Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Milli Eğitim Müdürü Durmuş ile sohbet5 Aralık 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

Geçtiğimiz günlerde İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile bir toplantı sonrası ayak üstü sohbet ettik.

            Tabi Milli Eğitim Müdürü ile sohbet edince ben sözü doğal olarak hasarlı okullarımıza getirdim.

            Bildiğiniz gibi Sakarya Valiliği’nin 2015 yılı    İl Koordinasyon Toplantısı brifing raporunda ilimizde 21 hasarlı okulun  deprem güvenliğinin olmadığını belirtilerek bu okulların yıkılıp yerine yeni bina yapılması öneriliyordu.

            O gün bu gün bu gerçek ışığında öğrencilerimizin güvenli binalarda eğitim görmeleri adına sürekli olarak dikkat çekmeye çalıştım.

            Milli Eğitim Müdürü Durmuş,  biraz sitemli olarak,  konuya eğilmemizin bazı olumlu noktaları olduğunu da kabul etti.

            ***

            Durmuş’un üstü kapalı sitemi ise Milli Eğitim olarak hasarlı okullar konusunda son derece hassas olduklarını ve okulları güvenli hale getirmek için büyük çaba harcamalarının göz ardı edilmesi.

            İşte Durmuş’un konu ile ilgili söyledikleri: “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sadece 2015 yılından itibaren değil, çok önceki yıllardan beri çalışmalar yapıyoruz.  Örneğin; 2007 yılından önce 8 paket halinde 117 binanın deprem tetkiki yapılmış olup, güçlendirme kararı olan 101 binadan 29 bina dışında diğerlerinin güçlendirmesi yapılmıştır.   Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizin tüm ilçelerindeki okulların hasar durumları tespit edilip her ilçede ayrı ayrı okulların değerlendirilmesi yapıldı. Bu değerlendirme de acil olarak ele alınması gereken okullar, orta derece ele alınması gereken okullar tespit edilmiş durumda.  Okullarımızın güvenli hale getirilmesi için gelen ödenekler  acilen değerlendirerek okullarımızı güvenli hale getirmeye  çalışıyoruz. Durmuş, yakın zamanda güçlendirme yapılan okullar dışında 6 okul yıkılarak yerine yeni okullar yapıldı. Çocuklarımızın güvenli binalarda eğitim görmesi öncelikli hedefimizdir. Bu konuda tüm imkanlarımızı kullanıyoruz.”                      

            ***

            Daha önce Sakarya Valisi  Ahmet Hamdi Nayir’in de açıkladığı gibi bahsi geçen 21 okuldan şuanda 17’sinin güvenli hale getirildiğini belirten Durmuş,  kalan 4 binadan  sadece 2’sinin okul,  birinin atölye ve birinin de salon olduğunu  da kaydetti.

***

        Durmuş  okullarımızın güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın  25 milyon lira olarak belirlenen ödeneğinin 10 milyon lirasının Sakarya’ya  gönderildiğini belirtti. Bu ödenekler ile bir çok okulumuzun güçlendirilmesinin yapıldığını da kaydetti.

            Ancak görülen o ki şu an için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen ödenekler yetersiz. Durmuş, bu nedenle ilimizdeki hayırsever iş adamlarının da yeni okul yapılması için katkıda bulunmaları çağrısı yaptı.

            Benim aklıma da hemen Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Çark Caddesi’ndeki depreme güvensiz olduğu için yıkılan okul yerine yaptıracağı söylenen iki okul geldi.

            Büyükşehir Belediyesi  ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında daha öce imzalanan bir protokol ile Atatürk İlkokulu Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek. Büyükşehir Belediyesi buraya katlı otopark yapacak ve buna karşılık imam hatip okulu arazisine iki okul yaptıracaktı.

            Büyükşehir Belediyesi bu protokol hükümlerini uyulması, en azından iki hasarlı okulumuz  burada yapılacak yeni okul binalarına taşınır.

            Fena mı olur?

 

Bu yazı toplam 115 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU