Günün Tarihi:10 Temmuz 2020

Moral lazım !...23 Eylül 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Sene içinde geçmiş yazılarımda ''Tüketici Güven Endeksi” nden bahsetmiştim.

Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile yıllardır hazırlanır bu endeks...

Bu tür endekslerin amacı tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ait durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ve yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesinden oluşur.

Hükümetler ekonomik kararlarda, yatırım kararlarında ve iktisat politikaları oluşturulmasında bu göstergeleri kullanırlar...

100 puan, Tüketici Güven Endeksinde güven sınırıdır. 100’ün üstü güveni, altı da güvensizliği gösterir. 

2004 yılı Eylül ayında TÜİK Güven Endeksi 102.8 idi. Yani tüketici güven duyuyordu. Ardından Türkiye yıllardır yüksek büyüme oranları yaşadı.

15 sene sonra yani bu ay, TÜİK Tüketici Güven Endeksi 55.8' e kadar düştü. Üç yıldır arka arkaya düşüyor. Hane halkı hem ekonomik durumun giderek kötüleştiğini; hem de kendi mali durumunun bozulduğunu hem de işsiz sayısının da artacağı yönünde görüş bildiriyor...

Evet, tatiller bitti, okullar açıldı. Çoğu sektörde sezon da başladı. Bunlar önemli faktörler ama ekonominin  canlanması için üretici ve tüketicinin moralinin de iyi olması gerekir.

Hükümet TÜİK verilerini iyi analiz etmelidir. Önlemler buna göre alınmalıdır. Hane halkı demek vatandaş demek ve ekonominin tüketim ayağıdır. Dedikleri nettir. Doğrudur. Gerçektir. Günceldir. 

Moral ile çok ilintili olduğu için Tüketici endeksi ekonomi beklentileri de negatif etkiliyor. Olumsuz beklentiler de hareket doğurmadığı için vatandaş harcamayı kıstığı için  ekonomide küçülmeyi tetikliyor.

Bu durumlarda en çekindiğim konu en zengin kesimle en yoksul kesim arasındaki farkın açılmasıdır. Nüfusumuzun yüzde 70’inden fazlası borçlu durumdadır.

En yüksek gelir düzeyine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47.6’ya yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay 0,2 puan azalarak yüzde 6.4’e geriledi.

Ekonomide benim inandığım konu Darwin’in “Evrim Yasası” ile bağlantılıdır.

"En iyi uyum gösterenin yaşamını sürdürmesi" diye özetlenen o teori aslında sadece biyoloji ile ilgili değildir. Bana göre ekonomide de bir esastır o... 

Böyle olduğu için dünyada refah düzeyi hep artıyor. Çünkü zayıflar eleniyor, ortaya daha güçlülerden kurulu bir ekonomik sistem ortaya çıkıyor. 

Bu sebeple “hayat kötüye gitmez, hep daha iyiye gider” şeklinde düşünmek lazım.

Tarihin hiçbir döneminde insanlar bugünkü kadar yüksek bir hayat seviyesinde yaşamamıştır. Bundan sonra gelecek nesiller de bizden daha iyi şartlarda yaşayacaktır.

Ama tabii ki; değişime ayak uydurmak lazım. Yeni kalmak , güncel kalmak lazım...

İyi haftalar...

 

 

 

Bu yazı toplam 263 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU