Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Mevzuat böyle efendim16 Ocak 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Tarım ve Orman Bakanlığı bir süre önce yaptığı gibi taklit ve  katkılı ürün üreten firmaların islerini yayınladı.

            Tarım İl Müdürü Nuri Al Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne yaptığı açıklamada: “Hileli gıda satanların teşhir edilmesinin en büyük ceza olduğunu” belirtmiş. Al, ayrıca vatandaşların hileli gıda ile ilgili şikayetlerini Alo 174 nolu telefona yapmaları halinde şikayet için anında gereğinin yapıldığını da sözlerine eklemiş.

            Ancak görülen o ki, bakanlığın hileli ve katkılı ürün satan firmaları teşhir etmesi  pratikte pek fayda sağlamıyor.

            Şöyle bakıyorum, bakanlığın biran önce yayınladığı listede adı olan firmaların son açıklanan katkılı ürün satan firmalar arasında da yine yer alıyor.

            Neden böyle oluyor?

            Çünkü  hileli gıda satan firmalara yasal bir yaptırım olarak sadece idari para cezası kesiliyor. Firma yine bildiğini okumaya, vatandaşa at, eşek hatta domuz eti katkılı ürünleri satmaya devam ediyor.

            Bir başka yaptırım ise firmalar mühürleniyor. Ancak aynı kişiler bir başka isim altında vatandaşa katkılı ürün satmaya devam ediyor.

            İşin ilginç yönü bu firmalar biliniyor. Biliniyor ama yasal yönden bir yaptırım uygulanamıyor.

            İlgililere vatandaşa at, eşek eti yedirenlere verilen idari para cezasını sordum.  Öyle aman aman değil 50-80 bin lira arasında değişen miktarlar. Tabi böyle bir para cezası caydırıcı olmaktan uzak kalıyor. Adam zaten katkılı ürün satarak bu cezayı kat kat vatandaştan çıkartıyor.

            Bu nedenle yapılacak yeni bir düzenleme ile öncelikle vatandaşa at, eşek eti yedirenler  “Bir daha tövbe” dedirtecek  milyonlar ile telaffuz edilecek para cezası verilmelidir.

            ***

            Tarım İl Müdürü Al,  yukarıda da belirttiğim gibi vatandaşlara çağrı yaparak 174 nolu hatta ihbarda bulunmalarını istemiş ve gereğinin yapılacağını eklemiş.

            Öncelikle  vatandaş hileli ve katkılı ürünü anlayabilse zaten satın almaz. Ayrıca tarım il müdürlükleri gereğinin yapılması konusunda da yasal olarak pek bir şey yapamıyor. Yapabildikleri caydırıcı olmayan para cezası vermek. Ya da  işyerini mühürlemek. Ancak yine yetkililerin dediğine göre, işyeri mühürlenen firma, başka isimle yine  üretime devam ediyormuş.

            Bu arada denetim ile ilgili tek olumlu nokta Adana ile birlikte Sakarya Tarım İl Müdürlükleri idari para cezasının yanı sıra  savcılığa suç duyurusunda bulunuyorlar.

            Ancak ceza hukukunda da böylesi hilekarlara karşı çok ciddi cezaların olduğunu düşünmüyorum.

            Bir firma  katkılı ürün satmaktan  ceza alıp, bir şekilde aynı şeyi yapmaya devam ediyorsa yeni bir yasal düzenleme yapılmasının şart olduğu ayan beyan ortada.

Hükümetler vatandaşa at, eşek ve domuz eti katkılı ürün satanlar ile ilgili bugüne kadar neden ciddi anlamda caydırıcı olacak bir düzenleme yapmazlar merak ediyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam bir zamanlar çevreyi kirletenlere böylesi komik cezalar veriliyordu. Yapılan düzenleme ile çevreyi kirletenlere gerçekten caydırıcı para cezaları verilmeye başlandı.

Çevreyi kirletenlere verilen caydırıcı cezalar, vatandaşa katkılı et ürünleri yedirenlere neden uygulanmaz?

Merak ediyorum.

           

           

 

Bu yazı toplam 116 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU