Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Meslek okulları25 Şubat 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Meslek okulları mezunları neden kendi alanlarında çalışmıyor?

Çarşıya gitmek üzere durağa geldim. Belediye otobüsünü bekliyorum. Birkaç dakika sonra mavi minibüs tam önümde durdu. Bir an kenara çekilmek istedim. Minibüsü kapısı açıldı. Şoför, hocam buyurun sizi ben çarşıya götüreyim dedi.

***

Asalında belediye otobüsünü bekliyordum ama eski öğrencimiz olduğunu düşünerek nazik davetine de kayıtsız kalamadım. Davete icabet edip minibüse bindim. Biryandan da iç aynasında gence bakarak tanımaya çalıştım. Temiz giyimli, düzgün traşlı, yirmi beş yaşlarında temiz yüzlü bir delikanlı. Oldukça da nazik, kibar…

***

Hocam meslek lisesinden 2008 yılında makine bölümünden mezun oldum. Adını söyledi. Daha dikkatli baktığımda öğrenciyi hatırladığımız sanıyorum. İnsanın bedeni ne kadar değişirse değişsin bana göre gözleri, bakışı, yüz ifadesi aradan uzun yıllar da geçse değişmiyor.

***

Hocan meslek lisesini bitirdikten sonra yine makine alanında meslek yüksekokulunu, ardından da lisan tamamlayarak işletme bölümünü bitirdim. Askerliğimi yaptım. Askerden döndükten sonra kendi alanımda aylarca iş bulamadım. Nereye müracaat ettiysem almadılar. Bir anlamda tanıdık olmayınca iş bulmak çok zor. Pazarlama, garsonluk vb. dahil birçok işte çalıştım. Piyasa bozulunca işsiz kaldım. Bu yaşta babamdan, annemden harçlık istemek onuruma dokunuyor. O sebeple utanarak da olsa minibüs şoförlüğü yapıyorum dedi.

***

Delikanlının onuru, gururu, umudu kırıldığı beden dilinden, konuşmalarından açıkça görebiliyordum, hissedebiliyordum. Üzülme, umudunu kaybetme hele yaptığın işten hiç utanma; insan emeği ile alın teriyle, namusuyla yaptığı işten ekmeğini kazandıktan sonra niye utanasın dedim. Henüz yaşın genç autocad, soliworks benzeri programları örenmesini tavsiye ettim. Hocam çalıştım, öğrendim ama piyasada inan bir karşılığı yok dedi.

***

Dakikalar içinde çarşıya geldik. Durakta indim. Gencin durumu beni çok üzdüğünü söyleyebilirim. Son yıllarda bu tür diyalogları o kadar çok yaşıyorum ki, meslek lisesinden mezun ettiğimiz öğrencileri işsiz görmek, kafede, lokantada garson görmek; pazarda sebze satarken, işportacılık yaparken görmek beni yürekten yaralıyor. Genel olarak mesleki eğitim, meslek lisesi eğitimi oldukça pahalı bir eğitim. Pahalı olması da son derece normal çünkü makine, donanım gerektiriyor. Ülkenin kalkınması, gelişmesi, sanayileşmesi, zenginleşmesi için de mesleki eğitim şart… Geçtiğimiz yıllarda İşkur’un Sakarya’da İstihdam Araştırması’nda, Sakarya’da toplam istihdamın ancak % 8’i mesleki eğitim donanımına sahip olduğu gözüküyor. Bu da bize gösteriyor ki meslek liselerinden, meslek yüksekokulundan mezun olan gençler eğitim gördükleri alanlarda iş bulamıyor, çalışamıyor veya çalışmayı tercih etmiyor. Bu durumun iki sebebi olabilir: Birincisi işverenler nitelikli eleman istihdam etmek istemiyor. İkinci sebebi de gençler okudukları okullarda mesleklerini yeteri kadar öğrenemediklerini düşünerek özgüvenlerinin düşük olması sebebiyle kendi alanlarında çalışmaya cesaret edemiyorlar.

***

Sebep ne olursa olsun gözlemlerimize, istihdam verilerine dayanarak meslek okullarından mezun olanların kendi alanlarında işe yerleşmesinde ciddi sorun yaşıyoruz. Pahalı olan mesleki eğitimde kaynaklarımız boşa gidiyor gibi gözüküyor. 

***

Bir yerlerde yanlış yapıyoruz ama nerde?

 

 

Bu yazı toplam 1417 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU