalarının piyasadan toplanacağı haberi gibi, sonradan bizi çok üzen  anılar da var.

            Unutamadığım bir diğer anı ise, deprem sonrasının ilk aylarında yeni bir deprem uyarısının halka nasıl duyurulacağı konusunda yaşadığımız sıkıntıydı.

            Depremin ilk aylarında o zaman görev yaptığımız Adapazarı Gazetesi’ni  Demokrasi Meydanı’nda bir çadırda çıkartıyoruz.

            Sakarya Valiliği ’de yine Demokrasi Meydanı’nda bizim çadırın hemen yanında.  Hemen her sabah gazeteye gelmeden önce hemen  yanımızdaki Sakarya Valiliği’ne uğrar, zamanın efsane valisi Cahit Kıraç ile sohbet ederdik.

            Hiç unutmuyorum bir cumartesi günüydü. Günlerden cumartesi olduğu için işe biraz geç gelmiştim. Saat 11.00 sıralarıydı. Baktım valilik prefabriklerinin önünde tüm resmi daire müdürlerinin arabaları duruyor. Belli ki olağanüstü bir durum var. Bir süre sonra daire müdürleri valilik binasından ayrıldılar.

Daire müdürleri ayrılınca Vali Kıraç’ın yanına gittim. Endişeliydi. Endişesinin nedeni o dönem Başbakan olan rahmetli Bülent Ecevit doğrudan kendisini aramış ve Sakarya’da yine büyük bir deprem beklentisi olduğunu  ve  okulları tatil edip teyakkuz haline geçmelerini söylemiş.

                                     ***

Kıraç’ı düşündüren bu durumu halkı paniğe sokmadan nasıl açıklayacağıydı. Hatırlayanlar olacaktır. Rahmetli Ünal Ozan’ın belediye başkanlığı döneminde benzeri bir dedikodu çıkmış ve şehirde inanılmaz bir panik havası olmuştu. Herkes yollara düşmüş Adapazarı’ndan uzaklaşmaya çalışıyordu.

Neyse Vali Kıraç’a kendilerinin hiçbir açıklama yapmadan görülen lüzum üzerine okullarda yeni bir hasar tespit çalışması yapılacağını belirtmelerini istedim. Benim de bu durumu pazartesi günü yazacağım yazı ile halka izah edeceğimi söyledim.

Pazartesi günü yazımın başlığı “Bu yazıyı çok dikkatli okuyun” şeklindeydi.

Aklımda kaldığı kadarı ile o yazımda aşağı yukarı şu şekildeydi:

“... İçinde bulunduğumuz günler kritik günler. Bu nedenle Sakarya Valiliği ilimizdeki okulları tatil edip, yeniden hasar tespit çalışması yapılmasına karar verdi. Bu günlerde sizde özellikle yüksek binalardan uzak durun. Gerekli olmadığı taktirde binalara girmemeye özen gösterin. Yine çocuklarımızı da yüksek binalardan uzak tutmaya çalışalım. Peki, kritik günlerin bittiğini nasıl anlayacağız derseniz, okullardaki hasar tespit çalışmaları tamamlanıp, eğitime yeniden başlandığında kritik günlerin bitmiş olduğunu anlayabilirsiniz.” Hani kelimesi kelimesine hatırlamam mümkün değil ama yazı özetle böyleydi.

O dönemde  Sakarya’da çıkan  tek ofset gazete  bizimi  görev yaptığımız Adapazarı Gazetesi’ydi.  Depremin o kritik günlerinde gazetemiz resmi kurumlar ile vatandaş arasında bir anlamda köprü vazifesi görüyordu.

İnanın tüm Adapazarı yazımdan gerekli olan bilgiyi almıştı. Ama şehirde en ufak bir panik havası olmadı.

O hafta sonunda Hendek’te 5 şiddetinde bir deprem oldu. Vali Kıraç arayıp: “Tamam işte beklenen deprem oldu. Pazartesi okulları açıyoruz” dedi.

Bunu da halka duyurduk ve böylesi kritik bir süreç halk paniğe katılmadan atlatılmış olmuştu.

 

Bu yazı toplam 212 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU