Günün Tarihi:10 Temmuz 2020

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SINIFTA KALDI-2-25 Haziran 2020 , Perşembe


Özlem Doğan

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SINIFTA KALDI-2-

  500 tam puan yapamayan çocukları "başarısız" olarak itham eden bir hava dolaşıyor ortalıkta...
  90 soruluk bir sınavda 10 yanlış yaptıysa çocuk, bunu büyük yenilgi olarak gören aileler türedi maalesef... Ee..geriye kalan 80 soruya verilmiş doğru cevap ne oldu? Onun için çocuğu ödüllendirip, onurlandırdınız mı?
  Üstelik böylesi korkulu salgın günlerinde, havasız sınıflarda mücadele verdi çocuklar...
 
  Başka okulları bilemeyeceğim ama benim oğlumun okulunda şikâyet eden bir öğrenciye saat tahsis edilirken, daha kalabalık sınıfta kerameti çok kuruş tutmayacak bir saat krizinin yaşanması ise büyük ayıp... Sınıfın havasızlığı ayrı bir sorun ama en çok aklıma takılan konu şu; sınıfta kusan bir çocuk oluyor "yavrumuza büyük geçmiş olsun, hastaymış çocuk" sonra içeri temizlikçileri sokuyorlar ve işin ilginç yanı süre durdurulmuyor. Böyle bir durumda süreyi durdurmakla mükellef değil misiniz? Böyle bir yetkileri yok mu gözetmenlerin? Süre durdurulsaydı, sınıf havalandırıldıktan sonra tekrar sınav başlatılsaydı ne olurdu? Bu konu da daha sonra rapor tutulsa olmaz mıydı? Bir sürü deli soru, çözüm üretmek bu o kadar zor olmasa gerek.
  Normal şartlar altında bile seçme ve yerleştirme adına bu yaş grupları için sınav doğru değilken, ülkenin ve dünyanın içinden geçtiği şu ağır ve kaygılı günlerde hiç ama hiç doğru değil bu sınav...

Hadi yaptınız sınavı, ki canımız burnumuzda, tonla karışık duygu yaşattınız bize ve çocuklarımıza, bari doğru düzgün tedbirler olsa idi...

"KEŞKE FİNLANDİYA'DA YAŞASAYDIK!"

Çocuğumdan duyduğum bu cümle beni ziyadesi ile üzdü;
"Anne, keşke Finlandiya da yaşasaydık. Orada çocuklara sınav yok."
Sonra diyoruz ki; "Niye beyin göçü yaşanıyor?" Yaşanır tabii, bu şartlar altında büyüyen çocuklardan sonra daha mı olmasın?
  Diğer yandan ailelerde başka bir endişe görüyor ve duyuyorum; "İmam Hatip Lisesine vermek istemiyorum, Fen Lisesi ve Anadolu Lisesinden çok İmam Hatip Lisesi var, ne yapacağız bilmiyoruz. Hadi durumu biraz iyi olanlar özel liselere verip teselli oluyor, ya durumu olmayan aileler?"
  Eğitim hakkı daha doğrusu eğitimde eşitlik hakkı her çocuk için hava ve su kadar yaşamsal değerdedir. Her çocuk öğrenir. Yolu farklıdır, zamanı farklıdır. İlköğretim sıralarında zayıf gördüğünüz bir öğrenci, liseye geldiğinde büyük başarılar gösterebilir. Bu bakımdan, ilköğretim sonunda yapılan bu sınav ne kadar doğru bir ölçme değerlendirmedir? Çocuklarımızın yetenek, duygu ve yaratıcılık anlamında gözlemleyebilen ve geliştirebilen bir eğitim modelimiz yok ne yazık ki...

Sözün özü; her zaman tüm kalbimle inanarak dile getirdiğim şeyi tekrar etmek istiyorum; "Eğitim de kalite en üst düzeye çıkarılırsa bir ülke ancak o zaman büyür ve güçlü olur."

"Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder."
                     MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

   Burada büyük görev öğretmenlerimize de düşmektedir. Bu konuda Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenlerimize ne güzel sözleri vardır;


"Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…"


  "Öğretmenler!... Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir."

"Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız."

 

 

 

Bu yazı toplam 2469 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU