Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Mesleki Eğitim Merkezi10 Ağustos 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Anne-babalar, çocuklarınızın iyi bir meslek sahibi olmasını istiyorsanız, mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırın

LGS yerleştirme sonuçlarının birinci turu açıklandı. Anne-babalar, çocukları ortaokuldan sonra kendilerine göre iyi bir liseye yerleşip, geleceğini güvenceye almak istiyor. Seçenekler, fen liseleri, Anadolu liseleri, mesleki teknik Anadolu liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri… Acaba hangisi tercih etsem? Puanım hangisine yetiyor? Gelecek için hangisi daha iyi? Soruları uzayıp gidiyor…

Yukarıda aktarmaya çalıştığım seçeneklerin dışında başka bir seçenek daha var. O da yenilenen yüzüyle mesleki eğitim merkezleri. Ahi kültürümüzden gelen, günümüzde modernleştirilerek gençlerimize önemli seçenek haline geldiğini söyleyebiliriz. Bakmakta, incelemekte, değerlendirmekte, kayıt yaptırmakta, sitemin içine girmekte son derece yarar var diyebilirim.

***

Ortaokulu bitirmiş veya her tür liselerin ara sınıflarından çeşitli nedenlerle ayrılmış, ayrılmayı düşünen gençlerimizi için önemli seçenek. Melekli eğitim merkezlerini tercih eden öğrenciler, anne-babalar hangi avantajlarla karşılaşacaklar? Ana hatlarıyla aktarmaya çalışalım:

*Mesleki eğiti merkezleri de diğer lise türleri gibi örgün eğitimin içine alındığı ile başlamak istiyorum.

*33 alan, 181 dal olmak üzere geniş yelpazeli meslek seçme imkânı bulunmaktadır.

*Haftada 1 gün teorik, 4-5 gün işyerinde uygulamalı eğitim yapmak suretiyle mesleğinin inceliklerini öğrenme imkânına sahip olmaktadır.

*Öğrenim süresi 4 yıl olup, 11. Sınıf sonunda Kalfalık Belgesi, 12. Sınıf sonunda da Ustalık Belgesi almaya hak kazanarak bağımsız işyeri açma veya bir işyerinde nitelikli eleman olarak çalışmaya başlayacaktır. Üstelik alınan belgeler uluslararası geçerliliğe sahiptir.

*Öğrenciler her yıl artı bir ders almak suretiyle dört yılsonunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi diplomasına sahip olacak, isterlerse yüksekokul/fakülteye devam edebileceklerdir.

*Öğrenciler işyerinde uygulamalı eğitimlerine başladıkları ilk günden geçerli olmak üzere iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigortalı olacakları gibi en az asgari ücretin % 30 oranında (2021 yılı için 767.28 TL) ücret almak suretiyle eğitimleri süresince ailelerine yük olmayacaklardır.

*Eğitimleri sonunda 40 saatlik iş pedagoji kursuna katılarak ilerleyen zamanda kendileri gibi yanlarında çırak öğrenci, kalfa yetiştirme, istihdam edebileceklerdir.

*Anne-babalar, “Oğlu/kızım sabaha kadar uyumuyor, cep telefonuyla meşgul oluyor. Uyku, beslenme düzeni bozuk; sinirli, her şeye kızıyor” dediğini çok duyduk. Mesleki eğitim merkezine başlayan öğrencilerde en fazla bir ya da iki hafta içinde inanılmaz olumlu değişim olduğunu görüyoruz. Şöyle ki, öğrenci sabah erken kalkıp işyerine eğitime gideceğini bildiği için vaktinde yatıp, vaktinde kalkıyor. Gündüz işyerinde işle meşgul olduğu için zihni, bedeni daha dingin olduğunu söyleyebiliriz. Sabah, öğlen, akşam yemeklerini vaktinde yediği için beslenmesine de önemli katkı sağladığını söyleyebiliriz. “Çalışan demir ışıldar” anlayışı ile mesleki eğitim merkezinde devam eden öğrencilerin psikolojik olarak daha dengeli, dingin olduğunu söyleyebiliriz. Böylece anne-baba, ergen çatışmasının aile içinde yaşanmadığını söyleyebiliriz.

*MEB’nın yaptığı araştırmaya göre, mesleki eğitim merkezinden mezun olan öğrencilerimizin, mezuniyetten sonra % 90 gibi çok yüksek oranda kendi mesleklerine devam ettiğini görüyoruz. Bu da ülkemizin nitelikli eleman yetiştirme konusunda büyük ihtiyacı karşıladığı söyleyebiliriz.

***

Kız-erkek gençler, anne-babalar; Dünya çapında geçerli olacak iyi bir mesleğiniz “altın bileziğiniz” olmasını istiyorsanız mesleki eğitim merkezine kayıt olun… Geleceğinizi güvenceye alın… Mesleğinizin yanında yüksekokul/fakülte hayaliniz varsa aynı zamanda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi diplomanız olsun. Türkiye’nin her ilinde, her ilçesinde mesleki eğitim merkezleri sizleri meslek sahibi yapmak üzere kapılarını açmış sizleri bekliyor. Sizden beklenen bu kapıdan içeri adım atıp “altın bileziğinizi” kolunuza takmanızı bekliyoruz.

 

 

Bu yazı toplam 260 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU