Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Moraller bozuk…16 Mayıs 2022 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen hafta piyasalarda karamsar günler yaşadık…

Hisse senedi piyasalarında satış havası hakimdi. 

Ons altının fiyatı geriledi. 

Endüstriyel metaller ve enerji fiyatları da düşüşten nasibini aldılar. 

Euro ve gelişen ülke para birimleri haftanın büyük bölümünde eksideydi.

Kripto paralar ise çakıldı. 

Haftanın kazananı dolardı. 

Karmaşa ortamından yararlanan dolar endeksi ise son 20 yılın zirvesinde gezinmeye devam ediyor.
Bu çalkantılı haftayı biraz özetlemek ve değerlendirmek istedim. 

ABD'de bu hafta açıklanan tüketici ve üretici enflasyonu yıllık bazda düşüş kaydetse de rakamlar piyasa beklentilerinden yüksek geldi.

Böylece Fed'in para politikasında işi sıkı tutacağına dair piyasa beklentisi iyice kuvvetlenmiş oldu. Enflasyonla başı dertte olan Avrupa Merkez Bankası da temmuz ayında faizi arttırmaya başlayabileceğine yönelik ilk sinyali piyasalara gönderdi. 

Küresel ekonominin uzun yıllardır müptelası olduğu bol ve ucuz likidite ortamı bu sefer sahiden son bulacak gibi.

Bu durum bize gösteriyor ki; Küresel ekonomiye yönelik endişeler enflasyonla sınırlı değil. 

Büyüme de sallantıda.

Sıkı para politikasının yanı sıra Çin'de iktisadi faaliyetin yavaşlaması ve Rusya-Ukrayna cephesinde barış umutlarının azalması gibi gelişmeler, küresel ekonominin hız kaybetmesine neden oluyor. 

Belirsizliklerin arttığı bu ortamda yatırımcılar risk almaktan çekiniyorlar. Faizlerdeki artış borsalara olan ilgiyi azaltıyor.
Salgın döneminde hormonlu büyüyen teknoloji şirketlerinin borsalardaki piyasa değerleri şu günlerde eriyor. Dev teknoloji şirketlerinde yüzde 10 ila yüzde 40 arasında değişen değer kayıpları var. 
Ekonomik canlılığın azalacağına yönelik kaygıların arttığı bu ortamda haliyle endüstriyel metallere olan talep azalıyor. 

Bakırdan çinkoya kadar birçok emtianın fiyatında gevşeme var. 

Altın fiyatları da yaşananlardan nasibini almış durumda. Tahvil faizlerinin artması altın fiyatlarına yaramıyor. Savaş hali olmasa ons altının fiyatı daha da gerileyebilirdi.
Kripto paralar, küresel finans krizinden sonraki bol ve ucuz likidite ortamında doğmuşlardı. Faizlerin artmasına ve likiditenin geri çekilmesine karşı bağışıklığı güçlü değil. Küresel ekonomideki değişen koşullar profesyonel/ kurumsal yatırımcıların kripto paralara olan ilgilisini en azından şimdilik azaltıyor. 

Günlük bazda yüzde 20'nin üzerinde değer kaybeden alt koinler var. Kendilerini sağlam kazığa bağladıklarını düşünen sabit koinler bile sallantıda

Amerikan ekonomisindeki dengesizliklere ve olumsuzluklara rağmen; yatırımcılar gözünde dolar halen güvenli liman. 

Amerikan ekonomisinin yüksek enflasyonla boğuştuğu ve büyüme projeksiyonun zayıfladığı bu ortamda bile dolara ilgi artıyor. Euro/dolar paritesi 1.04'e doğru geriledi. Eurodaki değer kaybının altında yatan bir neden de Rusya-Ukrayna savaşın Avrupa ekonomisine olumsuz yansımaları. Mevcut koşullar altında doların bir süre daha değerli kalmaya devam etmesi muhtemel. 

Tüm bu yaşananlar, gelişmekte olan ülke para birimlerine yaramıyor. TL'deki son günlerde yaşanan değer kayıplarının temel sebebi de bu.

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 118 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU