Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Milletvekilleri müdahil olmalı mı?21 Nisan 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Birkaç gündür aklıma bu soru takıldı. Bir ilin milletvekilleri, o il’e atanacak üst düzey bürokratların kim olacağı konusunda müdahil olmalı , olmamalı mı?

            Gerçekten yanıtı zor bir soru.  Diyelim bir il’e atanacak bürokratların kim ya da kimler olacağına, o ilin milletvekilleri müdahil oluyorlar.  Geçmişte bu durumla karşılaştık. ANAP’ın tek başına iktidarda olduğu dönemde  bırakın üst düzey bürokratları,  vali atamasında da milletvekillerinin müdahil olma gayretlerine şahit olduk. Ancak o zaman da bir ilin iktidar milletvekillerinin görüş birliği içinde olmaları gerekir. Bu olmayınca ortaya ciddi sorunlar çıkması olası. Örneğin; bahsettiğim dönemde ilimize atanacak vali konusunda ANAP Sakarya milletvekilleri birbirleri ile ters düşmüş. Sonuçta fatura zamanın ANAP   Sakarya  kurucu il başkanı  ve Sakarya milletvekili Nihat Akpaka çıktığı için bir daha milletvekili adayı gösterilmemişti.

            Milletvekillerinin bir il’e atanacak üst düzey bürokratlara müdahil olmaları o gün bugün pek görülmedi.

***

            Bu örneği bir kenara koyduktan sonra yeniden başlıktaki soruya dönelim. Son yıllarda milletvekilleri, Sakarya’ya atanacak bürokratlar konusunda müdahil olmuyor görüntüsündeler. Şöyle bakınca, tabi ki doğrusu budur.

            İşin bence bir de ancak tarafı var. Diyelim ilimize yeni bir tarım il müdürü atanacak.  Sakarya bir tarım memleketi. Sakarya’da tarımı yönlendirecek bir il müdürünün kim olacağı konusunda milletvekillerinin en azından bilgi sahibi olmaları gerekir. Bende  fena olmaz diye düşünüyorum. Tamam  bürokratlara görevleri sırasında  milletvekillerinin müdahil olmaları şüphesiz doğru bir şey olmaz.  Ancak bürokratlarında görev yaptıkları ilin milletvekillerine karşı kendilerini  sorumlu hissetmeleri gerekir. Bürokratlar milletvekillerine, hatta kendilerini atayan bakanlara karşı sorumlu hissetmezlerse “Tuz koktu” demektir.

*********

SESAM

Pandemi ve deprem!

 

            Sakaya Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çağlar Özdemir,  pandemi ve deprem konusuna değişik bir bakış açısı getirmiş. Daha doğrusu bir gerçeğin altını çizerek pandemi ile birlikte şiddetli bir depremin faturasının ağır olacağını kaydetmiş.

            Çağlar’ın açıklamasında benim özellikle dikkatimi çeken bölüm şöyle:

99 yılında önemli tecrübeler edindik. 2003 yılına kadar alınan tedbir ve yapılan olası deprem hazırlıkları günceldi. Ancak şimdi hem pandemi var hemde tedbirler güncelliğini yitirdi. Depremle birleşmesi halinde kaos daha büyük olacaktır.”

***

Mustafa Çağlar Özdemir bu vesile ile bir gerçeğin altını çizmiş. Deprem sonrasıUnutmadık. Unutmayacağız. Unutturmayacağız.” diye haykıranlardan son yıllarda ses seda çıkmıyor. Sanki 1999 felaketini biz yaşamamışız gibi deprem ile ilgili önlemler  bir anlamda halının altına süpürülmüş durumda.

Çağlar konuşmasının bir bölümünde: “Deprem konusu  hem ülkemiz hem de  özellikle Sakarya için öncelikli bir konu. Amacımız tedirgin etmek değil, farkındalığı arttırmak  ve akademik sorumluluğumuz olduğu için alınacak tedbirler konusunda konuşmak.”

Konuşun hocam, hatta daha çok ve daha sık konuşun.  Sakarya için büyük bir risk olan deprem konusunda Sakarya Üniversitemiz’de susarsa, meydan başkalarına kalıyor.

 

 

Bu yazı toplam 77 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU