Günün Tarihi:6 Aralık 2021

Millet uyandı!16 Temmuz 2016 , Cumartesi


Müjdat Çetin

Yeniken’te Camili’de oturduğum için her akşam Sakarya Valiliği’nin arka tarafından geçerek eve giderdim. Önceki akşam işin tersi oldu. Saat 21.00 sıralarında Valiliği önünden geçip Camili 1’e gittim. 10 dakika sonra ise geriye dönüp Valiliğin arka tarafından geçip eve gittim.

Valiliğin oradan geçerken, bir hareket yoktu. Daha doğrusu belki de ben farkına varmadım. Eve gittim saat 10.00 civarı televizyon kanallarını gezerken NTV’de Boğaz’daki köprülerin kapatıldığını ve orada tankları gördüm.

İster istemez aklıma darbe geldi. O arada CNN’de dönüp baktığımda darbeye kalkışıldığı ortaya çıktı. Hemen o esnada Serdivan’a olan oğlumu arayıp eve gelmesini söyledim.  Dolmuşla çarşıya gelen oğlum Çark Kışla’nın önünden geçerken, tank lafı alan duyduğunu söyledi.

Bende kendisine darbe gibi bir girişim olduğunu ve hemen eve gelmesini ilk araca inmesini istedim. Tabii bu arada zaman ilerledi. Aradığımda Camili 1 aracına indiğini söyledi. Valiliğin oraya geliyorum, seni karşılayacağım dedim.

Valiliğin oraya gittiğimde ise, arka girişte bir askeri araç ile kapı kapatılmıştı. Aracımı durdurup aşağıya inerken, bir düdük sesi ile birlikte, “Durmak yasak” sesi geldi. Bankamatikten para çekeceğimi de söylesem, askere laf anlatmak mümkün olmadı.

Bu arada Camili Valilik Kavşağı’nda ise tepe lambaları yanan araçlar artmaya başladı. İleriye gittiğimde ise yolun kapatıldığını gördüm. O taraftan koşarak gelenler vardı. Yolu askerlerin kestiğini ve eve gidilmesini istediklerini söylediler.

Hep birlikte inşaatı süren caminin önünden oraya bakarken, oğlumu aradım. Bu arada trafik ise Karaman’a doğru uzamaya başladı. Haliyle geçit olmayınca, oğluma araçtan inip karşı yönden gelmesini istedim. 3 dakikalık mesafeyi 10 dakikada zor geldi. Askerlerin geçit vermediğini ve güçlükle geçtiğini söyledi.

Haliyle eve döndük ve televizyona kilitlendim. Bu arada sosyal medyayı takip altına aldım. Zaman geçtikçe olayın vahameti ortaya çıkmaya başladı. Bu arada gazeteyi yeniden basmak için arkadaşlarla irtibata geçtik.

Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç, yapılan çağrı ile halkın Kent Meydanı’nda toplanmaya başladığını ve oraya geçtiğini söyledi. Haliyle saat 11.00’i buldu. Artık her taraftan akın akın Kent Meydanı’na gelenler vardı.

Bu arada Camili’de polis araçları dolaşarak halkı Valiliğe çağırdı. Darbe girişimi olduğu ve halkın polise yardımcı olması istendi. 3-5 dakika sonra ise akın akın Valiliğe gidenler vardı. Kent Meydanı’ndaki kalabalıkta, Valiliğe gelmek üzere yola çıkmıştı. Bu arada Camili’de silah sesleri yükselmeye başladı.

Haliyle bende evden çıkıp soluğu Valilikte aldım. Bu esnada her camiden olduğu gibi İmam Azam Camii’nde sela okundu. Halk valiliğe davet edildi. Ben gidene kadar bahçe kenarında her 10 metrede olan askerleri vatandaş çoktan etkisiz hale getirmişti. Yolu kapatanları da Kent Meydanı’ndan gelenler çok bertaraf etmişti.

 

Bir anlam da vatandaş asker ile karşı karşıyaydı… Askerin kendisine silahı doğrultsa da ateş etmeyeceğini düşünen vatandaş Valiliğe girmek için çaba gösterince, astsubay olduğu söylenen biri tetiğe dokunmuş. Bu arada valilik korumalarından birisi de direnişe karşı gelen bir astsubaya ateş etmesiyle birlikte içeriye giren millet askerleri etkisiz hale getirmiş.

Haliyle valilik ele geçirilirken, ateşlenen silahlardan çıkan mermiler ile içlerinde bayanlarında olduğu 6-7 vatandaş yaralandı. Sonrasında bu sayının 14 olduğunu öğrendik.

Millet artık darbeye karşı tek yumruk olmuştu. Bir anda valiliğin girişi ve valinin makam odası harabeye döndü. Kaçan askerlerin kapattığı kapılar kırıldı. Hatta valilik makamının giriş kapısı bile kırıldı. Bir çoğu astsubay olan askerler polise teslim edildi.

Vali Hüseyin Avni Coş, Hendek’teki düğün dönüşü aldığı haberin ardından gizli bir adrese gitti. Buradan yapılan takibin ardından valilikte sıkıntı kalmayınca, Vali Coş ile askere teslim olması istendiği öne sürülen Emniyet Müdürü Osman Babadağı,  izinden geri çağırılan polislerinde güvenliği altında  makama geldiler.

Vali, kendi masasının üzerine çıkarak burada açıklama yaptı. Halkı sakinliğe davet ederken, bir yere gidilmemesini ve demokrasiye sahip çıktıkları için de teşekkür etti. Hatta makamda yaşanan kargaşa esnasında sıkılan gaz bombası uzun süre etkisini korudu.

Vali Coş sonrasında aşağıya inip ambulansın üzerinden dışarıda yığılan kalabalığa hitap etti. Hatta bu birkaç kez tekrarlandı. Bir yanına polisi, bir yanına Jandarma yüzbaşısını alan Vali Coş elindeki silah ile de darbe girişimini yapanların bir grup olduğunu, polisin askerin birlikte olduğunu iade etti.

Bu olaylar birkaç kez yaşandı. Son konuşmasında ise millete teşekkür ederken, “Bir yere gitmeyin, su ve kumanya da geliyor” dedi. Sonrasında ise Vali Coş önce valilik binasında, sonra ise Yenikent Polis Merkezi’nde tutulduğu söylenen rütbeli askerlere yönelik herkesin dün çok konuştuğu, konuşmasını gerçekleştirdi…

Bu arada dışarıda halk, askeri araçlar üzerinde fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi. Sabah olduğunda ise valilik polisin koruması altındaydı. Askere ait 1 paletli zırhlı araç, 6 jip, 1 minibüs, 1 doblo araç ile bir kamyon valiliği arka tarafındaki parka çekilmişti. Bu arada valiliğin giriş çıkışlarında bu kez askeri araç değil, iş makineleri vardı.

Yani Sakaryalı darbe girişimine geçit vermedi. Bu arada yaralılardan iki kişinin durumunun ağır olduğunu öğrendim. Allah tüm yaralılarımıza şifa versin.

Kim ne derse desin, darbenin adı bile kötü. Bu ister girişim olsun, ister kalkışma olsun. Türk Milleti artık uyandı. Böyle sabah kalktım darbe oldu, hava karardı darbe oldu ya bizim karnımız tok. Bunu bir kez daha milletçe sadece, kendini adam yerine koyarak bu işe kalkışan ve FETÖ olarak bilinen terör örgütüne  değil, tüm dünyaya gösterdik.

Yalnız şunu bilmekte de fayda var. Gözlemlediğim kadarıyla, rütbesiz olan askerler oraya tatbikata gidiyoruz diyerek  götürülmüşler. Ne olduğunu dahi bilmeyen emir komuta zinciri altında bu işte zerre kadar günahı olmayan Mehmetçiğimize de ne olur sahip çıkalım. Unutmayalım ki o Mehmetçikler dün bizdik , bugün ise sizlerin ve bizlerin evlatları.

 Kim ne derse desin, Sakarya ve Sakaryalı gerçekten önceki akşam üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Kimse unutmasın burası Sakarya… Ben bir kez Sakarya tüm milletimize geçmiş olsun derken, şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Pek tabiî ki bu işi yapanların da değil bu dünya da öbür dünyada bile ellerimizin yakasında olduklarını bilmelerini isterim… 

 Sonrasında Valiliğe Büyükşehir Belediye Başkanı, Milletvekili Mustafa İsen’de geldi.

İşte ne olduysa ondan sonra olmuş. Silahlar patlasa da milletve valiliğe giri

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1973 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU